کرۀ‌جنوبی با امضای این توافقنامه پذیرفت که نسبت به گذشته سهم بیشتری از هزینۀ حضور سربازان آمریکا در خاک این کشور را بپردازد؛ این توافق بر اساس درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امضا شد.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، مسئولان کره جنوبی امروز یکشنبه توافقنامه کوتاه مدتی را امضا کردند که بر اساس آن سهم سئول در حمایت مالی از نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره بیشتر می شود. این توافقنامه پس از پایان توافقنامه سابق و در سایه دعوت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای ارائه پول بیشتر،امضا شده است.

کرۀ‌جنوبی  با امضای این توافقنامه پذیرفت که نسبت به گذشته سهم بیشتری از هزینۀ حضور سربازان آمریکا در خاک این کشور را بپردازد؛ این توافق بر اساس درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امضا شد.

در توافق جدید که برای اجرایی شدن باید به تایید پارلمان کرۀ جنوبی برسد، سئول سهم خود در پرداخت هزینه‌های حضور سربازان آمریکایی را تا ۱.۰۳ تریلیون وون (۸۹۰ میلیون دلار) افزایش خواهد داد. سهم این کشور در پرداخت این دست از هزینه‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی تنها ۹۶۰ میلیارد وون بود.

همچنین برخلاف قرارداد پیشین سئول و واشنگتن که برای مدت ۵ سال اعتبار داشت، قرارداد جدید تنها دوره‌ای یکساله را پوشش می‌دهد و به این ترتیب انتظار می‌رود که دونالد ترامپ بار دیگر برای سال آینده قراردادی با مبلغی بیشتر را به سئول پیشنهاد دهد.

امضای قرارداد جدید انتقادات بسیاری را در داخل کره جنوبی در پی داشت.

ایالات متحده آمریکا از زمان جنگ کره (۱۹۵۰ تا ۵۳ میلادی) و در پی تهدیدات امنیتی کرۀ شمالی، در خاک کرۀ جنوبی حضور نظامی دارد و در حال حاضر بیش از ۲۸ هزار و 500 سرباز آمریکایی را در خاک این کشور مستقر کرده است.

«کانگ کیونگ وها» وزیر خارجه کره جنوبی پیش از امضای این توافقنامه توسط یک مسئول کره جنوبی از وزارت خارجه گفت که توافقنامه فرایند بسیار طولانی بود لیکن در نهایت بسیار موفقت آمیز بود.

با وجود آن که کانگ به انتقادهای داخلی مستمر از این توافقنامه جدید و نیاز به موافقت پارلمان اذعان کرد اما گفت که واکنش تا کنون مثبت بوده است.

«تیموتی بیتس» مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا برای مذاکره و توافقنامه های امنیتی پیش از امضای توافقنامه به نیابت از ایالات متحده آمریکا با کانگ نشستی برگزار کرد و به خبرنگاران گفت که پولی که ارائه می شود بخش کوچکی است اما مهم است. 

وی افزود که دولت آمریکا می داند که کره جنوبی برای ائتلاف با آمریکا و برای صلح و ثبات در این منطقه اقدامات زیادی انجام می دهد.

این در حالی است که پیش از این یک نماینده از حزب حاکم بر کره جنوبی ماه گذشته گفت که مذاکرات پس از آن که واشنگتن درخواست«غیرمنتظره و غیرقابل قبولی» مبنی بر اینکه سئول سالیانه 1.4 تریلیون وون پرداخت کند به بن بست رسید.

 

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.