اخبار مرتبط

 قطر به عنوان دومین تولید کننده گاز هلیوم، در پی قطع رابطه با چند کشور عربی، دو کارخانه تولید این گاز را تعطیل کرد.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام رسمی شرکت 
«قطر پترولیوم» گفت که پس از آنکه عربستان با بستن مرز خود صادرات زمینی گاز قطر را قطع کرد، کارخانه های تولید هلیوم که توسط «راس‌گاز» یکی از شرکت های تابعه شرکت دولتی قطر پترولیوم اداره می شد، تعطیل شدند.
بر اساس این گزار ش،70 درصد از سهام راس‌گاز متعلق به قطر و 30 درصد آن در مالکیت شرکت نفت و گاز آمریکایی «اکسان موبیل» است.
تا زمانی که منابع ذخیره مصرف کنندگان گاز هلیوم تمام نشده، توقف صادرات این گاز از سوی قطر تاثیری بر بازار جهانی نخواهد گذاشت.
این در حالی است که به گفته «فیل کورنبلوث» رئیس شرکت آمریکایی «مشاوره هلیوم کورنبلوث» در صورت طولانی شدن این منازعه دیپلماتیک، بازار جهانی با کمبود این گاز روبه رو خواهد شد. در آخرین مورد اتفاق مشابه، قیمت این گاز دو برابر شد.
هلیوم که در فرایند فرآوری گاز طبیعی به دست می آید، به عنوان گاز بالابرنده در بالون ها و کشتی های هوایی و نیز تنفس در هنگام غواصی به کار می رود. اما مهمترین استفاده آن برای خنک سازی در اسکنرهای MRI و تجهیزات ماهواره ای است.
دو کارخانه ای که در قطر تعطیل شده اند در مجموع 2 میلیارد فوت مربع گاز هلیوم در سال تولید می کردند که این رقم برابر با 25 درصد مصرف جهانی است.

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.