اخبار مرتبط

رئیس جمهور موقت الجزایر امشب دستوری را امضا کرد که بر اساس آن انتخابات ریاست جمهوری این کشور در 4 جولای برگزاری می شود.

 

به گزارش جماران، خبرگزاری رسمی الجزایر اعلام کرد که «عبدالقادر بن صالح» رئیس جمهور موقت الجزایر امشب دستوری را امضا کرد که بر اساس آن انتخابات ریاست جمهوری این کشور در 4 جولای برگزاری می شود.

رئیس جمهور موقت الجزایر روز گذشته اعلام کرده بود که وی قصد دارد دعوت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری طی 90 روز بر اساس آن چه در قانون اساسی آمده،بکند. همچنین تصریح کرد که هیأت مستقلی برای نظارت بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تشکیل می شود.

بن صالح از همه طرف ها خواست به منظور موفقیت مرحله انتقالی همکاری کنند.

این در حالی است که الجزیره پایتخت الجزایر شاهد تظاهرات صدها شهروند بود که خواستار قطع ارتباط کامل با نظام کنونی شدند و مخالفت شان با به قدرت رسیدن عبدالقادر به صالح به عنوان رئیس جمهور را ابراز کردند.

معترضان تغییرات سیاسی جدید در کشورشان را به مثابه دور زدن خواسته های جنبش مردمی دانستند که منجر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ساختگی می شود بدون آن که خواسته اصلی شان در ایجاد تغییر واقعی نظام را محقق کند.

این در حالی است که همانطور که انتظار می رفت به دنبال استعفای «عبد العزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور الجزایر«عبد القادر بن صالح» رئیس شورای امت به عنوان رئیس جمهور موقت اعلام شد.

به دنبال استعفای عبد العزیز بوتفلیقه رئیس جمهور بیمار الجزایر عبد القادر بن صالح، رئیس شورای امت در در پایان نشست روز گذشته پارلمان الجزایر متشکل از مجلس امت و مجلس ملی مردمی که با حضور 644 نماینده برگزار شد به عنوان رئیس جمهور موقت اعلام شد.

چهار صد و پنجاه و سه نماینده پارلمان الجزایر، خالی بودن کرسی ریاست جمهوری الجزایر را تایید و بر اساس قانون اساسی این کشور عبد القادر بن صالح، رئیس شورای امت به عنوان رئیس جمهور موقت منصوب شد.

بر اساس ماده 102 قانون اساسی الجزایر رئیس جمهور استعفای خود را به شورای قانون اساسی ابلاغ می کند. این شورا پس از بررسی آن استعفانامه را به پارلمان الجزایر ارسال می کند. در صورت تایید دو سوم نمایندگان، رئیس شورای امت الجزایر به مدت 90 روز رئیس جمهور موقت می شود. رئیس جمهور موقت حق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر را ندارد.

 تظاهرات علیه نامزدی بوتفلیقه برای پنجمین دوره متوالی ریاست جمهوری در مناطق مختلف الجزایر 22 فوریه گذشته آغاز شد. به دنبال آن بوتفلیقه انتخابات را به تعویق انداخت و از نامزدی برای پنجمین دوره متوالی کنار کشید.

مردم الجزایر همچنین خواستار برکناری دولت شده اند. بوتفلیقه تصمیم خود برای استعفا از مقام ریاست جمهوری الجزایر را به رئیس شورای قانونی اساسی این کشور رسما ابلاغ کرده است. 

وی که 82 سال دارد در اکتبر 2018 اعلام کرد که برای پنجمین دور متوالی نامزد حزب جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر در انتخابات این کشور می‌شود. این امر باعث تظاهرات علیه نامزدی مجدد وی در مناطق مختلف الجزایر شد. 

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.