اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، روابط عمومی منابع طبیعی استان بوشهر روز شنبه به نقل از عباسعلی نوبخت اعلام کرد: سازمان جنگلها و مراتع با تشکیل تیم فنی قوی در این راستا حرکت کرده و تخصیص های مناسبی در627 حوزه آبخیز کشور داده شده است.
وی اظهارداشت: با توجه به تغییر اقلیم حفظ پوشش عرصه های منابع طبیعی و احیا و توسعه آن عرصه ها از ضرورت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشورگفت : با توجه به اعلام ناسا 'محور زمین به دلایل مختلف از جمله ذوب شدن یخ های قطبی 10 سانتی متر تغییر داشته' همین مساله باعث شده برخی از مناطق کشور خشک و برخی مناطق از رطوبت بالایی برخوردار شوند.
وی با بیان اینکه از 13 اقلیم دنیا 11 اقلیم در ایران وجود دارد یادآورشد: ایران دارای پنج پوشش منابع طبیعی است که بیشترین درصد این پوشش گیاهی در منطقه زاگرس است و این منطقه دارای چهارگونه درختی بلوط است که در زمان حاضر به دلیل تغییر اقلیم به سمت علف زار حرکت می کند و این می طلبد که مراقب پوشش گیاهی این منطقه بود.
وی با اشاره به اینکه در کشور بیش از 14 میلیون و 355 هزار هکتار جنگل وجود دارد، اضافه کرد: جنگل های زاگرس در مجموع با بیش از 6 میلیون هکتار نقش مهمی در مهار و تولید آب در غرب کشور دارند.
نوبخت یادآورشد: جنگل های زاگرس سالانه بیش از 9 میلیارد مترمکعب آب تولید می کنند که این میزان حجم آب بیش از 40 درصد مصرف آب در کشور است.
وی گفت: سرچشمه هفت رودخانه از مجموع 9 رودخانه پر آب کشور از مناطق جنگلی زاگرس است و معادل 40 درصد آب کشور را تامین می کند که این امر بر اهمیت جنگل های این منطقه افزوده است.
نوبخت اضافه کرد: مطلوب سازمان جنگلها و مراتع این نیست که جلو اجرای پروژه های عمرانی گرفته شود بلکه پروژه ها باید با کمترین خسارت به طبیعت و بیشترین انتفا مردمی اجرا شوند.
وی گفت: کمیته های فنی باید به دنبال راهکارهایی باشند که به طبیعت یا خسارت وارد نشود و یا کمترین خسارت وارد شود و کارهای عمرانی نیز پیش برود.
نوبخت تاکید کرد: مسئولان به نظر کارشناسی مسئولان کمیته های فنی اداره های منابع طبیعی و آبخیزداری در خصوص اجرای پروژه ها اعتماد کنند.
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر نیز گفت: توسعه پایدار باید مبنای توسعه اقتصادی در استان باشد.
غلامرضا منتظری افزود: منابع طبیعی استان بوشهر از واگذاری زمین های ملی به صنایع و بخش خصوصی در راستای ایجاد اشتغال حمایت می کند اما این مهم بدون در نظر گرفتن ضوابط قانونی و دغدغه های زیست محیطی امکان پذیر نیست.
وی اظهارداشت: منابع طبیعی استان بوشهر ظرفیت های مهمی برای مشارکت بخش خصوصی و همچنین بخش های گردشگری دارد و آماده همکاری با سرمایه گذاران درچارچوب قوانین تعریف شده هستیم.
این مقام مسوول ادامه داد: تلاش می شود فرایند بوروکراسی و ضوابط اداری واگذاری اراضی ملی به سرمایه گذاران جهت ایجاد اشتغال در استان بوشهر ساده تر شود و در عین حال این موضوع نباید زمینه سو استفاده سودجویان و زمین خواران را فراهم کند.
6047/6045
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.