اخبار مرتبط

منصور بازیار روز دوشنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: صادرات این میزان کالا در11 ماه امسال که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 23 درصد کاهش و از لحاظ ارزش 16 درصد افزایش یافته است باعث شده تا استان بوشهر رتبه نخست صادرات کشور را به خود اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: در این مدت بدون احتساب میعانات گازی 18 میلیون و 446 هزار تن کالا به ارزش افزون بر 10 میلیارد و 163 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است که درمقایسه با مدت مشابه سال 1396 از نظر وزن یک ‌درصد و از لحاظ ارزش 45 درصد افزایش یافته است.
وی اظهارداشت:عمده کالاهای صادراتی از گمرک های استان بوشهر شامل محصولات پتروشیمی، جکت (پایه سکوی دریایی) و متعلقات آن، کودهای معدنی، سیمان و کلینکر، گوگرد، لوازم حفاری، میگوی پرورشی، سنگ گچ، گچ بنایی و گوجه فرنگی بوده است.
بازیار بیان کرد: بیشترین حجم این کالاها به مقصد کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، مناطق ویژه، هند، ژاپن، اندونزی، کویت، تایلند و تایوان صادر شده است.
وی افزود: همچنین در مدت یادشده 510 هزار تن کالا به ارزش حدود 1.5 میلیارد دلار از طریق گمرک های استان بوشهر به کشور وارد شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 52 و از لحاظ ارزش 30 درصد کاهش نشان می دهد.
بازیار ادامه داد: کشورهای مبدا واردات کالا گمرک های استان بوشهر چین، روسیه، فیلیپین، امارات متحده عربی، نیوزیلند، هند، ایتالیا، اکوادور، کره جنوبی و بلژیک هستند.
وی افزود: عمده کالاهای وارداتی از طریق گمرک های این استان شامل لوازم و تجهیزات نیروگاهی، موز، کره حیوانی، هواساز صنعتی، اجزا و قطعات خودروی سواری، اجزا و قطعات موتور سیکلت، لاستیک خودروی سواری، چای سیاه، تجهیزات کارخانه و یراق آلات بوده است.
بازیار یادآور شد: 14 گمرک در شهرها و روستاهای استان بوشهر فعال و به سامانه جامع گمرکی مجهیز شده است.
6043/7212
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.