اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، آنان در توماری که یک نسخه آن روز شنبه در اختیار دفتر ایرنا در دیر قرار گرفت، آورده اند: برخی سازمانها و ادرات مرتبط با دریا و صید و صیادی با قدرت موتورهای قایق های صیادی از 75 تا 115 اسب بخار مخالفت می کنند.
نویسندگان این تومار که خطاب به رئیس شورای تامین شهرستان دیر نوشته شده است افزوده اند: در حال حاضر روش صید تغییر کرده و صیدگاه صیادان تا فاصله 40 مایلی دور شده است و به علت مسافت زیاد و خطر بروز توفان باید قدرت موتورها به مراتب افزایش یابد.
صیادان دیری در بخش دیگری از این تومار آورده اند: مسئولان در نامه نگاری و مکاتبات و تماس های حضوری صیادان علت مخالف خود را جلوگیری از بروز قاچاق کالا توسط قایق ها با قدرت 115می دانند، درصورتی که شغل ما صیادی است و قشر قاچاق چی مشخص و شناخته شده است.
آنان افزودند: مسئولان می توانند پلاک و یا کد شناسایی به صیادان بدهند تا براحتی بتوانند فرد متخلف را شناسایی و دستگیر و حق صید را از فرد خاطی سلب کنند و از طرف دیگر صیادان بدون هیچ دغدغه ای به شغل صیادی خود بپردازند.
همچنین روز شنبه امام جمعه شهر دیر در نشست با صیادان گفت: صیادی شغل بسیار سخت و پرمشقت است و مسئولان باید بیشتر به این شغل توجه کنند.
حجت الاسلام سید علی حسینی افزود: صید و صیادی سال هاست که دارای مشکلاتی است و هنوز بخشی از این مشکلات برطرف نشده و مسئولان باید با هماهنگی بیشتر قبل از فرارسیدن صید میگو این مشکلات را برطرف کنند.
وی گفت: صیادان با زحمت زیاد خود را به دریای سیاه می زنند تا لقمه و روزی حلالی به دست آورند.
رئیس شیلات دیر گفت: در سال های اخیر به علت کمبود ذخائر دریایی، صیادان مجبورند در صیدگاههایی در مسافت طولانی تر به صید بپردازند.
عقیل امینی افزود: هم اکنون قایق های صیادی در مسافت 40 مایلی به صید می پردازند اما درخواست دارند که از موتور قایق آنان با قدرت 115 مخالفتی نشود که این خواسته آنان به مسئولان شهرستان و استان اعلام شده و با بررسی بیشتر کارشناسان شیلات، موضوع در اسرع وقت اعلام خواهد شد.
وی گفت: اشتغال صیادان در اولویت کار شیلات قرار دارد و هم اکنون ذخائر دریایی جوابگوی صید بی رویه نیست و با شناورها و قایق های متخلف صید بشدت برخورد می شود.
رئیس شیلات دیر افزود: در بندردیر 36 موتورلنج، 12 کشتی و 297 قایق صیادی به امر صید و صیادی مشغول هستند.
رئیس تعاونی صید و صیادی گفت: افزایش قدرت موتور قایق ها به 115 یکی از خواسته های صیادان این بندر است که مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
حسین بهشتی افزود: هم اکنون ذخائر دریایی دیگر جوابگو هزینه های صیادان نیست و دولت و مسئولان باید زمینه اشتغال صیادان را فراهم کرده تا صیادان بیکار نشوند.
وی گفت: با توجه آغاز فصل صید میگو در پنجم مرداد برخی شناورها و قایق های صیادی مجوز صید ندارند که امیدواریم مشکل آنان برطرف شود و از صید میگو باز نمانند.
بندر دیر در فاصله 200 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است و یکی از بزرگترین بندرهای صیادی جنوب کشور است.
7207/6043**
خبرنگار: عباس بحرانی** انتشاردهنده: خدانظر خواجه

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.