اخبار مرتبط

نیروهای ارتش سودان برای حمایت از تحصن کنندگان در مقابل ساختمان فرماندهی نیروی هوایی سودان با نیروهای امنیتی درگیر شدند و در پی آن یک نیروی ارتش کشته شد.

 

به گزارش جماران، شبکه تلویزیونی الجزیره فیلمی از درگیری نیروهای ارتش سودان با نیروهای امنیتی این کشور منتشر کرد.

در این فیلم نیروهای ارتش سودان به شدت به سمت نیروهای امنیتی این کشور که به سمت معترضان حمله کرده بودند، تیراندازی می کنند.

نیروهای ارتش سودان برای حمایت از تحصن کنندگان در مقابل ساختمان فرماندهی نیروی هوایی سودان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

در همین حال، کمیته مرکزی پزشکان سودان اعلام کرد که یکی از نیروهای ارتش سودان که در جریان حمایت از تحصن کنندگان زخمی شده بود جان خود را از دست داد.

این در حالی که پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داد که  شاهدان عینی گفتند که سربازان ارتش سودان از حمله نیروهای امنیتی این کشور به معترضان به منظور متفرق کردن آنها از مقابل وزارت دفاع در پایتخت جلوگیری کردند.

این شاهدان عینی افزود که نیروهای امنیتی پیش از دخالت ارتش به سمت معترضانی که در مقابل وزارت دفاع دست به تظاهرات زده بودند، گاز اشک آور شلیک کردند.

با دخالت نیروهای ارتش سودان نیروهای امنیتی حمله به معترضان را متوقف کردند و این اقدام ارتش با استقبال شدید مردم مواجه شد.

پس از رسیدن نیروهای ارتش و درخواست آنها از نیروهای امنیتی برای توقف حمله به معترضان نیروهای امنیتی بلافاصله حمله به معترضان را متوقف کردند.

هزاران معترض سودانی طی دو روز گذشته در خیابان های خارطوم پایتخت سودان دست به تظاهرات زده و شمار زیادی از آنها به مقر فرماندهی ارتش برای نخستین بار از زمان وقوع اعتراض ها در سودان در ماه دسامبر 2018 علیه حکومت«عمر البشیر» رئیس جمهور این کشور،رسیدند.

روز گذشته- یکشنبه- «کمیته مرکزی پزشکان» سودانی اعلام کرد که در جریان تظاهرات اخیر در خارطوم و دیگر شهرهای سودان 5 تن دیگر کشته شدند.

تظاهرات در سودان که از ماه دسامبر گذشته آغاز شد ابتدا واکنشی بود به گران شدن مواد غذایی و اقلام ضروری، اما خیلی زود شکل براندازانه به خود گرفت به طوری که اکنون معترضان هدف اصلی خود را سرنگونی دولت عمر البشیر قرار داده‌ اند که حدود 30 سال است بر مسند قدرت نشسته است.

اقتصاد سودان سال‌ هاست که اوضاع خوبی ندارد؛ به ویژه طی 20 سال گذشته که آمریکا دولت عمر البشیر را به اتهام حمایت از تروریسم با تحریم‌ های متعدد روبرو کرده است.

همزمان تورم بالا طی یک سال گذشته ارزش پوند سودان را در قیاس با ارزهای خارجی به شدت پایین آورده است.

در اعتراض های سودان تا کنون نزدیک به 60 تن جان خود را از دست دادند. 

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.