اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، افشین قطبی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در راستای افزایش بهره وری و بهبود عملکرد زنبورستان ها، از سه سال قبل تاکنون طرح تامین و توزیع ملکه های اصلاح نژاد شده بین زنبورداران بومی انجام شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه عملکرد زنبورستان ها به ملکه هر کندو بستگی دارد، از ایستگاه های تولید ملکه مستقر در استان بوشهر که قادر به اصلاح نژاد و تولید ملکه های با کیفیت عملکردی مطلوب هستند، ملکه زنبورعسل خریداری شده و به صورت رایگان در اختیار زنبورداران بومی فعال استان قرار می گیرد.
قطبی گفت: این اقدام با هدف کاهش هم خونی و افزایش تولید عسل، موم زنبورستان ها، کاهش نیش زنی در زنبورستان ها، کاهش بچه دهی، افزایش جمعیت و تخم ریزی ملکه، افزایش تولید گرده گل انجام شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: همچنین با اجرای این طرح زنبورداران به خرید ملکه های باکیفیت ترغیب و موجب ارتقای فعالیت زنبورداری در استان می شود.
وی افزود: انتظار می رود زنبورداران با مقایسه عملکرد این ملکه ها در سال بعد خودشان اقدام به تکثیر ملکه از کندوهای مورد نظر نموده و درجهت کاهش همخونی زنبورستان و افزایش تولید گام بردارند.
قطبی یادآورشد: با اجرای این طرح باتوجه به رکوردهای تولیدی ملکه های یاد شده پیش بینی می شود در سال های آینده زنبورداران درصورت تکثیر ملکه های یاد شده و حذف ملکه های ضعیف و بکارگیری توصیه های کارشناسان، توان افزایش تولید حدود 30 درصدی را داشته باشند.
6047/6045**خبرنگار: موناعیدان*انتشاردهنده: اکبراقبال مجرد

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.