اخبار مرتبط

رئیس سرویس اطلاعات ملی سوئد روز دوشنبه اعلام کرد که شمار افراطیون اسلامگرا در این کشور با افزایش 10 برابری در کمتر از یک دهه، به حدود دو هزار نفر رسیده است.

به گزارش جماران، 'اندرس تورنبرگ' این رقم افزوده شده را به ماشین تبلیغاتی پیچیده داعش منتسب کرد و یادآور شد که هر چند تعداد کمی از افراطیون اراده و توان انجام حمله را دارند، اما باید این افراد را به دقت زیر نظر گرفت.
تورنبرگ گفت: این مساله حائز اهمیت است که هر کس در سوئد برای پایان دادن به این روند، مسوولیت پذیر باشد، قبل از اینکه شاهد حمله یا اقدامی خشونت بار باشیم.
وی یادآور شد که از حدود سه هزار فرد تندروی مقیم در سوئد، دو هزار نفر از انگیزه اسلامگرایی برخوردار هستند. مابقی این افراد از جنبش های افراطی چپ و راست برخاسته اند.
سرویس اطلاعات ملی سوئد پیشتر اعلام کرد که حدود 300 نفر از سال 2012 برای پیوستن به داعش از سوئد به عراق و سوریه سفر کرده اند.
تقریبا یکصد و 40 نفر از این افراد به سوئد مراجعت کرده و حدود 50 نفر نیز در خارج از این کشور جان باخته اند.
سوئد چندی پیش صحنه حمله یک شهروند ازبکستانی همفکر با تروریست ها، به مردم در خیابانی شلوغ بود که بر اثر آن پنج نفر کشته و 15 تن زخمی شدند.
موجی از حملات تروریستی در سال های اخیر در اروپا به راه افتاده که از جمله آن حملات گسترده در پاریس، بروکسل و برلین بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.