اخبار مرتبط

در پی اخبار ضد‌و‌نقیض، روز گذشته یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حرف از کلید‌خوردن استیضاح بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت ایران، به ‌واسطه پرونده کرسنت پترولیوم خبر داد.

به گزارش جماران؛ شرق نوشت: ماجرا از یک اشتباه لپی تعمدی شروع شد؛ وقتی محسن کوهکن، نماینده لنجان و عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، در نطق میان‌دستور خود اعلام کرد: «وزیر نفت باعث شده است هفته گذشته به پرداخت 18 میلیارد دلار خسارت محکوم شویم»؛ رقمی غیرمستند که البته ارتباطش را یک خبرگزاری وابسته به دلواپسان به کرسنت مرتبط کرد. در پی این اخبار ضد‌و‌نقیض، روز گذشته یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حرف از کلید‌خوردن استیضاح بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت ایران، به ‌واسطه پرونده کرسنت پترولیوم خبر داد؛ خبری که به گفته ابوالفضل ابوترابی، عضو جبهه پایداری، تاکنون 18 امضا جمع کرده است. البته این نماینده در گفت‌وگو با «شرق» حتی حاضر به بیان نام یکی از امضاکنندگان نامه نشد که همین مسئله و البته سخنان دیگر او در این گفت‌وگو، این ظن را تقویت کرد که اصلا در مجلس خبری از استیضاح نیست. این نماینده در‌ حالی تأکید دارد حکم دادگاه آمده و ایران هم جریمه 18میلیاردی را به جان خریده که یک منبع آگاه در وزارت نفت در گفت‌وگو با «شرق» اعلام کرد هنوز نتیجه دادگاه درباره کرسنت با وجود پایان شور در‌این‌باره، اعلام نشده و احتمالا تا یکی، دو ماه آینده این نتایج اعلام خواهد شد. این‌طور که به نظر می‌رسد، نمایندگان دلواپس سوژه جدیدی برای سرگرمی پیدا کرده‌اند تا با رو‌کردن نتیجه پرونده‌ای که حتی دادگاه هنوز برایش حکمی صادر نکرده، پای وزیر نفت را به مجلس بکشانند. آن‌هم درست پروند‌ه‌ای که به واسطه تلاش‌های بی‌وقفه همین نمایندگان و یارانشان، به ضرر ایران پیش رفت و جریمه‌ای قطعی را برای کشور به همراه آورد؛ جریمه‌هایی که البته هنوز نتیجه آن اعلام نهایی نشده است. 


‌ هنوز حکم نهایی صادر نشده است
«شرق» برای ردیابی صحت‌و‌سقم آنچه از سوی این دو نماینده بیان شد، به وزارت نفت مراجعه کرد. هرچند وزارت نفت حاضر نبود اظهارنظری رسمی در این زمینه ارائه دهد و بر آنچه تعهد سکوت در حین بررسی موضوع دعوا در دادگاه است پایبند بود، یک منبع آگاه از این وزارتخانه از آخرین اخبار دراین‌باره خبر داد.  به گفته این منبع آگاه، هنوز دیوان داوری دادگاه لاهه رأی نهایی را صادر نکرده است، اما روند دادرسی به پایان رسیده و هیئت داوری در شور، در حال بررسی هستند و طبق تجربه قبلی، احتمالا در یکی، دو ماه آینده رأی نهایی را اعلام کنند. 
او با اشاره به روند دادرسی می‌گوید: روند دادرسی به نحوی است که آنها تا قبل از صدور رأی نهایی، هیچ اطلاعاتی درباره حکم به کسی نمی‌دهند. در نتیجه هنوز کسی نمی‌داند حکم چیست. 


‌ رفتار  شبهه‌انگیز   دلواپسان
این مقام آگاه با بیان اینکه ارقامی که از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح می‌شود، بسیار مشکوک است، می‌افزاید: یک مدت گفتند ایران 34 میلیارد دلار جریمه شده است، زمانی حرف از 58 میلیارد دلار بود و حالا هم حرف 18 میلیارد دلار مطرح شده است. جالب آنکه وکلای ایران در دادگاه کرسنت پترولیوم می‌گفتند خیلی وقت‌ها، طرف اماراتی در دادگاه سند و مدرکی که برای اثبات دعوا ارائه می‌دهد، بریده جرائد ایران و حرف‌های دلواپسان داخلی است. او با بیان اینکه چنین خط‌دادن به طرف مقابل در دادگاهی که منافع ملی را پیگیری می‌کند، بسیار عجیب و مشکوک است، ادامه می‌دهد: آنها می‌گویند وقتی افراد مسئول در ایران از نماینده مجلس گرفته تا مقام سابق، چنین ارقامی را مبنی ‌بر جریمه عنوان می‌‌کنند، پس ما حق داریم این ارقام را در قالب جریمه از ایران طلب کنیم. 


