اخبار مرتبط

کالیفرنیا بار دیگر در محاصره آتش قرار گرفته و تا به این لحظه 9 قربانی گرفته است؛ گویا قرار نیست اخبار مربوط به آتش سوزی های فاجعه بار در آمریکا پایان یابد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: فیلم های ویدئویی نشان می دهد ده ها نفر در حال تخلیه محل سکونت شان هستند. درخواست هایی هم در شبکه اجتماعی توییتر برای یافتن گمشدگان منتشر شده است. نجات یافتگان از تیراندازی جمعی  (تیراندازی روز چهارشنبه در باشگاه شبانه در شهر «تاوزند اوکس») مجبور شده اند از شعله هایی که به آنها نزدیک می شوند، بگریزند.

اینها همگی روایت هایی مربوط به کالیفرنیا پس از وقوع آتش سوزی سهمگین در مناطقی از این ایالت است؛ حریقی که 80 آکر زمین را در عرض یک دقیقه سوزاند و شهر پارادایز در شمال این ایالت را نابود کرد. 

چرا آتش سوزی در جنگل های کالیفرنیا تا این حد فاجعه بار است؟ چهار دلیل اصلی برای این مسئله وجود دارد:

تغییر آب و هوا

دلیل نخست، آب و هوای کالیفرنیا است.

«پارک ویلیامز» کارشناس رصدخانه «لامونت-دوهری» در دانشگاه کلمبیای آمریکا می گوید: «آتش سوزی از یک منظر یک موضوع ساده به نظر می رسد. وقتی محل به اندازه کافی خشک باشد و باد هم بوزد، آتش سوزی آغاز می شود.»

کالیفرنیا، مانند بسیاری از بخش های غربی، بیشترین رطوبت خود را در پاییز و زمستان از دست می دهد. پوشش گیاهی این ایالت به دلیل کمبود بارندگی و دمای گرم تابستان به آرامی خشک می شود. این پوشش گیاهی پس از آن برای آتش سوزی بسیار مناسب می شود.

اما در حالی که آب و هوای کالیفرنیا مناسب برای به راه افتادن آتش سوزی است، ارتباط بین تغییرات اقلیمی و آتش سوزی های بزرگ، غیرقابل انکار است. دکتر ویلیامز گفت: «در پس همه اینها، شما درجه حرارت هایی را دارید که حدود دو تا سه درجه فارنهایت گرم تر از زمانی هستند که باید باشند. گرم شدن کره زمین به این مشکل دامن زده است.» این معضل سبب خشک شدن گیاهان می شود و در نتیجه آنها بیشتر قابل اشتعال می شوند.

سابقه آتش سوزی در کالیفرنیا به سال 1932 بازمی گردد؛ از 10 مورد از بزرگترین آتش سوزی های پس از آن تاریخ، 9 مورد پس از سال 2000، پنج مورد پس از سال 2010 و دو مورد از آن به تنهایی در سال گذشته رخ داده است. بزرگ ترین آتش سوزی تاریخ کشور هم در سال 2018 رخ داده است.

دکتر ویلیامز گفت: «در هر صورت، تقریبا همه شرایط لازم برای آتش سوزی در کالیفرنیا مهیاست. طبیعت شرایط مناسب برای حریق را ایجاد می کند.»

مردم

حتی اگر شرایط برای آتش سوزی مهیا باشد، شما هنوز هم نیاز به چیزی یا کسی دارید تا آن را ایجاد کند. گاهی اوقات عامل آتش سوزی طبیعی است، مانند رعد و برق، اما اغلب انسان ها مسئول آن هستند.

«نینا اس. اوکلی» معاون پژوهشی علوم جوی در موسسه تحقیقات در مورد بیابان ها گفت: «بسیاری از این آتش سوزی های بزرگ که در کالیفرنیا مشاهده می کنید، دست ساز بوده است. یعنی مردم عامل ایجاد آن بوده اند.»

دکتر ویلیامز گفت: «کالیفرنیا دارای جمعیت بسیار و فصل بسیار خشک است. مردم همیشه باعث ایجاد جرقه های احتمالی می شوند.»

مردم از طرق دیگری هم به آتش سوزی ها کمک می کنند: آنها این کار را با انتخاب جایی که زندگی می کنند، انجام می دهند. مردم به طور فزاینده ای به مناطق نزدیک جنگل کوچ کرده اند.

دکتر اوکلی گفت: «در نوادا، ما آتش سوزی های بزرگی داریم.»

مهار آتش

این مسئله غیرقابل انکار است، اما تاریخ مهار آتش سوزی ها در آمریکا، حقیقتا آتش سوزی های امروز را بدتر کرده است.

دکتر ویلیامز گفت: «در یک قرن گذشته ما با آتش مبارزه کردیم، و هر بار که ما با موفقیت یک آتش را مهار کرده این بدان معنی است که مناطقی برای سوختن های بعدی باقی گذاشته ایم.»

باد های سانتا آنا

هر بار در فصل پاییز بادهای موسوم به «سانتا آنا» آب و هوای خشک را از غرب به جنوب کالیفرنیا می آورد. 

کالیفرنیا دارای دو فصل آتش سوزی مجزا است. یکی، از ماه ژوئن تا سپتامبر که ترکیبی از آب و هوای گرم و خشک تر است، دیگری هم از اکتبر تا آوریلا ست که توسط باد سانتا آنا هدایت می شود. این آتش سوزی ها سه بار سریع تر گسترش می یابد و به مناطق شهری نزدیک می شوند و 80 درصد از تلفات اقتصادی را در طی دو دهه از سال 1990 به بعد موجب شده اند.

اگر باران هایی که معمولا در ماه اکتبر آغاز می شوند، همچون سال جاری رخ ندهند، باد می تواند وضعیت خشک را حتی خشک تر کند.

 

تیراندازی 

آتش سوزی های مهیب در کالیفرنیا در حالی رخ می دهد که آمریکا این روزها در بهت و حیرت ایجاد شده در پی تیراندازی در کلوپ شبانه «بردرلاین» در شهر «تاوزند اوکس» (هزار بلوط) در ایالت کالیفرنیای آمریکا در روز چهارشنبه که دست ‌کم 13 نفر از جمله مهاجم و یک مامور پلیس کشته شدند به سر می برد. این 307مین تیراندازی جمعی در 311مین روز از سال 2018 محسوب می شود؛ یعنی به طور متوسط یک تیراندازی مرگبار در هر روز رخ داده است.

بر اساس آمار «آرشیو خشونت با اسلحه» به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی در آمریکا، در این  گونه حوادث 328 نفر کشته، و 1،251 نفر زخمی شده اند. آمریکا در جمع 6 کشور دارای آمار بالای قتل با اسلحه قرار دارد.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.