اخبار مرتبط

با پیشروی بزرگ راست افراطی در انتخابات استونی، زنگ خطر برای هواداران اتحادیه اروپا به صدا درآمد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، شبکه الجزیره گزارش داد حزب راست میانه «اصلاح» به عنوان جریان سیاسی اصلی لیبرال در انتخابات پارلمانی استونی پیروز شد. همزمان راست‌ گرایان افراطی شمار آرای خود را در مجلس نمایندگان سه برابر کردند.

بر اساس نتایج قطعی انتخابات روز یکشنبه، حزب اصلاح با کسب 29 درصد آرا،  4 کرسی بیشتر نسبت به دور قبل کسب کرد و 34  نماینده به پارلمان فرستاد.

این حزب «میانه‌ رو» به داشتن سیاست‌ های ضد مهاجرتی و در عین حال تمایل به اتحادیه اروپا و ناتو مشهور است.

حزب «میانه» به رهبری «یوری راتاس» نخست وزیر فعلی، با کسب 23 درصد آرا، تنها 26 کرسی در پارلمان خواهد داشت، اما قطعا در دولت ائتلافی آینده حاضر می‌ شود. دو حزب راست و چپ میانه دیگر (محافظه‌ کار و سوسیال دموکرات) با کاهش آرا به ترتیب 12 و 10 نماینده به پارلمان می‌فرستند.

اما رشد چشمگیر محبوبیت حزب «مردمی محافظه‌ کار استونی» به عنوان جریان اصلی راست افراطی این کشور، بار دیگر زنگ خطر را برای هواداران اتحادیه اروپا به صدا درآورد. این حزب با کسب 17.8 درصد آرا، شمار نمایندگان خود را از 7 به 19 رساند.

«کایا کالاس» رئیس حزب اصلاح، در سن 41 سالگی احتمالا نخستین نخست وزیر زن استونی خواهد شد، اما وی برای تشکیل دولت ائتلافی مذاکراتی دشوار پیش رو دارد. پدر او جزو بنیانگذاران این حزب و نخست‌ وزیر سابق استونی و کمیسیونر اتحادیه اروپا بوده است.

کالاس در میان حامیان شادمانش تاکید کرد: اذعان می‌ کنم که دو متن برای سخنرانی آماده کرده بودم. اکنون تلاش واقعی برای اصلاح دولت و حکمرانی هوشمندانه‌ تر بر این کشور را آغاز می‌ کنیم.

این نماینده سابق پارلمان اروپا تشکیل ائتلاف با حزب راست افراطی را منتفی دانسته، اما اعلام کرده است برای گفت و گو با احزاب دیگر برای تشکیل ائتلاف دولت رویکردی باز دارد.

رئیس‌ جمهور استونی در روزهای آتی کاندیدای پست نخست‌ وزیری را معرفی می‌ کند و پس از آن رایزنی برای تشکیل دولت ائتلافی آغاز خواهد شد چرا که تمامی احزاب از کسب اکثریت آرا باز ماندند.

استونی از رشد اقتصادی قوی و نرخ بیکاری پایین برخوردار است، اما اختلافات منطقه‌ ای در این کشور یک میلیون و 300 هزار نفری قابل توجه است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.