‌ پاس  گل  به  اماراتی‌ها
به گفته او، در اینکه ایران در نتیجه این دادرسی محکوم می‌شود، شکی نیست؛ زیرا ایران قرارداد کرسنت را در دولت احمدی‌نژاد نقض کرده است. با‌این‌حال، طرف اماراتی داعیه این ارقام عجیب‌و‌غریبی را که این افراد ارائه می‌دهند، نداشته است. در‌واقع این دلواپسان ‌گرامی به اعضای شرکت کرسنت، پاس گل می‌دهند. نمی‌دانیم بیان این صحبت‌ها به این معناست که با اماراتی‌ها هماهنگ هستند؟ اما آن‌قدر می‌دانیم که امارات در دادگاه به حرف‌های داخل ایران استناد می‌کند. 


‌ منافع ملی را حساب نمی‌کنند
این مقام آگاه در وزارت نفت بیان می‌کند: شورای عالی امنیت ملی منعی را در بیان جزئیات پرونده در روند دادرسی مطرح کرده بود تا منافع ملی خدشه‌دار نشود؛ زیرا در اصل اطلاع‌رسانی در‌این‌باره خلاف موازین حقوقی است. این مسئله را هم وزارت نفت رعایت کرده است و هم طرف کرسنتی در امارات، اما این‌گونه که به نظر می‌رسد، منافع ملی برای برخی دلواپسان داخلی مطرح نیست. 


