اخبار مرتبط

«ولودیمیر زلنسکی» کمدین مشهور اوکراینی موفق شد در نخست انتخابات ریاست جمهوری اوکراین ۳۰.۴ درصد آراء را از آن خود کند.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز و یورونیوز،«ولودیمیر زلنسکی» کمدین مشهور اوکراینی موفق شد در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری اوکراین ۳۰.۴ درصد آراء را از آن خود کند.

بدین ترتیب او در دوم انتخابات با «پترو پروشنکو» رئیس جمهوری کنونی اوکراین، رقابت خواهد کرد. آقای پروشنکو نیز با کسب ۱۷.۸ درصد آراء ماخوذه حائز رتبه دوم شد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین 21 آوریل آینده برگزار خواهد شد.

مردم اوکراین از نخستین ساعات بامداد روز یکشنبه برای شرکت در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در کشورشان به پای صندوق های رای رفتند.

این انتخابات دو ویژگی بارز داشت: نخست تعداد بی سابقه نامزدهای ریاست جمهوری و دیگر پیشتاز بودن یک چهره سرشناس هنری که در نظرسنجی ها که هیچگونه سابقه اجرایی در کارنامه اش ندارد.

حضور ۳۹ نامزد در انتخابات ریاست جمهوری که در تاریخ این کشور یک رکورد محسوب می شود سبب شده است تا برنده نهایی این انتخابات در دور دوم تعیین شود.

مردم اوکراین، کشوری درگیر با جنگ و به شدت تحت تاثیر مشکلات اقتصادی منتظر نتیجه نهایی انتخاباتی هستند که با توجه به پیشتاز بودن یک کمدین فاقد تجربه سیاسی به سختی می توان برنده آنرا پیش بینی کرد.

بر اساس آخرین نظر سنجی ها ولادیمیر زلنسکی، کمدین و بازیگر چهل و یک ساله اوکراینی نظر موافق ۲۵ درصد از واجدین شرایط رای دادن را به خود جلب کرده بود و نسبت به دو نامزد دیگر دارای بخت پیروزی از شانس بیشتری در این انتخابات برخوردار بود.

5431

تنها تجربه آقای زلنسکی در امر سیاست که برخی از رسانه های از وی به عنوان «ترامپ اوکراین» نام می برند به بازی در نقش یک استاد تاریخ در یک سریال تلویزیونی خلاصه می شود که به ناگهان بر مسند ریاست جمهوری قرار می گیرد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری کنونی و «یولیا تیموشنکو» نخست وزیر سابق و رهبر حزب سرزمین پدری دو نامزد دیگر این انتخابات بودند که تحلیل گران برای آنها نیز بخت پیروزی قائل می‌شدند.

طبق آخرین نظرسنجی اخیر انجام شده، آقای پروشنکو که مدعی است تنها او می تواند با تهدیدهای روسیه مقابله کند و کشورش را به سوی عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو سوق دهد با کسب ۱۷ درصد آراء پایین تر از ولادیمیر زلنسکی قرار دارد.

یولیا تیموشنکو نیز که برای سومین بار شانس خود را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تجربه می کرد با اقبال ۱۲ درصدی رای دهندگان مواجه شد و در جایگاه سوم قرار گرفت.

انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه در اوکراین از آن جهت اهمیت یافت که آخرین رجوع به آراء عمومی پس از وقایع «انقلاب میدان» و برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در پنج سال گذشته بود.

انتخابات اوکراین با حضور بیش از 2هزار 300 ناظر از جمله هزار و 500 ناظر خارجی برگزار می شود این در حالی است که دولت اوکراین از حضور ناظران روسی در میان هیأت های خارجی جلوگیری کرده است. 

همچنین نزدیک به 2 میلیون و 500هزار اوکراینی ساکن روسیه از مشارکت در این انتخابات محروم شدند. 

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط کمیته انتخابانات اوکراین تعداد رای دهندگان ثبت نام شده برای رای گیری نزدیک 30 میلیون نفر است.

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.