با توجه به اینکه قرار بود 29 مارس انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، چه احتمالاتی برای مرحله بعد می‌توان متصور بود؟

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری رویترز گزارش داد مجلس عوام انگلیس روز پنجشنبه گذشته زمان خروج از اتحادیه اروپا را سه ماه به تعویق انداخت. همزمان طرح برگزاری مجدد همه‌ پرسی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با مخالفت قاطع نمایندگان روبرو شد.

با توجه به اینکه قرار بود مطابق برنامه فرایند برگزیت تا 15 روز دیگر، یعنی 29 مارس به پایان برسد چه احتمالاتی برای مرحله بعد می‌توان متصور بود؟

تعویق برگزیت

این گزینه محتمل‌ ترین اتفاق پیش روست. در واقع با رای پارلمان دولت محافظه‌ کار «ترزا می‌» باید طبق ماده 50 از اتحادیه اروپا بخواهد تا روند خروج این کشور را به تعویق بیاندازد. این تعویق می تواند کوتاه‌ مدت یا بلندمدت باشد اما در هر صورت موافقت با چنین درخواستی به رای تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بستگی دارد.

حالا توپ در زمین اتحادیه اروپاست که باید برای پاسخ به درخواست ترزا می تصمیم بگیرد. در شرایطی که رای منفی یک عضو می‌ تواند چنین توافقی را وتو کند، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا در توییتی از 27 کشور عضو خواسته است با بلندنظری به طرح تعویق فکر کنند و در صورتی که انگلیس (در جلسه هفته آینده با سران اتحادیه) چنین تاخیری را در چارچوب راهبرد خود برای خروج از اتحادیه ضروری ببیند با آن موافقت کنند.

توافق ترزا می: آیا او برای بار سوم موفق خواهد شد؟

دولت ترزا می باید طرح تعویق خروج را به رای نمایندگان بگذارد. این در حالی است که دو طرح قبلی نخست وزیر در جلب رای نمایندگان ناموفق مانده است به نحوی که شکست طرح اول یکی از بزرگ‌ ترین شکست‌ های تاریخ دولت در انگلیس خوانده می‌ شود.

اکنون ترزا می نه تنها باید نمایندگان حزب مخالف، کارگر، را به موافقت با طرح قانع کند، که نمایندگان هم حزبی‌ اش را نیز باید به دادن رای مثبت مجاب سازد آن هم در شرایطی که شماری از آنان از مخالفان سرسخت او به حساب می‌ آیند.

اگر نمایندگان با طرح تعویق کوتاه‌ مدت و سه‌ ماهه ترزا می مخالفت کنند، ناچار باید طرح تعویق بلندمدت را بپذیرند. اما اگر با طرح تعویق کوتاه مدت ترزا می موافقت کنند، بدین معنی است که تا 30 ژوئن به نخست وزیر مهلت داده اند تا مادامی که اتحادیه اروپا طرح را تایید کند برای ادامه مسیر چاره‌ ای بیاندیشد.

سناریوی بدون توافق

علیرغم رای مخالف مجلس به ترک بدون توافق اتحادیه اروپا، این گزینه همچنان تا زمان رسیدن به توافق یا لغو ماده 50 یکی از احتمالات باقی خواهد ماند. هرچند احتمال آن با توجه به دیگر گزینه ‌ها، دست کم در مقطع زمانی فعلی، کمتر است.

 

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.