اخبار مرتبط

دونالد ترامپ ظرف دو سال گذشته سیاست این کشور را از اساس تغییر داد. اما دو سال باقیمانده دوره ریاست جمهوری او می‌ تواند برای او بسیار ناخوشایند باشد زیرا امکان استیضاح او نیز وجود دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری آلمان گزارش داد هنگامی که خبرنگاران شبکه «سی بی اس» از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پرسیدند که او دوره دو ساله اول ریاست جمهوری خود را چگونه ارزیابی می‌کند، ترامپ پاسخ داد که دوساله اول دوره ریاست جمهوری او عالی بوده و او در ظرف دو سال بیش‌ از تقریبا همه روسای جمهوری پیشین در تاریخ آمریکا دستاورد داشته است. او همچنین گفته است که به دوره دو ساله ریاست جمهوری خود نمره 20 و حتی بیشتر از آن می‌ دهد.

ترامپ در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد. اکثر آمریکایی‌ ها او را به دلیل تعطیل شدن بخش هایی از دولت این کشور سرزنش می‌ کنند. رئیس جمهور آمریکا برای ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک 5.7 میلیارد دلار  درخواست کرده است. اما دموکرات‌ ها که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند با این درخواست ترامپ مخالفت کرده‌ اند.

محبوبیت ترامپ اکنون تا 40 درصد در میان آمریکایی ها کاهش پیدا کرده است. حدود 60 درصد آمریکایی‌ ها با سیاست‌ های ترامپ موافق نیستند. هیچ یک از چهار رئیس جمهور پیشین آمریکا در دو ساله نخست ریاست جمهوری خود تا این حد از محبوبیت شان کاسته نشده بود. بسیاری از آمریکایی‌ ها از سیاست های ترامپ ناراضی هستند و به خاطر توییت‌ ها و دروغ‌ های او خجالت می‌ کشند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، ترامپ روزانه به طور متوسط 15 بار دروغ می‌ گوید. با این همه باید گفت که هنوز از هر 3 شهروند آمریکایی یک نفر و از هر 10 جمهوری‌ خواه 8 نفر با سیاست‌ های ترامپ موافقند. این موضوع هم فقط یک دلیل دارد: وضعیت اقتصادی.

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود مژده داد که در دوره او آمریکا در مقایسه با 49 سال گذشته کم‌ ترین نرخ بیکاری را دارد. او تاکید می‌ کند که اقتصاد آمریکا 4 درصد رشد دارد و برای شکوفایی صنعت فولاد شرایط فراهم شده است.

با این حال، بعد از روی کار آمدن ترامپ، بدهی دولتی آمریکا نیز به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

در بخش سیاست خارجی، کارنامه دونالد ترامپ در نیمه اول دوره ریاست جمهوری‌ اش بدتر است. او در آستانه سال نو اعلام کرد که داعش شکست خورده و بدون هیچ مشورتی با نزدیکان خود گفت که نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می‌ شوند. این موضوع سبب استعفای «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا شده بود. ماتیس یکی از آخرین ژنرال‌ هایی بود که تیم ترامپ را ترک کرده است.

ظرف دو سال گذشته ترامپ مخالفان خود را قدم به قدم برکنار کرد. برای اروپایی‌ ها و آلمان این موضوع خبر ناخوشایندی بود.

ترامپ از قراردادهای بین‌ المللی همچون معاهده آب و هوایی پاریس و توافق هسته ای با ایران خارج شد. رئیس جمهور آمریکا متحدان و شرکای قدیمی خود چون آلمان را کشوری می‌ شمارد که از آمریکا فقط سوء استفاده کرده‌ اند.

از سوی دیگر او به رهبران خودکامه‌ ای چون «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی علاقه دارد.

ترامپ و کیم چندین بار به یکدیگر نامه نوشته‌ اند. ترامپ می‌ گوید که این نامه‌ های دوستانه توسعه سیاسی به ارمغان آورده است.  قرار است در اواخر ماه فوریه نشست دوم ترامپ و رهبر کره شمالی برگزار شود.

این نیمه اول ریاست جمهور ترامپ بود. اما نیمه دوم دوره ریاست جمهوری برای ترامپ می‌ تواند بسیار ناخوشایندتر باشد، زیرا دموکرات‌ ها که مجلس نمایندگان آمریکا را در دست دارند می‌ توانند با سیستم مالیاتی او مخالفت کنند.

دموکرات‌ ها با توجه به گزارش «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا واکنش نشان خواهند داد. آنها می‌ توانند برای استیضاح و طرح عدم کفایت ترامپ اقدام کنند.

با این اوصاف یک چیز مشخص شده و آن اینکه دوره سختی برای ترامپ در نیمه دوم دوره ریاست جمهوری‌ اش آغاز شده است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.