اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

دلیل اصلی احتمالی برکناری ترامپ از قدرت به گفته لیختمن روابط احتمالی ترامپ با مسکو است به رغم آن که همه تحلیلگران سیاسی در ایالات متحده آمریکا در این دیدگاه با وی موافق نیستند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه روسی ایزوستیا در گزارشی به مساله برکناری رئیس جمهور آمریکا از مقامش پرداخت و در این زمینه به صدور کتاب جدیدی درباره این مساله از یک مورخ آمریکایی که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پیش بینی کرده بود، اشاره کرد.

ایزوستیا نوشت: «آلان لیختمن» مولف کتاب«13 کلید برای کاخ سفید» که از سال 1981 تا کنون نتایح انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پیش بینی می کند و نیز پیش بینی می کند که چه کسی رئیس جمهور جدید این کشور می شود، کتاب جدیدی تحت عنوان «شروط عزل» منتشر کرده است. وی نسخه ای از این کتاب را پیش از توزیع اش در بازار برای روزنامه ایزوستیا فرستاد. در این کتاب وی اشاره به چندین دلیل می کند که ممکن است منجر به برکناری ترامپ از مقامش شود. دلایل اصلی برکناری عبارتند از: تضاد میان منابع کارهای تجاری و سیاسی، روابطش با روسیه قبل از انتخابات و تمایل رئیس جمهور به شهادت های زور.

روزنامه روسی در ادامه نوشت:با وجود این دلیل اصلی احتمالی برکناری ترامپ از قدرت به گفته لیختمن روابط احتمالی ترامپ با مسکو است به رغم آن که همه تحلیلگران سیاسی در ایالات متحده آمریکا در این دیدگاه با وی موافق نیستند.

این روزنامه نوشت: لیختمن پس از پیش بینی نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و پیش بینی پیروزی دونالد ترامپ، در جامعه آمریکا مورد توجه زیادی قرار گرفت. وی اکنون کتابش را پس از گذشت 100 روز از تعیین ترامپ به عنوان رئیس جمهور کشور، منتشر می کند.

ایزوستیا در ادامه نوشت:لیختمن می گوید:« دونالد ترامپ از جمله کسانی بود که نتایج پژوهش های من باعث جلب توجه شان شد، وی برای من نوشت:« به تو تبریک می گویم استاد، انتخاب خوبی است!» لیکن وی پیش بینی دوم درباره تحویلش به عدالت را مورد بی توجهی قرار داد. من در اینجا بر الگویی که همیشه به کار می گرفتم تکیه نکردم بلکه تحلیلی عمیق از ترامپ، تاریخ سیاسی و تاریخ برکناری ها در کشور را مورد استفاده قرار دادم».

روزنامه روسی همچنین نوشت: باید گفت که برکناری، عملیاتی پیچیده است و  معنایش این است که رئیس جمهور کشور و معاونش و مسئولان مدنی از مقام های خود به دلیل خیانت بزرگ، فساد یا به دلیل جرایم جدی و نقض های قانونی برکنار می شوند. در تاریخ آمریکا دو تلاش برای برکناری رئیس جمهور کشور رخ داد اولی علیه «اندرو جانسون»در سال 1868 و دومی علیه «بیل کلینتون» در سال 1998 بود لیکن هر دو تلاش و اقدام منتهی به شکست شد و دو رئیس جمهور در مقام خود باقی ماندند. در سال 1974 «ریچارد نیکسون»به فرایند برکناری نزدیک بود که قبل از آغاز فرایند استیضاح و برکناری اش از مقام خود استعفا داد و تبدیل به اولین رئیس جمهوری شد که از مقام خود کناره گیری می کند.

