• کدخبر: 739754
  • منبع: انرژی امروز
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

روزنامه انگلیسی زبان فاینشنال کرونیکل در مطلبی نوشت با توجه به نزدیکی جغرافیایی بین ایران و هند، دهلی نو با احداث این خط لوله می‌تواند در هزینه خرید گاز صرفه جویی دو دلاری در هر واحد گازی داشته باشد.

به گزارش جماران؛ منابع مطلع در دهلی نو از گفت وگوی ایران و هند برای احداث خط لوله یک هزار و ۳۰۰کیلومتری انتقال گاز از بستر دریا به گجرات در غرب این کشور خبر دادند.

کارشناسان، کاهش قیمت سوخت ،تأمین سوخت پاک برای مجتمع‌های پتروشیمی و کارخانجات هند و صرفه جویی چند میلیارد دلاری با واردات گاز از این طریق را از دلایل علاقه مندی هند برای احداث این خط لوله عنوان می‌کنند.

روزنامه انگلیسی زبان فاینشنال کرونیکل در مطلبی نوشت با توجه به نزدیکی جغرافیایی بین ایران و هند، دهلی نو با احداث این خط لوله می‌تواند در هزینه خرید گاز صرفه جویی دو دلاری در هر واحد گازی داشته باشد.

در ادامه این مطلب اضافه شده است مقامات ایران و هند گفت وگو برای احداث این خط لوله انتقال گاز که بین پنج تا شش میلیارد دلار هزینه دارد را بزودی آغاز می‌کنند.

کارشناسان می گویند قیمت هر یک واحد گاز دریافتی در ساحل هند از طریق این خط لوله ۵ تا ۵.۵۰ دلار خواهد بود که این میزان از قیمت گاز تولیدی در هند کمتر است .

نتایج یک مطالعه تخصصی نشان می‌دهد، احداث یک خط لوله یک هزار و ۳۰۰ کیلومتری از ایران به هند از طریق دریا ، بدون عبور از خاک پاکستان، می‌تواند گاز را با قیمتی پایین‌تر از آلان جی خریداری شده از بازارهای منطقه‌ای به هند بیاورد.

'تی ان آر رائو'، از مقامات سابق وزارت نفت هند با انتشار نتایج مطالعه‌ای در خصوص خط لوله انتقال گاز بین ایران و هند گفت، قیمت هر واحد حرارتی گاز وارداتی ازطریق این خط لوله به ساحل هند ۵ تا ۵.۵ دلار خواهد بود که ارزان‌تر از گاز تولیدی از برخی میادین داخلی هند است.

قیمت گاز مایع (آلان جی) وارداتی از طریق کشتی به هند نیز حدود ۷.۵ دلار در هر واحد حرارتی است.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که هزینه گاز ارسالی از طریق این خط لوله زیر دریایی دستکم ۲ دلار ارزانتر از 'آلان جی' وارداتی است و موجب صرفه جویی سالانه یک میلیارد دلاری هند می‌شود.

این خط لوله برای انتقال روزانه ۳۱.۵ میلیون متر مکعب گاز از ایران به هند طراحی شده و می‌تواند در طی مدت ۲ سال احداث شود.

این خط لوله زیر دریایی ، به عنوان یک گزینه جایگزین برای پروژه نیمه تمام خط لوله انتقال گاز زمینی ایران-پاکستان- هند مطرح شده است. دهلی نو از سال ۲۰۰۷ به دلایل امنیتی و تجاری، در مذاکرات مربوط به این پروژه شرکت نمی‌کند، اما هیچگاه به صورت رسمی از این پروژه ۷.۶ میلیارد دلاری انصراف نداده است.

بر اساس پیشنهاد جدید، باید یک خط لوله از زیر دریا به طول ۱۳۰۰ متر با دور زدن منطقه انجصاری اقتصادی پاکستان بین ایران و هند کشیده شود.

به گفته کارشناسان،هند در نظر دارد از طریق خط لوله انتقال گاز ایران،خوراک نیروگاهها ،کارخانجات کود شیمیایی و فولاد سازی خود را تأمین کند.

براساس مطالعه موسسه آسوچام هند، دهلی نو با این اقدام می‌تواند صنایع تولید کود شیمیایی و فولاد سازی را با محیط زیست سازگار و به گاز ارزان قیمت دست یابد.

در ادامه این گزارش اضافه شده است احداث این خط لوله می‌تواند تولید کنندگان و مصرف کنندگان گاز را به هم متصل کند.

در ادامه این مطلب اضافه شده است این اقدام منجر به رقابت گازی بیشتر و ایجاد قطب گازی واقعی منجر می‌شود.

در سال مالی ۱۷-۲۰۱۶، هند ۵۵ هزار و ۵۳۴ میلیون متر مکعب گاز مصرف کرد که ۲۴ هزار و ۶۸۶ میلیون متر مکعب آن از کشورهای دیگر وارد شد. هند هم اکنون چهارمین وارد کننده بزرگ گاز جهان به شمار می‌رود که بخش عمده آن از قطر تأمین می‌شود.

این مطالعه حاکی است، هند باید در پنج سال آینده، رویکرد قویتر و فعالانه‌تری در ساخت دستکم یک خط لوله گازی چند ملیتی اتخاذ کند.

  • کدخبر: 739754
  • منبع: انرژی امروز
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.