اخبار مرتبط

دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی؛

پارلمان انگلیس بایستی در این رابطه مورد مشورت و رای گیری قرار می‌گرفت. نخست ‌وزیر انگلیس به پارلمان این کشور و نه هوس بازی رئیس ‌جمهوری آمریکا پاسخگو است.

به گزارش جماران؛ رهبر حزب کارگر انگلیس در نامه‌ای خطاب به 'ترزا می' با تأکید بر ضرورت حصول راهکار سیاسی در حل بحران سوریه تصریح کرد که این کشور بایستی با کمک ایران و سایر کشورهای درگیر در تحولات سوریه آتش‌بس برقرار کند.

'جرمی کوربین' در این نامه که یک نسخه آن را توییترش منتشر کرد ، نوشت: پارلمان انگلیس بایستی در این رابطه مورد مشورت و رای گیری قرار می‌گرفت. نخست ‌وزیر انگلیس به پارلمان این کشور و نه هوس بازی رئیس ‌جمهوری آمریکا پاسخگو است.

وی افزود: این حمله به لحاظ قانونی زیر سؤال است و امروز صبح دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید کرد که تمام کشورها بایستی طبق منشور سازمان ملل متحد عمل کنند.

کوربین با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره حمله صورت گرفته در دوما تحقیق نکرده‌اند ، افزود: روشن است که هنوز گزینه‌های دیپلماتیک و غیرنظامی به‌طور کامل مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است. اکنون مهم است که بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اجازه یافته تا کار خود را آغاز و گزارشی را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دهد.

وی همچنین از نخست وزیر انگلیس ضمانت خواست که حمله نظامی دیگری تا انجام کامل تحقیقات بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی علیه سوریه صورت نگیرد. 

کوربین تصریح کرد که انگلیس بایستی از طریق سازمان ملل متحد، رهبری راهکار سیاسی را برعهده‌ گرفته و جلوی درگیری‌ها در سوریه که منجر به کشته شدن صدها هزار تن و آواره شدن میلیون تن دیگر شده است، بگیرد. 

وی ادامه داد: در این رابطه انگلیس بایستی با تمام طرف‌ها یعنی ایران، روسیه، عربستان سعودی، ترکیه و آمریکا تعامل و اطمینان حاصل کند که هرچه سریع‌تر آتش‌بس برقرار شود.

رهبر حزب کارگر از نخست وزیر انگلیس خواست تا به او اطمینان دهد از طریق روش‌های دیپلماتیک ، درگیری در سوریه را خاتمه دهد. 

آمریکا به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه) صبح امروز به بهانه حمله شیمیایی در دومای سوریه ، دمشق پایتخت سوریه را هدف حمله موشکی و هوایی قرار داد. 

نخست وزیر انگلیس مدعی است، اقدام علیه سوریه به نفع منافع ملی انگلیس است.

تروریست های سوری مدعی شده اند که شهر دومای سوریه شامگاه شنبه (18 فروردین) هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‌در جریان آن 75 نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند‎. 

دولت سوریه، داشتن هرگونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد کرده و سفیر و معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد هم ‌استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست ها برای جلب توجه دانسته است‎.‎‌ 

بدنبال این حمله ادعایی شیمیایی، وزارت خارجه سوریه دعوت ‌نامه‌ای رسمی برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی فرستاده و از این سازمان درخواست کرده بود که تیم تحقیقاتی خود را به دوما بفرستد تا در آنجا درباره استفاده از سلاح شیمیایی تحقیق کنند. 

دمشق در پی توافقی که در سال 2014 صورت گرفت، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داد و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.