اخبار مرتبط

کری این حمله ها وی را نترسانده و پاسخ شان را داد و ترامپ را به دروغ گفتن به آمریکایی ها و فریب آنها در چندین مسأله از جمله توافقنامه آب و هوا که به مانند توافقنامه هسته ای با ایران از آن خارج شد متهم کرد و گفت که رئیس جمهوری داریم که دروغ می گوید. کری خروج از توافقنامه هسته ای را یکی از بزرگترین اشتباه های غیرمسئولانه دانست که رئیس جمهور آمریکا در تاریخ مرتکب می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،  «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم نوشت: «جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا «تحقیر » دولت «دونالد ترامپ» و سیاست هایش را چه آنهایی که مربوط به خروج از توافقنامه هسته ای با ایران و چه آنهایی که مربوط به توافقنامه آب و هوایی پاریس می شود را پنهان نمی کند و تردیدی در بیان علنی دیدگاه هایش در مخالفت با دولت ترامپ و سیاست هایش نمی کند؛ امری که باعث بسیج همه سلاح های رسانه ای این دولت(ترامپ) علیه کری شده است.

چیزی که باعث شد به ترامپ بر بخورد اذعان کری است به اینکه وی از زمان ترک پست وزارت خارجه آمریکا چهار بار با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کنونی ایران دیدار کرده است؛ امری که خشم ترامپ رئیس جمهور آمریکا و «مایک پمپئو» وزیر خارجه اش را برانگیزد و باعث شود ترامپ در توئیتی در حساب توئیتری خود این گونه دیدارها را غیر قانونی توصیف کند که تلاش می کند سیاست دولتش را تضعیف کند به ویژه زمانی که کری ایرانی ها را به صبر و انتظار تا پایان دوره این دولت سفارش کرد.

تحلیلگران محافظه کار هوادار ترامپ پا را فراتر گذاشتند زمانی که کری را متهم به خیانت کرده و خواستار زندانی کردنش شدند اما پمپئو (در اظهاراتی گستاخانه)گفت که کری با کشور اصلی حامی تروریسم در جهان( به دلیل حمایت ایران از حزب الله لبنان و جنبش حماس و گروه های مقاومت در منطقه) مذاکره برگزار می کند.

کری این حمله ها وی را نترسانده و پاسخ شان را داد و ترامپ را  به دروغ گفتن به آمریکایی ها و فریب آنها در چندین مسأله از جمله توافقنامه آب و هوا که به مانند توافقنامه هسته ای با ایران از آن خارج شد متهم کرد و گفت که رئیس جمهوری داریم که دروغ می گوید. کری خروج از توافقنامه هسته ای را یکی از بزرگترین اشتباه های غیرمسئولانه دانست که رئیس جمهور آمریکا در تاریخ مرتکب می شود.

کری زمانی که با ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد هیچ گونه تخلف قانونی مرتکب نشد به ویژه آن که وی نتایج و محتوای این دیدارها را به اطلاع پمپئو وزیر خارجه آمریکا رسانده است اما این دولت آمریکایی منزوی و و مورد نفرت بخش بزرگی از آمریکایی ها کشمکش هایی را به راه می اندازد و ایالات متحده آمریکا را به سمت جنگ های اقتصادی و سیاسی و چه بسا نظامی می کشاند که منجر به فروپاشی اش و در نهایت فروپاشی زعامتش بر جهان می شود.

وزیر خارجه اسبق آمریکا جان کری با شماری از همتاهای اروپایی خود از جمله آن کشورهایی که ترامپ به آنها حمله کرد و علیه شان تحریم های اقتصادی اعمال کرد دیدار کرد اما ترامپ در این مساله ضرری ندید ولی دیدار با آقای ظریف مساله دیگری است زیرا ایران برای اسرائیل تهدید به شمار می رود و زیرا دولت کنونی آمریکا به دیکته های اسرائیلی ها در تعامل با کشورهای جهان تن می دهد.

رؤسا و وزرای خارجه آمریکا پس از خروج شان از قدرت به منظور حل اختلاف های سیاسی میان کشورهایی که در اردوگاه مقابل کشورشان قرار دارند نقش های دیپلماتیک سری یا علنی ایفا کردند و در ماموریت های خود نیز موفق شدند و در همین زمینه اشاره به دستاوردهای «جیمی کارتر» رئیس جمهور اسبق آمریکا کفایت می کند.

ترامپ ایالات متحده آمریکا را به نزاع های بین المللی و چه بسا جنگ های جهانی چه در «ادلب» سوریه و چه با تهران ایران می کشاند و زمانی که آقای ظریف در گفت و گویی که مجله« در اشپیگل» آلمان با وی انجام داد و روز شنبه منتشرش کرد تهدید کرد که جلوگیری از صادرات نفت ایران توسط آمریکا منجر به چیزی بزرگتر از بستن تنگه هرمز می شود از جمله از سرگیری غنی سازی اورانیوم با میانگین بالا، باید این تهدیدها را کاملا جدی گرفت.

در این مساله بحثی نیست که آمریکا بزرگترین قدرت در تاریخ است و به لحاظ توان نظامی، ایران با این کشور قابل مقایسه نیست اما ایران بخشی از محور استراتژیک منطقه ای است یعنی عراق صدام حسین(رئیس جمهور معدوم عراق) نیست که در محاصره خفه کننده ای بود که متأسفانه کشورهای عربی در آن شرکت کردند. اگر هم دولت آمریکا در ممنوعیت صادرات نفت ایران در ماه نوامبر آینده موفق بشود تعجب نمی کنیم که این اقدام منجر به شعله ور شدن فتیله جنگ شود. قطع نفت به مانند قطع گردن است و اقدام ایران برای هر گونه واکنش و پاسخ به این کار تجاوزکارانه آمریکا، توجیه پذیر است.

تماس کری وزیر اسبق خارجه آمریکا با طریف همتای ایرانی اش چه بسا از این خطر جلوگیری کند و به همین دلیل مستحق تقدیر و حمایت است و نه تخریب و متهم کردن به خیانت ولی ما در باره دولت غیرآمریکایی یعنی دولت اسرائیلی سخن می گوییم که کاخ سفید را در خدمت اهداف تجاوزکارانه اسرائیل به کار می گیرد و این چیزی بود که کری علنی آن را نگفت ولی وی چه بسا این را «یک روزی» پس از آن که کاسه صبر لبریز شود بگوید.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.