اخبار مرتبط

متهمان چه تحویل ترکیه داده شوند چه نشوند در استانبول محاکمه می شوند.

به گزارش جماران، یک منبع در دفتر دادستانی کل ترکیه به شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: ترکیه پنج تن از متهمان پرونده  قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری ریاض در استانبول، که دادستان عربستان خواستار اعدام آنها شده است را نمی شناسند.

این منبع افزود: متهمان چه تحویل ترکیه داده شوند چه نشوند در استانبول محاکمه می شوند.

این منبع در ادامه گفت:در حال تهیه فهرستی از اتهام ها در پرونده قتل خاشقجی هستیم تا محاکمه متهمان آغاز شود.

وی تصریح کرد که ضرورت دارد که متهمان درترکیه محاکمه شوند این برای عربستان و عدالت بین المللی بهتر است.

این منبع در ادامه گفت که اطلاعات رسمی درباره محاکمه متهمان در عربستان به دست ترکیه نرسیده است.

این منبع همچنین تأکید کرد که خواستار تحویل متهمان قتل خاشقجی به ترکیه هستیم.

یک هفته پیش خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داد که دادستان کل عربستان سعودی در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده 11 تن از مظنونان قتل «جمال خاشقجی»روزنامه نگار منتقد سعودی در دوم اکتبر سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول، برای 5 نفر از آنها درخواست اعدام کرد.

درخواست برای اعدام این پنج نفر توسط دادستان کل عربستان در جریان جلسه نخست پرونده قتل خاشقجی در دادگاه جزائی عربستان در ریاض صورت اعلام شد.قتل خاشقجی چهره عربستان سعودی را به شدت تخریب و روابطش با کشورهای غربی را نیز متشنج کرد.

این در حالی است که  «ولید بن محمد السلمان» وزیر دادگستری و رئیس شورای عالی قضایی عربستان سعودی در آستانه محاکمه متهمین به قتل جمال خاشقجی، با انتشار دستورالعملی خواستار محاکمه منصفانه و بیطرفانه متهمان در دادگاه های این کشور شد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرده که السلمان بر لزوم «عدم مجازات متهمان بر اساس دلایل ضعیف»تاکید کرده است.

در این دستورالعمل با بیان اینکه نمی‌توان بر اساس حدس و گمان متهمان را مجازات کرد، آمده است: متهم باید به شکل قطعی محکوم یا بی گناه شناخته شود.

کارشناسان ابلاغ این دستورالعمل از سوی وزیر دادگستری عربستان سعودی درست در روز نخست جلسه دادگاه محاکمه عاملان قتل جمال خاشقجی را معنادار توصیف کرده اند.

بنابراین گزارش، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس   «واشنگتن‌پست»  روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

اگرچه عربستان در نهایت موضوع مرگ آقای خاشقجی در داخل ساختمان کنسولگری را پذیرفت، اما مقامات این کشور از سرنوشت جسد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

در پی این حادثه آمریکا 17 تبعه عربستان سعودی از جمله مشاور سابق ولیعهد عربستان را به دلیل نقش شان در قتل «جمال خاشقجی» تحریم کرد.

آمریکا  سعود القحطانی  مشاور ارشد سابق  محمد بن سلمان  ولیعهد عربستان و «محمد العتیبی» سرکنسول این کشور در استانبول را به همراه 15 شهروند دیگر عربستان سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی در استانبول تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای تحریم این افراد را در چارچوب قوانین حقوق بشری «ماگنیتسکی» عنوان کرده است. 

بر این اساس «ماهر مطرب» معاون العتیبی نیز در لیست تحریم آمریکا قرار گرفته است.

در پی آن دولت آلمان نیز 18 شهروند عربستان مرتبط با قتل خاشقجی را تحریم کرد و اعلام کرد که ورود آنها به آلمان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

دولت فرانسه نیز اعلام کرد که کرد که در پی قتل خاشقجی عربستان را تحریم کرده است. این تحریم  شامل ممنوعیت ورود 18 عربستانی به فرانسه به دلیل دست داشتن در قتل خاشقجی می شود.

دولت کانادا نیز اعلام کرد که عربستان را به دلیل قتل«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی تحریم کرده است.

دولت کانادا اعلام کرد که 17 تبعه عربستانی را به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی تحریم کرده است.

وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مصادره کردن دارایی ها می شود.

از جمله دیگر کشورها که به دلیل قتل خاشقجی عربستان را حریم کرد لیتوانی بود. چندی پیش وزارت خارجه لیتوانی از تحریم 17 تبعه عربستان سعودی در ارتباط با قتل جمال خاشقجی خبر داد.

«راسا جاکیلیتین» سخنگوی وزارت خارجه لیتوانی در گفتگو با خبرگزاری بالتیک اعلام کرد: 17 نفر از شهروندان سعودی مرتبط با پرونده قتل جمال خاشقجی در راستای «همبستگی با شرکای بین المللی» وارد لیست سیاه شدند.این لیست به اداره مهاجرت لیتوانی ابلاغ شده است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.