اخبار مرتبط

پس از چند ماه مذاکره میان رابرت مولر و وکلای دونالد ترامپ سرانجام قرار است رئیس‌‌جمهور به پرسش‌ های بازپرس ویژه پاسخ دهد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، رادیو عمومی آمریکا در گزارشی نوشت: اگر «رابرت مولر» بازپرس ویژه وزارت دادگستری بخواهد همچنان آرامش کنونی را حفظ کند، احتمالا انتشار گزارش تحقیقاتش در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را به بعد از انتخاباتی که کمتر از یک ماه دیگر برگزار خواهد شد موکول خواهد کرد.

اگر چنین کند، چه خواهد شد؟

شاید اتهامات بیشتر باشد و شاید هم بر اساس پیش بینی برخی، گزارش مولر به شکل کتابی شبیه به کمیسیون 11 سپتامبر منتشر شود.

مولر مجبور است زمانی که تحقیقاتش تمام شد گزارشی محرمانه را به «رود روزنشتاین» معاون دادستان کل ارسال کند، اما زمان انتشار هر آنچه که او در پرونده دارد، مشخص نیست.

پس از آن، باقی ماجرا به متن گزارش مولر بستگی دارد. اگر در گزارش مولر بیاید: «شهروندان آمریکایی زندگی تان را از سر بگیرید هیچ موضوع نگران کننده ای نیست.»

اما اگر مولر بنویسد: «کنگره عزیز، تحقیقات من نشان داده رئیس جمهور آمریکا مامور یک کشور خارجی است» اوضاع پیچیده خواهد شد.

به نظر می رسد تیم دولتی ترامپ برای سناریوی دومی هیچ نگرانی ندارد و اجازه این کار را نخواهد داد.

نقطه عطف بعدی در این پرونده پاسخ به سوالات مولر است که قرار است به زودی از سوی وکلای ترامپ به دفتر بازپرس ارسال شود.

«رودی جولیانی» وکیل  ترامپ ماه گذشته گفته بود که مولر قصد دارد در پی  یک‌ سری پرسش و پاسخ های مکتوب از رئیس‌ جمهور، مصاحبه‌ ای هم با او داشته باشد اما این درخواست با مقاومت تیم حقوقی ترامپ روبرو شده بود.

بحث درباره مصاحبه هنوز به سرانجام نرسیده اما منابع مطلع گفته‌ اند که مولر پاسخ‌ های مکتوب به پرسش‌ هایش را خواهد پذیرفت؛ بدون اینکه از وکلای ترامپ درباره اقدامات بعدی تعهدی گرفته باشد.

دو روز قبل از این گزارش، رودی جولیانی به رویترز گفته بود: ما موافق سوالات بعدی نیستیم؛ مادامی که یک نفر به ما توضیح دهد که چرا همین سوال و جواب‌ ها کافی نیست.

جولیانی سپس تصریح کرد که ترامپ مشتاق پاسخ به سوالات دراین باره است که آیا کارزار انتخاباتی او با مسکو در انتخابات ریاست‌ جمهوری 2016 تبانی کرده است یا نه. مولر اما در تحقیقات خود بر این مساله نیز تمرکز دارد که آیا رئیس‌ جمهور آمریکا مانع انجام تحقیقات درباره پرونده روسیه شده است یا خیر، که به گفته جولیانی، ترامپ نمی‌ خواهد در این خصوص با مولر مصاحبه کند.

ترامپ در مصاحبه‌ ای که سال گذشته با شبکه خبری ان‌ بی‌ سی انجام داد، تصمیم خود به اخراج «جیمز کامی» رئیس وقت اف‌ بی‌ آی را مرتبط با پرونده تحقیقات درباره دخالت احتمالی روس‌ ها در انتخابات عنوان کرد. در آن زمان کامی این پرونده را هدایت می‌ کرد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌ اند که روسیه با هدف پیروزی ترامپ بر «هیلاری کلینتون» در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 مداخله کرده است. مسکو این اتهام را نپذیرفته و ترامپ نیز اتهامات تبانی با روسیه و جلوگیری از اجرای عدالت را رد کرده است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.