اخبار مرتبط

اذعان بی سابقه اسرائیلی ها درباره آخرین تجاوز به سوریه:

چین در واکنش به تجاوز اسرائیل به اراضی سوریه بار دیگر بر حفظ استقلال و تمامیت ارضی سوریه تأکید کرد.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «هوا چون یینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در واکنش به تجاوز هوایی و موشکی رژیم اسرائیل به اراضی سوریه طی شب گذشته اعلام کرد که پکن از همه طرف ها می خواهد که دست به اقداماتی که منجر به وخامت اوضاع می شود نزنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: گزارش هایی در این زمنیه به دست آوردیم و همانطور که می دانید ما موضع خود را درباره اینکه باید به استقلال و تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشت حفظ کرده ایم.همه طرف باید از هر گونه اقدامی که منجر به وخامت اوضاع شود امتناع کنند.

این سخنگو تصریح کرد که همه طرف ها باید نقش سازنده برای حفظ ثبات و صلح در منطقه ایفا کنند.

این در حالی است که به دنبال اقدام تجاوزکارانه رژیم اشغالگر در حملات موشکی از زمین و هوا به خاک سوریه، رسانه های سوری بامداد دوشنبه از اقدام تلافی جویانه دمشق در شلیک چندین فروند موشک به منطقه «جبل الشیخ» در «جولان» اشغالی خبر دادند.

 روزنامه الوطن سوریه اعلام کرد: سامانه دفاعی پاتریوت رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی فعال شده و در صدد برآمده تا موشک های شلیک شده به شمال فلسطین اشغالی را رهگیری کند.

در همین حال، شبکه تلویزیونی المیادین نیز گزارش داد که هواپیماهای شناسایی رژیم صهیونیستی در آسمان جولان اشغالی و روستاهای بخش شرقی جنوب لبنان به پرواز درآمده اند و ارتش تل آویو نورافکن های دیده بانی منطقه جبل الشیخ را خاموش کرده است.

ارتش رژیم صهیونیستی همچنین در اطلاعیه ای اعلام کرد: به دلیل حوادث جاری در مرزهای شمالی، تصمیم به بستن منطقه جبل الشیخ به روی بازدید کنندگان گرفتیم.

این اقدام ارتش سوریه پس از دو نوبت تجاوز آشکار رژیم صهیونیستی در 24 ساعت گذشته به خاک سوریه انجام می شود.

در همین راستا، یک منبع نظامی سوری در تشریح اقدامات تجاوزگرانه صهیونیست ها به خاک سوریه گفت: ساعت 1.10 دقیقه بامداد دوشنبه به وقت محلی، صهیونیست ها، از زمین و هوا حملات سنگینی را از طریق سلسله موشک های هدایت شونده به سوریه انجام دادند.

این فرمانده نظامی سوری به سانا اعلام کرد: پس از این حملات، پدافند هوایی ما سریعاً وارد عمل شد و موشک های متخاصم را رهگیری و پیش از اصابت به هدف، منهدم کرد.

بر اساس گزارش این مقام نظامی سوری، تجاوز اسرائیل از سمت «اصبع الجلیل» (لبنان) و دریاچه «طبریا» در شمال فلسطین اشغالی و با استفاده از انواع سلاح ها صورت گرفته است.

برخی رسانه ها، شمار موشک های متخاصم صهیونیستی به خاک سوریه را 29 عدد تخمین می زنند که هیچ یک به هدف اصابت نکرده است.

روسیه نیز در واکنش به تجاوز مکرر صهیونیست ها به دمشق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: واحدهای پدافند هوایی سوریه با استفاده از تسلیحات تحویل داده شده از طرف روسیه، حمله هوایی اسرائیل را دفع کرده است.

ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه ای این حمله را برعهده گرفت و مدعی شد: به سوریه هشدار می دهیم که از هرگونه تلاش برای حمله به اراضی اشغالی خودداری کند.

این دومین حمله به دمشق در 24 ساعت گذشته و سومین حمله به سوریه از آغاز سال 2019 میلادی است.

نخستین حمله جنگنده های اسرائیلی به اطراف دمشق در سال جدید میلادی به 11 ژانویه (21 دی) بر می گردد که توسط پدافند هوایی سوریه دفع شد.

ارتش تل آویو در سال 2018 میلادی نیز 12 بار اقدام به حملات متجاوزانه به سوریه کرد که اکثر آنها از سوی نیروی هوایی سوریه ناکام ماند.

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان حمله نیمه شب یکشنبه ارتش اسرائیل به پایتخت سوریه، سامانه دفاع موشکی سوریه بیش از ۳۰ موشک و بمب هدایت شونده را در آسمان دمشق رهگیری و نابود کرده است.​

 بر اساس این بیانیه چهار سرباز سوریه‌ای در جریان این حمله کشته شده اند و شش نظامی دیگر زخمی شدند.

دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان سوری نیز مدعی شد که در این تجاوز 11 تن کشته شدند.

در تحولی دیگر، یک منبع نظامی بلندپایه به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که تجاوز اسرائیل سنگین ترین تجاوز بوده و سامانه دفاع هوایی سوریه با مقابله با این تجاوز شایستگی و کارآیی خود را ثابت کرده است.

این منبع تصریح کرد که سامانه دفاع هوایی سوریه  38 موشک اسرائیلی را در حومه دمشق،«القنیطره» و «السویداء» سرنگون کرد.

در پی آن امروز دوشنبه ارتش رژیم اسرائیل اعلام کرد که در جریان تجاوز شب گذشته به سوریه از خط تماس با نظامیان روسیه در سوریه استفاده کرده است.

«جوناتان کونریکس» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی گفت که ارتش این رژیم در جریان حملات هوایی و موشکی شب گذشته به سوریه از خط تماس با نظامیان روس استفاده کرده است.

این سخنگو به خبرنگاران گفت: ابزار جلوگیری از برخورد فعالیت می کند و دو طرف از آن استفاده می کنند و به شکل روتینی شب گذشته فعالیت کرده است.

در همین حال، رژیم اشغالگر اذعان کرد که در جریان تجاوز روز گذشته  و نیز شب گذشته به سوریه بیشتر موشک های شلیک شده توسط پدافند سوریه سرنگون شده است. این مساله را تحلیلگران اسرائیلی نیز مورد تأکید قرار دادند و گفتند که سامانه دفاعی سوریه بیشتر موشک های شلیک شده توسط اسرائیل سرنگون کرده است.

همچنین این رژیم اذعان کرد که موشک سوریه ای که به سمت اراضی اشغالی شلیک شده است موشک زمین به زمین بوده و نه زمین به هوا؛ امری که به شکلی روشن و واضح حکایت از آن دارد که سوریه به شکل کاملا بررسی شده و دقیق تصمیم گرفته است که با شلیک این موشک به رژیم اشغالکر پیام شدیداللحنی بدهد مبنی بر این که قواعد بازی قدیمی به پایان رسیده است و دمشق آماده رویارویی با این رژیم است. 

تحلیلگران و ناظران همچنین بر سر یک واقعیت توافق دارند و آن اینکه موشکی که از اراضی سوریه به سمت اراضی اشغال شلیک شد از نوع سنگین وزن بود؛ امری که تأکید می کند دولت سوریه تصمیم به شلیک این موشک گرفته است و مساله اشتباهی بودن آن نیست بلکه سوریه رسما تصمیم گرفته است که قواعد درگیری را تغییر دهد. 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

اذعان بی سابقه اسرائیلی ها درباره آخرین تجاوز به سوریه:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.