اخبار مرتبط

واشنگتن پست:

دلایل و شواهد متعدد حاکی از این است که ترامپ رئیس جمهور یک دوره ای است و در انتخابات 2020 به دوره دوم ریاست جمهوری دست نمیابد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، واشنگتن پست در گزارشی نوشت: منتقدان ترامپ به دفعات شکایت داشته اند زمانی که بحث لفاظی و حملات وی به هنجارهای دموکرات های مطرح می شود، «دیگر هیچ چیز اهمیتی ندارد». ما در چند ماه اخیر با توجه به شواهد زیر دریافته ایم که این کار او تا چه حد اشتباه بوده است: محبوبیت وی کاهش یافته است، دموکرات ها کنترل مجلس را به دست گرفته اند، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان همچنان او را در محاصره دارد، و جمهوری خواهان اکنون با او در مورد سیاست های روسیه مخالفت می کنند و شمار کمی با او در مورد بازگشایی دولت هم عقیده اند.

دریافته های دادگاه نشان می دهد «پل مانافورت» به ارتباطش با وکلای ترامپ در طول زمانی که به نظر می رسیده با بازپرس ویژه همکاری می کند، ادامه داده است. 

«رادولف جولیانی» به نظر می رسد اذعان دارد که این کارمند ستاد انتخاباتی ترامپ با روس ها تبانی داشته، حتی اگر ترامپ تبانی نداشته - و دیگر اینکه تبانی جرم نیست!

به رغم اینکه دفتر بازپرس ویژه گزارش بازفید را رد کرده، «مایکل کوهن» وکیل سابق ترامپ شواهدی در مورد اینکه ترامپ در دوره تبلیغات سال 2016 با مسکو پروژه ساخت برج ترامپ را دنبال می کرده، ارائه کرده است.

بر خلاف خوش بینی ها در مورد دور دوم ریاست جمهوری ترامپ، شانس او برای این مسئله به نظر کم می رسد. و ما چگونه به این نتیجه رسیده ایم؟

اولا، رابرت مولر بازرس ویژه کارش را محرمانه، حرفه ای و موثر انجام می دهد و یک شاهد را پس از شاهد دیگر احضار و بازجویی می کند. برخلاف یکه تازی ترامپ، او اعتماد بسیاری از آمریکایی ها را جلب کرده است. بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقاتی «پیو»، 55 درصد از آمریکایی ها معتقدند مولر تحقیقات منصفانه ای در مورد دخالت روسیه در انتخابات 2016 انجام می دهد. بر عکس، همین نظرسنجی نشان داده است که اعتماد عمومی به ترامپ در حال ریزش است. 58 درصد گفته اند به گفته های ترامپ کمتر از دیگر روسای جمهور وقت آمریکا اعتماد دارند. تنها 26 درصد گفته اند به ترامپ بیش از روسای جمهور پیشین اعتماد دارند.

هر چه مولر جلوتر می رود، حقایق بدتری فاش می شود. هر چه مولر می گوید و انجام می دهد، مهم است. چه چیزی اهمیت ندارد؟ هر چه جولیانی بگوید.

گرچه جمهوری خواهان از اعطای مصونیت به مولر سر باز زده اند، مشخص است که ترامپ توانایی برکناری او را ندارد. این در حالی است که ادامه فعالیت مولر، بزرگترین فاکتور برای کاهش قدرت ترامپ محسوب می شود.

دوما، استراتژی «انعقاد کلام به دلخواه شنونده» یک اشتباه با پیامدهای عظیم است. مطمئنا حدود 30 درصد از رای دهندگان به آنچه ترامپ می گوید، اعتقاد دارند؛ مهم نیست که این سخنان تا چه حد یاوه باشد. با این حال این مکتب فکری ترامپ اکنون از دیگر مکاتب جدا شده است. به همین ترتیب بود که دموکرات ها توانستند کنترل مجلس نمایندگان را در اختیار بگیرند.

این انتخابات نه تنها تحقیقات علیه ترامپ را تشدید کرد، بلکه به پلوسی به عنوان اصلی ترین منتقد او قدرت داد تا ترامپ با بیشتر فشاری که تاکنون متحمل شده، روبرو شود. پلوسی اوضاع را به گونه ای مدیریت کرد که ترامپ را به سمت تعطیلی دولت سوق داد. ترامپ هیچ گاه تا این حد احساس سرخوردگی نکرده بود. 

سوما، در بحبوحه چنین رسوایی ای، اکثر روسای جمهور به نقش خود به عنوان فرمانده کل قوا و معمار سیاست خارجی باز می گردند تا قدرت خود را تثبیت کنند. اما سیاست خارجی ترامپ آشفته، ترسناک و کاملا غیرموثر بوده است. از جنگ تجاری که به کشاورزان آمریکایی، مصرف کنندگان و تاجران آسیب زده تا طرح غیرمسئولانه اش برای خروج از سوریه و تهدیدات مکررش علیه ناتو و تعامل احمقانه اش را رهبر کره شمالی، باعث شده تا وجهه اش مخدوش شود. 

چهارما، نارسیسیسم، بی کفایتی و قضاوت فاسد ترامپ، او را مجبور کرده است تا هر مشاوری را با کمترین حس مشترک، تجربه و نفوذ در اختیار بگیرد. هیچ کس نمی تواند او را از منجلابی که در آن گرفتار شده خارج کند یا به او کمک کند. نه «جیم ماتیس» وزیر دفاع سابق و نه «گری کوهن» مشاور اقتصادی پیشین نتوانستند به او کمکی بکنند. او که دور وبرش را یک عده «بله قربان گو» و خانواده و وابستگانش احاطه کرده اند، با روزهای بد بیشتر و دستاوردهای کمتری روبه روست. ترامپ بدترین دشمن خودش است.

و نهایتا، اصلی ترین چالش ترامپ چیزی است که زمانی متصور نمی شد. جمهوری خواهان برای شرکت در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان آمادگی دارند. در تازه ترین نظرسنجی، 43 درصد جمهوری خواهان می خواستند در انتخابات مقدماتی شرکت کنند، در حالی که تنها 46 درصد این قصد را نداشتند. «لری هوگان» نماینده جمهوری خواه ضد ترامپ در ایالت «مریلند» تاکنون برای رقابت با ترامپ ابراز آمادگی کرده است. اگر او در نظرسنجی ها پیش بیافتد، دیگران هم ممکن است مسیر او را دنبال کنند.

نمی توان پیش بینی کرد که ترامپ استیضاح، و مجبور به استعفا یا برکنار خواهد شد. جمهوری خواهان همچنان به او وفادار می مانند. با این حال احتمال دارد او در هر زمانی در دوره ریاست جمهوری اش نتواند کارش را به پایان برساند. و اگر معجزه رخ دهد و او از انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان جان سالم به در ببرد، او وارد انتخاباتی سخت و طاقت فرسا خواهد شد. در حقیقت انتخابات 2020 شبیه انتخابات پس از واترگیت 1976 است. اکنون سال 1976 را تصور کنید.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

واشنگتن پست:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.