اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سرآمدی ورزشکاران بوشهری در رشته های ساحلی و دو ومیدانی پاراالمپیکی، توسعه 41 برابری فضاهای ورزشی، پوشش ورزش همگانی 20 درصد جمعیت استان، داشتن 80 ملی پوش در رشته های مختلف، 90 هزار ورزشکار بیمه شده، سرانه فضای ورزشی 1.26 و 90 سانتی متری روستایی و کسب 150 مدال در مسابقات جهانی و بین المللی توسط ورزشکاران بوشهری در سال 1396 بیانگر چهار دهه شکوفایی ورزش بوشهر است.
توسعه ورزشی شاید در ابتدای انقلاب برای بوشهری ها به دلیل کمبود فضا و وجود تنها پنج مکان ورزشی یک رویا بود اما با رشد 41 برابری زیرساخت های این بخش امروز فعالیت های ورزشی بسیاری از جوانان این دیار را جذب خود کرده است.
احداث 207 مکان ورزشی در استان بوشهر در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخوبی مشخص است که با پنج فضای ورزشی پیش از انقلاب محدودیت ها و دشواری های جوانان این دیار برای ورزش کردن تا چه حد بوده است.
بوشهری هایی که در ابتدای انقلاب شاید به دلیل کمبود فضای ورزشی حتی امکان فعالیت در بسیاری از رشته های ورزشی را نداشتند اکنون در رشته هایی همچون فوتبال و والیبال ساحلی، قایقرانی، هندبال، کاراته، تکواندو، بسکتبال، والیبال و برخی از رشته های ورزشی جانبازان و معلولان بویژه دو و میدانی در کشور سرآمد هستند.
اکنون بیشتر بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی را بوشهری ها تشکیل داده و نماینده این استان در چند سال گذشته قهرمان بلامنازع لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور است و امسال دومین تیم بوشهری نیز به لیگ برتر فوتبال ساحلی صعود کرد.
این پیشرفت ها در فضاهای ورزشی نیز با احداث مجموعه ورزش های ساحلی در بوشهر بخوبی نمایان شد تا جایی که در 2 سال گذشته تیم های بزرگی همچون اسپانیا، ایتالیا، اوکراین و لهستان در رقابت های بین المللی فوتبال ساحلی پرشین کاپ بوشهر حضور پیدا کردند.

* رشد 41 برابری فضاهای ورزشی بوشهر
مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر گفت: این اداره کل با نام اداره تربیت بدنی بوشهر در سال 1321 تاسیس و نخستین استادیوم بوشهری ها نیز در همین سال در این استان احداث شد.
احمد بهروزیان فرد افزود: با این وجود قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی تا پایان سال 1357 شمار اماکن ورزشی استان تنها پنج مکان شامل استادیوم و 2 سالن در بوشهر و مجموعه های تختی شهرهای برازجان و گناوه بود.
بهروزیان فرد ادامه داد: سرانه فضای ورزشی این استان نیز تا پایان سال 1357 کمتر از یک دهم مترمربع بود که اکنون با افزایشی بیش از 12 برابری به 1.26 مترمربع و با تحقق این مهم فاصله ورزشکاران بوشهری تا مکان های ورزشی نیز به زیر 10 دقیقه رسیده است.
وی یادآور شد: از سال 57 با پیروزی انقلاب اسلامی ایران روند تغییرات بسیار چشمگیر و رو به رشد توسعه مکان های ورزشی بوشهر آغاز شد.
بهروزیان فرد اظهارداشت: تعداد اماکن ورزشی تحت پوشش این اداره کل اکنون 207 مکان است که در مقایسه با اول انقلاب رشدی 41 برابری را تجربه کرده است.
وی افزود: اکنون شمار سالن های ورزشی روستایی و شهری و زمین چمن های روستایی و شهری به ترتیب 35، 85، 50 و 20 است.
مدیرکل ورزش و چوانان استان بوشهر اضافه کرد: شمار خوابگاه های ورزشی و استخرهای سرپوشیده استان بوشهر نیز اکنون به 6 خوابگاه و پنج استخر رسیده است.
وی یادآور شد: سرانه فضای ورزشی در استان بوشهر نیز 1.26متر مربع است که از این مقدار 0.92 مترمربع سهم تربیت بدنی و مابقی سهم سایر اماکن دولتی است.

