معترضان الجزایری در جریان تظاهرات خود در مخالفت با ریاست جمهوری «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور این کشور، علیه امارات متحده عربی شعار دادند.

 

به گزارش جماران به نقل از وبسایت عربی 21، معترضان الجزایری روز گذشته -جمعه- در جریان تظاهرات خود در مخالفت با ریاست جمهوری «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور این کشور، علیه امارات متحده عربی شعار دادند.

در یکی از پارچه نوشته ها نوشته شده بود:« سرنگون باد امارات...سرنگون باد بوتفلیقه».

Image1_320199131734

امارات رسما به حوادث الجزایر واکنش نشان نداده است اما «محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم امارت دبی و معاون رئیس امارات با «احمد قاید صالح» رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر دیدار کرد.

آل مکتوم و صالح در جریان نمایشگاه «آیدکس 2019» که درامارات برگزار شد، دیدار کردند و رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر نامه ای از بوتفیلقه به آل مکتوم داد.

صدها هزار نفر از شهروندان الجزایر جمعه این هفته در خیابان‌ های پایتخت و دیگر شهرها در اعتراض به کاندیداتوری «عبدالعزیز بوتفلیقه» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تظاهرات کردند.

برخی رسانه‌ های محلی شمار تظاهرات کنندگان در سومین جمعه اعتراضی علیه بوتفلیقه را بیش از یک میلیون‌ نفر تخمین زدند.

مقامات دولت الجزایر انتظار داشتند که بعد از پایان مراسم نماز جمعه در ساعت دو بعدازظهر تعداد معترضان به طور قابل توجهی افزایش یابد. حرکت وسایل نقلیه، از جمله مترو، به تعلیق درآمده بود تا مردم نتوانند به سمت میدان مرکزی الجزیره حرکت کنند.

تظاهرات روز جمعه در «الجزیره»، «اوروان»، «قسنطینه» و دیگر شهرهای بزرگ الجزایر به خشونت کشیده شد. در پایتخت پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد. گزارش‌ ها حاکی از زخمی شدن چندین معترض و انتقال آنها به بیمارستان‌ های الجزیره است. تلویزیون الجزایر خبر از بازداشت 195 نفر می‌ دهد.

تظاهرات کنندگان پرچم ملی الجزایر را به اهتزاز درآورده بودند. مردم الجزیره در بالکن خانه‌ های خود پرچم ملی را نصب کرده بودند و رانندگان خودرو با بوق‌ زدن با معترضان ابراز همبستگی می‌ کردند. معترضان در شعارهای خود خواستار «سرنگونی نظام» شدند.

عبدالعزیز بوتفلیقه که چند سال است عملا زمین‌ گیر شده و قدرت حرکت ندارد، هفته گذشته برای درمان به ژنو سوئیس سفر کرد و هم‌ اکنون در بیمارستانی در این شهر بستری است. بوتفلیقه وعده داده است که در صورت برگزیده شدن به سمت ریاست جمهوری در انتخابات پیش رو، پس از یک سال از ریاست جمهوری کنار رود و انتخابات زودهنگام برگزار کند.

بیش از نیمی از جمعیت 43 میلیون نفری الجزایر در دوران عمر خود تنها بوتفلیقه را در قامت ریاست جمهوری دیده‌ اند؛ سیاستمداری که در سال 1999 به قدرت رسید و به یک دهه جنگ داخلی خونبار در این کشور پایان داد.

این برای پنجمین بار است که بوتفلیقه 82 ساله در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر شرکت می‌ کند.

 

 

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.