اخبار مرتبط

اشپیگل در مقاله‌ ای به وحدت نمایندگان کنگره آمریکا در مخالفت با سیاست‌ های ترامپ در رابطه با عربستان سعودی پرداخت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، هفته نامه آلمانی اشپیگل در گزارشی نوشت: کنگره آمریکا هفته گذشته قطعنامه‌ ای را تصویب کرد. این قطعنامه خواستار پایان‌ دادن به کمک‌ های نظامی آمریکا به عربستان سعودی در جنگ یمن است و پیش‌ تر در مجلس سنای این کشور به تصویب رسیده بود.

بر اساس این مصوبه، دولت آمریکا موظف است ظرف 30 روز به فعالیت‌ های خود در جنگ یمن و حمایت از عملیات عربستان سعودی در این جنگ خاتمه دهد.

مبنای تصمیم کنگره، انتقاد مدافعان حقوق بشر از عدم توجه به تلفات غیرنظامی در عملیات هوایی عربستان سعودی در جنگ یمن و همچنین نقش دولت عربستان در قتل «جمال خاشقچی» ستون نویش واشنگتن پست و خبرنگار منتقد بوده است.

البته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این حق را دارد که قطعنامه کنگره را وتو کند.

اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار حزب دموکرات است و اکثریت مجلس سنا به حزب جمهوری خواه تعلق دارد.

برنامه هسته ای عربستان

این در حالی است که نمایندگان کنگره  تلاش تازه‌ ای را در رابطه با برنامه هسته‌ ای عربستان سعودی آغاز کرده اند. روز چهارشنبه (10 آوریل) گروهی از نمایندگان دو حزب در کنگره، به سرپرستی «مارکو روبیو» جمهوری‌ خواه و «تیم کاین» دموکرات طرحی را ارائه کردند که در آن از دولت آمریکا خواسته شده، همکاری‌ های خود در زمینه انرژی هسته‌ ای با عربستان سعودی را علنی کند.

این طرح بر پایه گزارشی از خبرگزاری بلومبرگ تهیه شده است که در آن با ارائه سند و تصویر، اعلام شده است که ساخت نخستین رآکتور هسته‌ ای عربستان در جنوب غربی شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز در ریاض به پایان رسیده و این کشور می‌ تواند در آینده ای نزدیک به غنی‌ سازی اورانیوم یا پلوتونیوم بپردازد.

مشکل اصلی این است که در حال حاضر تضمینی برای کنترل این رآکتور از جانب آژانس بین‌ المللی انرژی هسته‌ ای وجود ندارد.

عربستان سعودی قرارداد منع گسترش جنگ‌ افزارهای هسته‌ ای را امضا کرده ولی در سال 2005 یک پروتکل تکمیلی را هم به امضا رسانده که بر اساس آن می‌ تواند از کنترل کارشناسان آژانس جلوگیری کند.

در اینجا جا دارد به اظهاراتی از سوی «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان اشاره ای شود که زمانی مدعی شد: «عربستان سعودی نمی‌ خواهد به بمب هسته‌ ای دست یابد اما اگر ایران بمب هسته‌ ای بسازد، بی‌ شک ما هم در این زمینه اقدام خواهیم کرد.» اما چنین اقدامی مغایر قرارداد منع گسترش جنگ‌ افزارهای خواهد بود.

تفاوت ایران و عربستان سعودی

اما در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا عربستان حق دارد کاری را انجام دهد که ایران مجاز به انجام آن نیست؟

در پاسخ بایدگفت دولت آمریکا تاکنون با نقض احتمالی قرارداد منع گسترش جنگ‌ افزارهای توسط عربستان سعودی مخالفتی نشان نداده است. در حالی که ترامپ یک جانبه توافق با ایران را لغو می‌ کند، وزارت انرژی آمریکا هفت بار مجوز ارائه اطلاعات حساس درباره انرژی هسته‌ ای به عربستان سعودی را صادر کرده است.

«مایک پومپئو» وزیر  خارجه آمریکا و «ریک پری» وزیر انرژی این کشور از ارائه اطلاعات درباره اینکه کدام یک از شرکت‌ های آمریکایی در زمینه ارائه اطلاعات به عربستان سعودی فعال هستند، خودداری می‌ کنند.

به همین جهت سناتورهای دموکرات و جمهوری‌ خواه به فکر تصویب طرح‌ هایی افتاده‌ اند که دولت را به علنی‌ کردن روابط هسته‌ ای با عربستان سعودی موظف کنند.

پری پیشتر گفته بود که که دولت ترامپ شش مجوز برای همکاری شرکت‌ های آمریکایی در پروژه‌ های هسته‌ ای غیرنظامی عربستان و دو مجوز مشابه برای اردن صادر کرده است.

وزیر انرژی آمریکا در یک جلسه سنا تاکید کرد که اگر آمریکا در پروژه‌ های هسته‌ ای عربستان دخالت نکند، آنها به روسیه، کره جنوبی یا چین رجوع خواهند کرد.

منتقدان بر این نظرند که مجوزها با دخالت دونالد ترامپ و «جارد کوشنر» داماد او صادر شده‌ اند.

علاوه بر این دو، «مایکل فلین» مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید نیز در حمایت از عربستان برای دستیابی به فن‌ آوری هسته‌ ای نقش داشته است.

محمد بن‌ سلمان مصمم است تا سال 2030 چند نیروگاه هسته‌ ای در عربستان سعودی احداث کند.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.