* توسعه ورزش روستایی
مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر گفت: پیش از سال 57 روستاهای این استان فاقد هرگونه امکانات ورزشی بود.
وی اظهار داشت: اکنون زمین چمن مصنوعی مینی فوتبال در 160 روستا احداث و 190 مجوز باشگاه خصوصی در روستاهای این استان صادر شده است.
بهروزیان فرد ادامه داد: همچنین سرانه فضای ورزشی روستایی استان بوشهر به 9 دهم مترمربع افزایش یافته تا آنها در طول چهار دهه انقلاب بیش از هر زمان دیگری لذت و شیرینی ورزش را تجربه کنند.

* پروژه های شاخص ورزشی فجر انقلاب در بوشهر
مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر افزود: در چهار دهه گذشته مهمترین پروژه های ورزشی احداث و بهره برداری شده در این استان مجموعه ورزشی بزرگ و مجهز شهر کنگان، نخستین پیست تارتان دوومیدانی در مجموعه شهید بهشتی و استخر بزرگ شهر بوشهر است.
وی ادامه داد: استادیوم شهید مهدوی در شهر بوشهر با مساحتی بالغ بر 17 هکتار شامل زمین چمن، زمین تمرین شماره 2، سکوی تماشاچی با 15 هزار صندلی، اسکوربرد، پیست های تارتان، سلامت و 200 و 400 متری اسکیت، پارکینگ اختصاصی و نور و روشنایی استاندارد از دیگر پروژه های شاخص احداث شده در دوران انقلاب اسلامی است.
وی اضافه کرد: راه اندازی و تجهیز سالن پایگاه قهرمانی در مجموعه ورزشی شهید بهشتی به عنوان مجهزترین سالن استعدادیابی استان بوشهر، زمین فوتبال ساحلی با استانداردهای بین المللی در مجموعه گردشگری بوشهر، زمین های فوتبال و بازی های ساحلی در همه شهرستان های کرانه ای، مجموعه های مجهز ورزشی شامل زمین چمن و چندین سالن ورزشی و استخر سرپوشیده در همه شهرستان های استان از دیگر پروژه های شاخصی است که می توان از آن به عنوان کارنامه فجر انقلاب اسلامی در ورزش بوشهر نام برد.

* رشد شمار ورزشکاران و مدال آوران بوشهری
بهروزیان فرد اظهار داشت: در چهل سالگی انقلاب اسلامی شمار ورزشکاران تحت پوشش ورزش همگانی در استان بوشهر به 250 هزار نفر معادل 20 درصد جمعیت این استان رسیده است.
وی گفت: همچنین شمار ورزشکاران سازمان یافته ( تحت پوشش بیمه ورزشی ) به 90 هزار نفر افزایش یافته است.
بهروزیان فرد افزود: ورزشکاران استان بوشهر با شرکت در مسابقات مختلف کشوری و بین المللی در سال 1396 به تنهایی 850 مدال رنگارنگ کسب کردند که از این شمار 150 مدال جهانی، آسیایی، بین المللی و پاراالمپیکی است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر گفت: در سال های قبل نیز به همین منوال ورزشکاران استان مدال های متعددی را کسب کرده اند.
وی افزود: استان بوشهر اکنون 53 تیم در لیگ های مختلف کشوری دارد که از این شمار 23 تیم در لیگ های برتر ،14 تیم در لیگ دسته یک، 9 تیم در لیگ دسته دوم و هفت تیم در لیگ دسته سه کشور حضور دارند.
بهروزیان فرد اظهار داشت: عضویت ورزشکاران استان در تیم های ملی در 23 رشته ورزشی است که اکنون شمار آنها در مجموع 80 ملی پوش است.
وی یادآور شد: 42 هیات ورزش استانی و 395 هیات ورزشی در شهرستان ها و بخش های استان بوشهر فعالیت می کنند.
بهروزیان فرد اظهار داشت: شمار باشگاه های ورزشی خصوصی فعال در استان بوشهر اکنون به 800 باشگاه رسیده و شمار مربیان و داوران به ترتیب 2 هزار و 680 و یکهزار و 960 نفر است.
6043/7212
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.