اخبار مرتبط

سخنگوی دولت تاکید کرد: خوشبختانه در بهار امسال و زمستان سال گذشته رشد ساختمان مثبت شد و به این ترتیب دو عاملی که رشد اقتصادی ما را به گذار منفی سوق داده بود، گام‌های مثبتی برداشت.

 

به گزارش جماران، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه با اشاره به آمار انتشار یافته از سوی مرکز آمار گفت: دولت برنامه‌ای را از سال گذشته آغاز کرد که درباره موفقیت آن می‌تواند اطلاعاتی در اختیار مردم قرار دهد.

وی یادآور شد: رشد منفی ۷ را در کشور داشتیم و ما آن را با رشد اقتصادی مثبت کردیم که استمرار آن مهم‌تر است.

۴۲ هزار میلیارد تومان به بخش‌های عمرانی دولتی اختصاص دادیم

سخنگوی دولت با بیان این که برای رشد باید دو اقدام را انجام داد،‌ اظهار داشت: اعطای تسهیلات به واحدهای بخش خصوصی و ترزیق اعتبار به طرح‌های عمرانی را انجام دادیم.

وی ادامه داد: بیش از ۱۷ هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های خصوصی و ۴۲ هزار میلیارد تومان به بخش‌های عمرانی دولتی اختصاص دادیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: برای ما مهم استمرار رشد اقتصادی بود که بر اساس آمار مرکز آمار، رشد اقتصادی با نفت ۶/۵ درصد و بدون نفت ۷ درصد است. رشد تولیدی ما بدون نفت ۰/۵ درصد بیشتر شد و سرمایه‌گذاری ما در دو فصل زمستان و بهار مثبت شد.

سخنگوی دولت با اشاره به رشد منفی بازار مسکن گفت: خوشبختانه در بهار امسال و زمستان سال گذشته رشد ساختمان مثبت شد و به این ترتیب دو عاملی که رشد اقتصادی ما را به گذار منفی سوق داده بود، گام‌های مثبتی برداشت.

بیش از ۳۰۰ پروژه برای اقتصاد مقاومتی در دست داریم

وی در ادامه تشریح کرد: در سه گروه صنعت، کشاورزی و خدمات ما رشد مثبت داشته‌ایم. کشاورزی ۳/۱، صعنت ۵/۱ و خدمات ۸/۸ رشد اقتصادی داشته‌اند . رشد اقتصادی ما بدون نفت افزایش چشم گیری داشته است. این نگرانی وجود داشت که رشد اقتصادی با مهار تورم رکود در کشور به وجود بیاید که با سرمایه‌گذاری برطرف شد.

نوبخت اظهار داشت: بیش از ۳۰۰ پروژه برای اقتصاد مقاومتی در دست داریم و یک بسته اشتغال که در حال اجرا است.

وی با اشاره به جلسه روز گذشته فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: روز گذشته پیشرفت پروژه‌ها را از مسؤلان شنیدم که خوب بود. دولت قصد دارد مشکلات را برطرف کند که البته با آن چیزی که در شأن مردم است فاصله داریم و تلاش خود را خواهیم کرد.

تا ۱۹ شهریور ۵۴ هزار و ۸۳۶ هزار تاکسی جایگزین شده است

نوبخت ادامه داد: امنیت غذایی برای ما بسیار مهم است، تا تاریخ ۲۶ شهریور ۸ میلیون و ۸۵۴ هزار تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان خریداری شده است که ۷ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان پرداخت شده و ۳ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان آن باقی ماند و در کل ۶۷ درصد طلب گندم‌کاران پرداخت شده است.

سخنگوی دولت در خصوص جایگزینی تاکسی فرسوده هم گفت : طبق برنامه‌ریزی باید ۹۰ هزار تاکسی جدید در سیستم حمل و نقل وارد می‌شد که تا ۱۹ شهریور ۵۴ هزار و ۸۳۶ هزار تاکسی جایگزین شده است.

چشم‌اندازهای خود تا ۱۴۰۰ می‌دانیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: دولت بر نظارت و پایش برنامه‌های اجرایی تاکید دارد و ما چشم‌اندازهای خود تا ۱۴۰۰ می‌دانیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با این طرح مشخص شد که برخی از سازمان دریافتی که می‌گیرند بیشتر از مأموریت‌های است که دارند و دیگر تکرار نخواهد شد، پس گلایه نکنند.

ممکن است با برخی از استانداران و فرمانداران همکاری نداشته باشیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص باقی ماندن برخی استانداران و فرمانداران عنوان کرد، گفت: تغییرات در سطح عالی استان‌ها در حال انجام است و ممکن است با برخی از دوستان همکاری نداشته باشیم، از بعضی دیگر  شاید در استان‌های دیگر همکاری کنند. وزیر کشور با تامل و سرعت لازم پیگیر این موضوع است.