رأی قطعی، 18 میلیارد دلار جریمه برای ایران است
در همین رابطه، با طراح استیضاح زنگنه نیز گفت‌وگو کردیم تا علت این اقدام را بیان کند؛ هرچند جمع‌کردن امضا برای استیضاح را حتی تاکنون کسی تأیید نکرده است و به نظر یک بازی رسانه‌ای است. ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد و عضو جبهه پایداری، در گفت‌وگو با «شرق» از علت طرح این استیضاح این‌گونه می‌گوید: آقای زنگنه در دوره قبل برای رأی اعتماد قول دادند پرونده کرسنت را به سرانجام برسانند. ریاست‌جمهوری نیز قسم جلاله خوردند که اگر رأی اعتماد به زنگنه بدهید، سه‌ماهه کرسنت را به نتیجه می‌رسانیم. ما تأکید کردیم داوری تا قبل از روی‌کار‌آمدن آقای زنگنه و مبادلات لوایح طرفین هم به نفع ما بود. این اتفاق در زمان آقای زنگنه رخ داده بود و مطرح کردیم که آمدن آقای زنگنه دلیلی است برای اینکه فسادی در پرونده کرسنت اتفاق نیفتاده است و در نتیجه رأی پیروز را به رأی باخت ایران تبدیل کرد. آقای زنگنه این موضوع ر ا نقد کرد و گفت به این موضوع مشرف است و می‌تواند این موضوع را حل کند.  او با بیان اینکه حالا سه ماه که هیچ، شش سال گذشته است، ادامه می‌دهد: شاهدیم در کرسنت و در رأی قطعی به 18 میلیارد دلار جریمه محکوم شده‌ایم. 
‌ رأی را در اختیار دارید؟
رأی را که دست من نمی‌دهند، اکنون در حال اجرای آن هستند. 
‌ چگونه است که وزارت نفت می‌گوید حکمی تاکنون صادر نشده است؟
رأی صادر شده و قطعی هم هست. 
‌ مستندات شما چیست؟ وزارت نفت آن را رد می‌کند. 
وزارت نفت ان‌شاءالله وقتی در صحن علنی آمد، مستندات را هم می‌بیند و متوجه می‌شود. 
‌ شما که گفتید مستندات را در اختیار ندارید!
الان مستندات را به کسی نمی‌دهیم، وقتی آقای زنگنه به مجلس آمد، مستندات را برای مردم ایران به نمایش می‌گذارم. وقتش که شد ان‌شاءالله در صحن!
‌ وکلای پرونده ایران می‌گویند به حرف‌های برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان دولت آقای احمدی‌نژاد مبنی‌ بر جریمه‌شدن ایران در ارقام گوناگون، از سوی طرف اماراتی استناد می‌شود و حتی آنها داعیه این ارقام کلان را هم ندارند. نظر شما در این زمینه چیست؟
(با تعجب) منظور شما این است که داور بین‌المللی به آرا و ارقام داخل ایران نگاه می‌کند و رأی می‌دهد؟
‌ داور نه، طرف اماراتی به این ارقام استناد می‌کند. 
طرف مقابل که ملاک ما نیست. رأی داوری ملاک است و آن هم کتبی است. مکانیسم داوری در زمان انعقاد قرارداد تعیین شده و طرفین حق اعتراض دارند. طرف اماراتی که ملاک نیست، هر حرفی می‌خواهد بزند، بزند! اشاره ما در همه‌جا رأی داور بین‌المللی است که به‌ صورت کتبی ارائه شده است. 
‌ این رأی چه زمانی صادر شده است؟
جزئیات را در صحن اعلام می‌کنم. 
‌ با جزئیات دیگر کاری ندارم، چه زمان این رأی صادر شده؟
همه را در صحن علنی خدمت مردم ایران اعلام می‌کنیم تا در جریان ریز اتفاقات باشند. 
‌ این تناقض کلام شما را چگونه با آنچه وزارت نفت می‌گوید، روشن کنیم؟
وزارت نفت وقتی آمد به صحن و مستندات ما را دید، آن‌موقع هم ببینم منکر می‌شود. وزارت نفت تا حالا واکنش رسمی نشان نداده است. 
‌ بله، بر اساس قانون و حکم شورای عالی امنیت سکوت کرده است. این اطلاعات از داخل وزارت نفت به ‌صورت غیررسمی بیرون آمده است. 
به وزارت نفت بگویید برای 13.8 میلیارد دلار آن مراجعه کنند به فیلم مستندی که آقای جنتی دو سال قبل در مجلس ارائه کردند. آن دیگر مستند است. بیش از چهار میلیارد باقی‌مانده نیز مستنداتش را در جلسه صحن علنی اعلام می‌کنم. 
‌ اگر یادتان باشد، شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد این موضوع تا زمانی که پرونده در دادرسی است، رسانه‌ای نشود و همه طرفین منافع ملی را در نظر بگیرند. یادتان می‌آید؟
آن زمان پرونده در دادرسی و صدور رأی بود و مصلحت نبود این صحبت‌ها مطرح شود. اکنون رأی قطعی است و هفته پیش شورای عالی امنیت ملی درباره چگونگی اجرای آن تصمیم گرفته است. آن زمان باید همه ما از نظر بین‌المللی یک صحبت می‌کردیم، اما اکنون رأی قطعی است و اگر صحبت شود، مشکلی نیست و تأثیری روی رأی دادگاه ندارد. 
 وقتی هنوز اعلام نتیجه قطعی محل مناقشه است، بیان این موضوع کمی عجیب است. با‌این‌حال، آن زمان که شورای امنیت ملی این موضوع را مطرح کرده بود، شما آن را رعایت کردید و اظهارنظری نداشتید؟
ما درباره کرسنت صحبت نکردیم، اما درباره لزوم مجازات عاملان اصلی آن، بله در نطقم تقاضا کردم به‌شدت با آنها برخورد شود. بله رعایت کردم!
 این حرف شما هم تناقض دارد. حالا که برای استیضاح رأی جمع کرده‌اید، چند رأی جمع شده و چند امضا نیاز است؟
10 امضا نیاز است که امروز با امضای نمایندگان به 18 امضا رسید. 
 امضاکنندگان چه کسانی هستند؟ می‌خواهم با آنها نیز صحبت کنم. 
الان در ذهنم نیست. 
 حتی یک نفر هم به یاد ندارید؟
نه یادم نیست. ان‌شاءالله همه را به‌موقع علنی می‌کنم. 


این گفت‌وگوی کوتاه با این نماینده، در پرونده‌ای که می‌توانست برای صدور گاز به امارات به نفع ایران باشد و با سنگ‌اندازی دلواپسان در همان سال‌ها به بن‌بست خورده بود و ورق را به ضرر ایران برگردانده بود، این پرسش را بیش از پیش تقویت می‌کند که منافع ملی دقیقا کجاست؟ چه کسانی اصولا اندیشه این مرزوبوم را دارند و چه کسانی برای زمین‌زدن مخالفان از حربه‌های مختلف استفاده می‌کنند؟  

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.