اخبار مرتبط

به دنبال خروج واشنگتن از معاهده موشکی؛

رهبر شوروی سابق به دلیل اقدام واشنگتن در خروجش از پیمان منع موشک های هسته ای میان بُرد انتقادات تند و تیز خود را متوجه این کشور نمود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه سان دیلی گزارش داد «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر شوروی سابق به دلیل اقدام واشنگتن در خروجش از پیمان منع موشک های هسته ای میان بُرد انتقادات تند و تیز خود را متوجه این کشور نمود.

این ماه ترامپ از معاهده ای که گورباچف و «رونالد ریگان» در سال 1987 به آن دست یافته بودند، خارج شد. 

«ولادیمیر پوتین» بلافاصله این فرآیند را دنبال کردو دولتش را ملزم به توسعه موشک ها جدید، و وزرایش را از هر گفت و گویی برای از سرگیری معاهده منع کرد.

میخائیل گورباچف رهبر شوروی سابق اظهار داشت که پیمان هسته‌ ای منع استفاده از موشک هایی برد کوتاه و متوسط (INF) تاکنون امنیت روسیه را تضمین و از امکان نزدیکی سلاح های مرگبار در نزدیکی مرزهای کشور جلوگیری می نمود. 

وی در این خصوص گفت: پس از تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از این پیمان، آنچه در دوران جنگ سرد به دست آمده است، در معرض تهدید قرار گرفته و مسیر حوادث ممکن است در جهت مخالف قرار گیرد. 

به گفته گورباچف، واشنگتن تلاش می کند تا به برتری نظامی مطلق در جهان دست یابد. در پس تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از این پیمان منع استفاده از موشک های هسته ای میان برد، دلایلی که رهبران آمریکایی به آنها اشاره می کنند نیست، بلکه هدف کاملا متفاوت و پنهان است: آمریکا تمایل دارد خود را از هرگونه محدویتی در زمینه دفاع از خود آزاد ساخته و اراده خود را بر کل جهان دیکته کند. 

گورباچف ضمن زیر سوال بردن استدلال های واشنگتن از موجودیت موشک های برد متوسط و کوتاه در کشور های چین، کره شمالی و ایران خاطر نشان کرد که تمامی زرادخانه های این کشورها 10-15 برابر کمتر از روسیه و آمریکا است.

وی در ادامه گفت: «من امیدوارم که روسیه موضع قاطعانه، اما متعادلی داشته باشد. امیدوارم که هم‌ پیمانان آمریکا از پرتاب‌ موشک آمریکایی خودداری کنند. امیدوارم که سازمان ملل و به خصوص کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، مسئولیت خود در زمینه حفظ صلح و امنیت جهانی را بپذیرند.»

پیش از این وزارت خارجه روسیه گفته بود: «آمریکا با رد هر گونه تحول مثبت در مسائل مهم روسیه، تلاش دارد تا توجهات را به نقض‌ های پیمان منع موشک های هسته‌ای میان‌ برد توسط روسیه، جلب می‌ کند. این در حالی است که آنها چنین وانمود می‌ کنند که گویا به طرف روسی مقدار زیادی اطلاعات ارائه کردند که نشان‌ از گناهکار بودن ما می دهد، که این حقیقت ندارد.»

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

به دنبال خروج واشنگتن از معاهده موشکی؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.