ایزوستیا نوشت: با وجود این، لیختمن در کتاب جدیدش تأکید می کند که« اکر گمان زنی ها درباره درخواست شخص ترامپ یا یکی از اعضای تیم انتخاباتی اش از روسیه برای تأثیرگذاری در نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ثابت شود، می توان ترامپ را به خیانت بزرگ متهم کرد».همچنین تضاد مستمری در منافع و مصالح وجود دارد که این هم خودش مشکل دیگری برای ترامپ به شمار می رود. به گفته این نویسنده، چنین اموری نه فقط منجر به بی اعتمادی شهروندان بلکه منجر به اتهام وی به شهادت زور می شود.

 این روزنامه نوشت: در 11 ژانویه ترامپ طی یک کنفرانس مطبوعاتی خصوصی چندین پرونده هایی را به نمایش گذاشت که بخشی از اسنادی بود که آن را به منظور واگذاری مدیریت کارهای تجاری اش به فرزندانش را امضا کرده بود. اما معاونانش از دستیابی روزنامه نگاران به آنها جلوگیری کردند یعنی هیچ کس نمی داند محتویات این پرونده ها چیست.

این روزنامه در ادامه نوشت: علاوه بر اینها به باور لیختمن تضاد منافع در این نهفته است که دریافت هر گونه سود مالی از کشور دیگر نقض قانون اساسی کشور به شمار می رود و مجازات آن برکناری از کار است. همانطور که همه می دانند حداقل 20 کشور در موسسه ترامپ شریک هستند.

ایزوستیا در این گزارش نوشت: با وجود آن که برکناری ترامپ در عمل از زمان نصب وی به عنوان رئیس جمهور مطرح شده است اما همه تحلیلگران دیدگاه شان با دیدگاه لیختمن یکی نیست. به گفته «ریچارد وایتس» مدیر مرکز تحلیل سیاسی- نظامی «هدسون» هیچ گونه عاملی وجود ندارد که اشاره به این بکند که ترامپ پیش از پایان دوره ریاست جمهوری اش از مقامش کنار برود.

این روزنامه نوشت: وایتس می گوید گوید که «برکناری رئیس جمهور آمریکا از مقامش بسیار دشوار است مگر در حالت ارتکاب جرایم جدی. اما هیچ گونه مدرکی وجود ندارد که اشاره به این بکند که ترامپ جرایمی را مرتکب شده است که مستحق برکناری به دلیل آنهاست.علاوه بر اینها هنوز کسی پیدا نشده است که گامی جدی در این زمینه برای برکناری ترامپ در آینده بردارد. به همین دلیل من مطمئنم که وی در مقام خود به مدت چهار سال مقرر شده باقی می ماند.»

روزنامه ایزوستیا در پایان نوشت: «یفگنی مینچینکو» رئیس شرکت«مشاوره مینچینکو» در برکناری ترامپ تردید کرده و می گوید «مدتی پیش با تعدادی از اعضای جمهوری خواه کنگره که تأکید کردند که با ترامپ مشکلاتی وجود دارد، زیرا وی جمهوری خواه«کلاسیک» نیست و وی یک ایدئولوگ غیر مفید برای آنهاست» گفت و گو کرده است. علاوه بر اینها مشکل دیگری وجود دارد و آن کاهش محبوبیت اش است. لیکن از طرف دیگر پایگاه نخبگان سنتی حزب را در اختیار دارد به رغم آن به وعده های انتخاباتی اش در دوران تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری عمل نکرد. این تحلیلگر سیاسی می گوید که به همین دلیل حزب قصدی برای برکناری اش ندارد به ویژه آن که کنگره در آستانه برگزاری انتخابات جدیدی در سال 2018 است؛ اما در رابطه با روابط  ترامپ با روسیه همه مردم آگاه به خوبی می دانند که این یک مساله توهمی است، به عبارتی دیگر گزینه برکناری ترامپ وجود دارد لیکن بسیار اندک است».

از سوی دیگر خود لیختن نیز به این مسأله تن داده است که برکناری ترامپ رخ نمی دهد. لیکن به باور وی ترامپ باید رفتار و رویکرد سیاسی خود را تغییر دهد.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.