اخبار مرتبط

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قطعاً میزبانی از تروریست‌ها و یا کسانی که سابقه تروریستی مثل منافقین دارند، به نفع صلح منطقه‌ای و بین‌المللی نخواهد بود.

به گزارش جماران، کریستن ماسه دبیر کل وزارت اروپا وامور خارجه فرانسه امروز(دوشنبه) باعلی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد.

علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از دیدار با کریستن ماسه دبیر کل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه با برگزاری نشست سالانه گروهک تروریستی منافقین در پاریس گفت: آنچه که مورد تایید جمهوری اسلامی ایران است توسعه روابط با فرانسه در حوزه های سیاسی، اقتصادی و بین المللی است.مواردی که در این جلسه دبیر کل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه برآن تاکید کرد و ما هم بر آن تاکید داریم.

وی ادامه داد: اقدامات خصمانه ای که در پاریس صورت گرفت، مورد مخالفت ماست و طبیعتا میزبانی از تروریست ها و یا کسانی که سابقه تروریستی مثل منافقین دارند، به نفع صلح منطقه ای و بین المللی نخواهد بود.

وی تاکید کرد: حمایتی که از داعش توسط برخی از کشورهای غربی شد، آثار سوء این حمایت از داعش دامن خود آنها را گرفت و بدون تردید ما در چارچوب موازین اصولی خودمان با کشورها رابطه داریم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: البته ظرف مدت گذشته مبادلات ایران با فرانسه 400 درصد افزایش یافته یعنی 4 برابر شده و بخصوص اقدام اخیر بین وزارت نفت و شرکت توتال نقش بسیار مهمی را در توسعه روابط ایران و فرانسه ایفا می کند.

وی با اشاره به نزدیکی مواضع دو کشور در بسیاری از مسائل منطقه‌ای نسبت به دیگر کشورهای غربی، اظهار داشت: در صحبت‌هایی که با آقای کریستن ماسه داشته ام تاکید کردم که ما از تمامیت ارضی سوریه، عراق، لبنان و یمن و کل کشورهای منطقه حمایت میکنیم.بنابراین با اینکه در داخل عراق بخشی خواهان جدایی و استقلال هستند، قطعا جمهوری اسلامی ایران با این تجزیه طلبی ها مخالف است و حتنا از تمامیت ارضی و حکومت مقتدر مرکزی حمایت می کند.

وی ادامه داد: دبیرکل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه هم تاکید بر این داشت که این کشور خم از تمامیت ارضی کشورهای منطقه حمایت می کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: این موارد نقاط مشترک ما با فرانسه است و این کشور اگر از سیاست های خلق الساعه ترامپ تبعیت نکند قطعا به نفع مردم و آینده فرانسه است.

ولایتی گفت: خرسندیم که آن‌ها به سمتی می روند که باز هم مستقل تر از آمریکایی ها باشند و این نوع حرکات هم در فرانسه تکرار نشود.

وی همچنین در دیدار خود با کریستن ماسه با تاکید بر لزوم برداشتن گام های جدی تری در توسعه روابط تهران و پاریس و برداشتن موانع بر سر همکاری های دوجانبه گفت: فرانسه دارای جایگاه و نقش مهمی در رویکردها و خط مشی سایت خارجی اروپا بوده و باید از این فرصت به نحو مناسب در جهت توسعه همکاری ها بهره برداری کرد.

وی ادامه داد:به نظر می رسد اتحادیه اروپا و کشورهای غربی لازم است که سیاست‌های مستقل‌تری را در زمینه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای پی‌گیری کنند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع درخصوص مسائل منطقه خاورمیانه و شمال آسیا خاطرنشان کرد: باید همکاری و هماهنگی جهانی و عزم و اراده مدی برای مقابله با جریان های افراطی تکفیری و تروریستی شکل بگیرد.

وی تاکید کرد:برخی از کشورها از ایجاد فضای تنش و بحران در این منطقه بهره برداری کرده و خواهان ایجاد صلح و ثبات نیستند و این در حالی است که ایران در تمام این سال ها در برابر این جریان ها که صلح و امنیت جهانی را برهم زده اند و شما هم اطلاع دقیقی از آن دارید ایستادگی و مقامت کرده است.

وی گفت:اگر این عزم و سیاست اصولی ایران نبود گروههای تروریستی و حامیانشان از سال ها قبل در کشورهای اروپایی نفوذ کرده و غیر قابل کنترل بودند.

رییس مرکزتحقیقات استراتژیک ادامه داد:سیاست اساسی و اصولی ایران حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه بوده و در برابر هرگونه طراحی برای تجزیه این کشورها ایستادگی خواهد کرد؛ چراکه این موضوع منفعت جهانی و منطقه ای را به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد که بی تردید ملتهای منطقه تسلیم خواسته جریان های تکفیری و حامیان آنها نخواهند شد.

در ادامه این دیدار دبیر کل وزارت اروپا وامور خارجه فرانسه خاطرنشان کرد که ایران و فرانسه دارای سوابق تاریخی و فرهنگی عمیق هستند و می توان از این زمینه برای توسعه همکاری ها بهره برداری کرد.

وی ادامه داد: اقدامات مثبت و ارزشمندی در حال تحقق بوده و در دیدارهای خوبی که در این سفر داشتم امکان بررسی وضعیت روابط و تلاش جدی برای گسترش آن فراهم شد.

وی با اشاره به حجم روابط دوکشور گفت:حجم روابط در حال حاض  ۴۰۰ درصد افزایش یافته و بسترهای مناسب اقتصادی در زمینه های متنوع فراهم شده است.

 

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.