بازنده اصلی لغو برجام، دولت آمریکا خواهد بود

سخنگوی دولت درباره سخنان اخیر علی اکبر صالحی مبنی بر پایبندی ایران در خصوص برجام عنوان کرد: برجام یک معاهده بین ایران و ۶ کشور است. بنابراین کشوری که بخواهد از برجام خارج شود، خودش ایزلوله خواهد شد.

وی تاکید کرد : ما بهترین تصمیم را در این خصوص با توجه به اجماع تمامی نهادهای نظام خواهیم گرفت. بازنده اصلی لغو برجام، دولت آمریکا خواهد بود.

نوبخت درپاسخ به این سوال که آیا ایران اجازه بازرسی کنترل شده از مراکز هسته‌ای را خواهد داد، عنوان کرد: اظهارات آقای آمانو بسیار صریح بود و نشان داد ایران پایبند است و حرف‌های امریکا بی‌اساس است.

از همه ابزارهای دیپلماسی برای کمک به مسلمانان میانمار استفاده خواهیم کرد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایلنا مبنی براین در حالی این روزها شاهد فجایع میانمار هستیم که تاکنون چندین بار این موضوع در دستور کار شورای امنیت سازان ملل قرار گرفته اما به جایی نرسیده و عمده دلیل آن وتو و مخالفت چین و روسیه با پرداختن به این موضوع است با توجه به همکاری‌ها و تعامل جدی ایران با این دو کشور آیا قرار نیست مقام‌های ایران برای جلوگیری از این بحران با کشورهای چین و روسیه وارد مذاکره شوند، گفت : رخ‌داد غم انگیز و واقعا تاسف‌برانگیز فجایع انسانی در کشور میانمار در حال انجام است. دولت و ارتش این کشور مسئول کشتار و قتل‌عام مردم بی پناه و مظلوم میانمار است.

نوبخت ادامه داد: ملت، دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران با مسلمانان مظلوم میانمار ابراز همدردی می‌کند. شما شاهد بودید که آقای رئیس جمهور در سفر به قزاقستان این مطلب را عنوان کردند و این اجلاس را فرصتی برای تهیج سایر کشورها در رساندن کمک به آسیب‌دیدگان دانستند.جمعیت هلال احمر ما کمک‌های گسترده‌ای به مسلمان میانمار کرده است. نمی‌توانیم نسبت به این اتفاق باشیم .

وی تاکید کرد: سیاست غیرقابل تغییر جمهوری اسلامی ایران حمایت از مظلومان و محرومان جهان است.

نوبخت درباره اینکه آیا ایران مذاکراتی را با چین و روسیه خواهد داشت یا خیر، عنوان کرد: ما از همه ابزارهای دیپلماسی خود استفاده خواهیم کرد. اما متاسفانه واکنش مناسبی از مراجع جهانی تاکنون ندیده‌ایم .

دولت فقط آن میز بیضی شکل که کابینه دور آن جمع می‌شود، نیست

سخنگوی دولت درباره وعده رئیس جمهور مبنی بر به کارگیری زنان در کابینه گفت: آقای رئیس‌جمهور به وزرای خود اعلام کرده‌اند که معاونان و مدیران خود را از زنان و جوانان بگذارند که این امر در حال انجام است.

وی ادامه داد: در سازمان برنامه و بودجه که من مسئولیت آن را بر عهده دارم، بانوان و جوانانی به کار گرفته شده‌اند. بدانید دولت فقط آن میز بیضی شکل که کابینه دور آن جمع می‌شود نیست همه باید تلاش کنند.

نوبخت در خصوص حضور شهردار تهران در جلسات دولت عنوان کرد: بدون شک با این حضور می‌توانیم خدمات بهتر و بیشتری به مردم ارائه خواهیم کرد.

تاکنون خبری مبنی بر اینکه کلانتری گزینه وزارت نیرو باشد، مطرح نبوده است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارت رئیس سازمان محیط زیست و مکدر شدن رئیس‌جمهور عنوان کرد: خیر چنین چیزی نیست. رئیس سازمان محیط زیست فرد دانشمند و ممتازی هستند. در پرسش و پاسخ هر شخصی صراحت لهجه‌ای دارد و از شما خبرنگاران می‌خواهم با ایشان مدارا کنید.

وی تأکید کرد: ایشان نظرات خوبی در بخش آب دارند و تاکنون خبری هم مبنی بر اینکه ایشان گزینه وزارت نیرو باشند، نبوده است.

دولت از هیچ اقدامی که آزادی مردم را محدود کند، حمایت نمی‌کند

نوبخت در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر محدود کردن استفاده از شبکه‌های اجتماعی گفت: دولت از هیچ اقدامی که آزادی مردم را محدود کند، حمایت نمی‌کند.

وی تاکید کرد: از طرفی هم نمی‌توانیم استقلال کشور را فدای آزادی کنیم دولت از حقوق واقعی مردم در دسترسی به این فضاها دفاع می‌کند.

این خبر در حال تکمیل است

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.