اخبار مرتبط

یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان داد؛

آمریکا اعلام کرد این کشور برای شماری از کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری محدودیت روادید اعمال می‌کند.این تصمیم پس از افزایش احتمال آغاز تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری درباره موارد ارتکاب جنایات جنگی سربازان آمریکایی، به‌ویژه در افغانستان اتخاذ شده است.

 

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد این کشور برای شماری از کارکنان دیوان بین‌المللی کیفری محدودیت روادید اعمال می‌کند.

این تصمیم پس از افزایش احتمال آغاز تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری درباره موارد ارتکاب جنایات جنگی سربازان آمریکایی، به‌ویژه در افغانستان اتخاذ شده است.

مقام‌های ایالات متحده در ماه سپتامبر تهدید کرده بودند در صورتی که دیوان درباره موارد اتهامی جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت نظامیان آمریکایی پرونده‌ای را باز کنند، مجازات‌هایی علیه قضات و دادستان‌های درگیر در پرونده اعمال خواهد کرد. این مجازات‌ها، علاوه بر محرومیت از داشتن روادید ورود به آمریکا، شامل مصادره اموال و حساب‌های بانکی در خاک ایالات متحده و پیگرد کیفری در دادگاه‌های فدرال خواهد بود.

وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» امروز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت: «سیاست محدودیت صدور روادید آمریکا برای آن دسته از افرادی که مستقیما در تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری در قبال کارکنان آمریکایی را بر عهده دارند، اعلام می‌کنم.»

 پمپئو همچنین تهدید کرد که این محدودیت صدور روادید ممکن است در قبال افرادی که در پرونده‌های دیوان علیه متحدان ایالات متحده، از جمله اسرائیل هم شرکت داشته باشند، اعمال شود. به گفته وزیر خارجه آمریکا، گسترش شمول چنین مجازاتی حتی ممکن است بدون توافق با شرکای آمریکا صورت بگیرد.

«آندره‌‌آ پراسو» یکی از مدیران سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام این سیاست را تلاشی «قلدرمآبانه» برای جرم‌انگاری تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری توصیف کرد. خانم پراسو با دعوت از نمایندگان کنگره ایالات متحده برای مقابله با تصمیم دولت گفت: «برخورد با کارکنان دیوان، ارسال پیامی روشن به شکنجه‌گران و قاتلان است؛ جرایم آن‌ها می‌تواند بدون کیفر باقی بماند.»

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، از قضات عالی‌ترین مرجع قضایی کیفری جهان خواست تا دستور تحقیقات مقدماتی درباره موارد ادعایی جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان از ماه مه سال ۲۰۰۳ را صادر کند. این درخواست به‌ویژه شامل مناطقی می‌شد که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سی‌آی‌ای) در آن‌ها زندان‌های مخفی دایر کرده بود.

قضات دیوان باید با بررسی شواهدِ درخواست دادستان، درباره گشودن پرونده یا رد درخواست مقام تحقیق تصمیم بگیرند.

۱۲۳ کشور عضو دیوان کیفر بین‌المللی هستند و صلاحیت این مرجع قضایی را نسبت به اتباع خود پذیرفته اند. ۳۲ کشور، با وجود امضای اساسنامه رم، سند تشکیل دیوان بین‌‌المللی کیفری، آن را در داخل تصویب نکرده اند: ایالات متحده آمریکا، چین و روسیه از جمله این کشورها هستند. ۴۲ کشور تاکنون حاضر به امضای اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی نشده اند: چین، عربستان سعودی، عراق، قطر و ترکیه از مهمترین این کشورها هستند.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان داد؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.