اخبار مرتبط

رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که حکومت عربستان سعودی دادستان کل این کشور را به ترکیه فرستاد تا مانع تراشی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از الجزیره، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: فایل های صوتی مرتبط با قتل «جمال خاشقجی»را تحویل عربستان و دیگر کشورها نظیر آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان داده ایم و دلیلی برای وقت کشی وجود ندارد.

رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد که حکومت عربستان سعودی دادستان کل این کشور را به ترکیه فرستاد تا مانع تراشی کند.

وی افزود: تیم ترور 18 نفره به شکل قطعی عامل قتل را می شناسد و می داند که جسد خاشقجی به کجا برده شد.

اردوغان تصریح کرد که قاتل جمال خاشقجی قطعا در بین تیم 15 و یا 18 نفره است، نیازی به جستجو در جای دیگری نیست.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد که وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که این تیم ترور جسد را تحویل یک فرد محلی داده است اما عربستانی ها اکنون این مساله را انکار می کنند.

وی  در ادامه عنوان کرد:هیج سند و مدرکی درباره مکان جسد جمال خاشقجی نداریم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت که عربستان سعودی باید در مقابل حسن نیت ترکیه عادلانه رفتار کند تا از این شبهه خود را راحت کند و گرنه تا ابد به آنها می چسبد.

بنابر این گزارش، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل 15 مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای که بامداد روز شنبه هفته جاری منتشر کرد رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و 18 شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.