اخبار مرتبط

این اقدام اروپا شکستی برای ریاض در زمانی به شمار می رود این کشور تلاش می کند چهره بین المللی خود را به منظور تشویق سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در طرح تحول بزرگ و بهبود روابط مالی با بانک ها، بهبود بخشد.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، دو منبع گفتند که اتحادیه اروپا عربستان سعودی را به فهرست کشورهایی که برای این اتحادیه خطرناک به شمار می روند اضافه کرد.

این منابع افزودند که دلیل اضافه کردن عربستان سعودی به این فهرست ادامه حمایت مالی عربستانی ها از تروریسم و پولشویی است.

فهرست اتحادیه اروپا که هفته گذشته بر اساس معیارهای جدیدی که کمیسیون اروپا از سال 2017 تدوین کرد، جدید شده است.

به گفته یک منبع اروپایی و یک منبع عربستانی ، عربستان از جمله کشورهایی است که به این فهرست جدید که همچنان سری باقی مانده است، اضافه شده است.

حکومت عربستان به درخواست ها برای واکنش به این اقدام اروپا پاسخی نداده است. 

این اقدام اروپا شکستی برای ریاض در زمانی به شمار می رود این کشور تلاش می کند چهره  بین المللی خود را به منظور تشویق سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در طرح تحول بزرگ و بهبود روابط مالی با بانک ها، بهبود بخشد.

جدای از آسیبی که درج نام عربستان در فهرست جدید اروپا به این کشور وارد می کند باعث می شود روابط مالی این کشور با اتحادیه اروپا پیچیده شود. 

این اقدام در سایه افزایش فشارهای بین المللی بر عربستان سعودی پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در شهر «استانبول» ترکیه در دوم اکتبر سال گذشته میلادی صورت می گیرد.

قتل جمال خاشقجی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست و منتقد شاهزاده«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی و تکه تکه کردن جسد وی به دست عناصر وابسته به حکومت عربستان سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول واکنش ها و محکومیت های بین المللی گسترده ای در پی داشت و چهره عربستان را به شدت مخدوش کرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس   «واشنگتن‌پست»  روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

اگرچه عربستان در نهایت موضوع مرگ آقای خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری را پذیرفت، اما مقامات این کشور از سرنوشت جسد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

در پی این حادثه آمریکا 17 تبعه عربستان سعودی از جمله مشاور سابق ولیعهد عربستان را به دلیل نقش شان در قتل «جمال خاشقجی» تحریم کرد.

آمریکا  سعود القحطانی  مشاور ارشد سابق  محمد بن سلمان  ولیعهد عربستان و «محمد العتیبی» سرکنسول این کشور در استانبول را به همراه 15 شهروند دیگر عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی در استانبول تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای تحریم این افراد را در چارچوب قوانین حقوق بشری «ماگنیتسکی» عنوان کرده است. 

بر این اساس «ماهر مطرب» معاون العتیبی نیز در لیست تحریم آمریکا قرار گرفته است.

در پی آن دولت آلمان نیز 18 شهروند عربستان مرتبط با قتل خاشقجی را تحریم کرد و اعلام کرد که ورود آنها به آلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

دولت فرانسه نیز اعلام کرد که کرد که در پی قتل خاشقجی عربستان را تحریم کرده است. این تحریم  شامل ممنوعیت ورود 18 عربستانی به فرانسه به دلیل دست داشتن در قتل خاشقجی می شود.

دولت کانادا نیز اعلام کرد که عربستان را به دلیل قتل«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی تحریم کرده است.

دولت کانادا اعلام کرد که 17 تبعه عربستانی را به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی تحریم کرده است.

وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مصادره کردن دارایی ها می شود.

از جمله دیگر کشورها که به دلیل قتل خاشقجی عربستان را حریم کرد لیتوانی بود. چندی پیش وزارت خارجه لیتوانی از تحریم 17 تبعه عربستان سعودی در ارتباط با قتل جمال خاشقجی خبر داد.

«راسا جاکیلیتین» سخنگوی وزارت خارجه لیتوانی در این زمینه اعلام کرد: 17 نفر از شهروندان سعودی مرتبط با پرونده قتل جمال خاشقجی در راستای «همبستگی با شرکای بین المللی» وارد لیست سیاه شدند.این لیست به اداره مهاجرت لیتوانی ابلاغ شده است.

 


 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.