اخبار مرتبط

رئیس جمهور سابق سودان در حال حاضر داخل مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح سودان در خارطوم در حصر به سر می برد.

 

به گزارش جماران، یک روزنامه سودانی نوشت که «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق سودان در حال حاضر داخل مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح سودان در خارطوم در حصر به سر می برد.

روزنامه سودانی«الانتباهه» امروز شنبه نوشت که به اطلاعاتی از برخی منابع موثق درباره آخرین لحظاتی دست یافته است که پیش از ابلاغ تصمیم برکناری البشیر از قدرت و سفارش او به شورای نظامی رخ داده است.

این منابع به روزنامه سودانی گفتند:« کمیته عالی امنیتی، گارد ریاست جمهوری و نیروهایی که از البشیر در مقر اقامتش حفاظت می کنند را خارج کرده و به جای آنها بیش از 90 نظامی ارتش را مستقر کرده است و اکنون این نیروها در حال حفاظت از مقر حصر خانگی البشیر داخل دیوارهای فرماندهی کل ارتش هستند.»

روزنامه سودانی در ادامه نوشت: «سرلشکر« عبدالفتاح البرهان» بازرس کل ارتش و سرلشکر« عمر زین العابدین» و یک سرلشکر دیگر در ارتش بامداد روز پنجشنبه به مقر اقامت البشیر رفته و او را در مسجد یافتند که خود را آماده ادای نماز صبح می کند.»

این منابع در ادامه گفتند که «پس از ادای نماز صبح فرستادگان کمیته عالی امنیتی با البشیر نشست برگزار کرده و به او اطلاع دادند که کمیته احساس می کند که اوضاع در کشور خطرناک است و از اینکه از کنترل خارج شود بیم دارند به همین دلیل کمیته تصمیم گرفته است که برای مدتی مشخص قدرت را به دست گیرد و وی نیز در حصر خانگی قرار خواهد گرفت.»

منابع سودانی تأکید کردند که « البشیر با آرامش مساله را پذیرفت و به خوبی با آنها برخورد کرد فقط به آنها درباره حفظ کشور و شریعت سفارش کرد، سپس بیرون رفتند.»

بنابراین گزارش، به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش روز پنجشنبه ساختمان های دولتی را محاصره و بیش از 100 عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور را بازداشت کردند. 35 تن دیگر نیز در جریان تظاهرات مردم سودان کشته شدند.

عوض بن عوف وزیر دفاع سودان از بازداشت عمر البشیر و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داد و اعلام کرد:قانون اساسی سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وضعیت فوق‌العاده به مدت سه ماه و مقررات منع رفت‌وآمد برای یک ماه در سراسر سودان از ساعت 19:00 امروز برقرار خواهد شد.»

خود عوض بن عوف  وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی انتقالی سودان در پی ادامه فشار مردم این کشور  از سمت خود استعفا کرد.

در پی استعفای عوض بن عوف «ژنرال عبدالفتاح البرهان» به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان سوگند یاد کرد.

ژنرال عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان و ژنرال «کمال عبدالمعروف» نیز به عنوان معاون وی تعیین شدند «بدین شکل اصلاح شد » ژنرال عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان تعیین شد. ژنرال کمال عبدالمعروف نیز از سمت معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان برکنار شد.

معترضان سودانی کناره گیری بن عوف و برکناری کمال عبدالمعرف را پیروزی اراده مردم دانستند. 

معترضان سودانی همچنان به اعتراض ها و تحصن خود در برابر مقر فرماندهی ارتش سودان ادامه می دهد.

از سوی دیگر، مخالفان سودان بیانیه ارتش را کودتای نظامی علیه اراده مردم دانسته و تقاضا کرده اند که قدرت به دولت مدنی واگذار شود. همچنین مردم سودان تظاهرات و تحصن خود را در سراسر کشور همچنان ادامه می دهند.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.