اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

شورای نظامی سودان تغییر و تحولات را به امید آرام کردن اعتراضات آغاز کرده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد شورای نظامی سودان که در حال حاضر قدرت را در این کشور در دست دارد، اعضای دولت قبلی این کشور را دستگیر کرده و وعده داده‌ است که یک نخست‌ وزیر غیرنظامی برای اداره امور کشور معرفی کند و دست به خشونت و متفرق‌ کردن تظاهرات ها نزند.

شورای نظامی سودان اعلام کرده نخست‌ وزیر و کابینه دولت، اما نه رئیس‌ جمهور، از میان غیرنظامیان معرفی خواهند شد و مخالفان را ترغیب کرده نخست وزیر مورد نظر خود را انتخاب کنند و قول داده است اراده آنها را به اجرا بگذارد.

این شورا با اشاره به مخالفان تأکید کرد: «ما نخست وزیر انتخاب نمی کنیم. آنها او را انتخاب خواهند کرد.»

ژنرال «شمس‌ الدین کاباشی» سخنگوی ارتش سودان گفته است نیروهای ارتش در حال بازبینی و تصفیه نیروهای امنیتی هستند.

ژنرال کاباشی در عین حال وعده داده ارتش قصد ندارد راهپیمایان و معترضانی که بیرون پایگاه‌ های نظامی جمع شده‌ اند را متفرق کند و دست به خشونت علیه آنها بزند.

او گفت که ارتش اقدامی در جهت متفرق کردن تحصن کنندگان انجام نخواهد داد اما از آنها خواست اجازه دهند زندگی عادی از سر گرفته شود و به طور غیرقانونی جاده ها را مسدود نکنند.

او افزود: هیچ گونه اعتراض مسلحانه ای تحمل نخواهد شد.

از دیگر گام های تازه این شورا رفع سانسور و محدودیت های رسانه ای بود.

در بیانیه شورای نظامیان آمده که خبرنگاران بین المللی آزادانه می توانند در سودان فعالیت کنند و سانسور رسانه ها برداشته شده است.

بیانیه تازه ارتش سودان پس از دومین روز از دیدارها و مذاکرات بین ارتش و رهبران تظاهرات در آن کشور منتشر شده‌ است.

معترضان خواستار «انتقال کامل» قدرت به غیرنظامیان هستند و بیانیه تازه ارتش احتمالا رضایت کامل آنها را همراه نخواهد آورد. 

ارتش سودان روز 11 آوریل (22 فروردین) و پس از ماه‌ ها تظاهرات اعتراضی علیه «عمر البشیر» کودتا کرد و اعلام کرد قدرت را به مدت دو سال در دست گرفته است. عمر البشیر رئیس‌ جمهور، و شماری از مقام‌ های پیشین نیز بازداشت شده‌ اند.

برکناری عمر البشیر پس از موجی از اعتراض و تحصن ها اتفاق افتاد که شروع آن چند برابر شدن قیمت نان بود، اما بعد به درخواست تحول بنیادی در نظام سیاسی کشور تبدیل شد. برکناری البشیر باعث فروکش‌ کردن اعتراض‌ ها نشده است.

اعتراض‌ ها باعث شد رئیس دولت نظامی انتقالی هم کنار برود و یک فرمانده نظامی با سابقه‌ ای مقبول تر برای معترضان جای او بگیرد. اکنون سپهبد «عبدالفتاح عبدالرحمان برهان» وعده تغییرات اساسی داده و از همه رهبران خواسته تا با گفت و گو برای آینده کشور تصمیم بگیرند. رهبر شواری نظامی موقت سودان در یک نطق تلویزیونی وعده تحول در نظام حکومتی کشور را داد و از مخالفان خواست به ارتش در برقراری نظم کمک کنند.

معترضان سودانی قول داده اند تا زمان انتقال قدرت به غیرنظامیان در خیابان ها بمانند و همچنان تحصنی در مقابل وزارت دفاع در پایتخت این کشور در جریان است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.