اخبار مرتبط

به گزارش جماران، اعتماد آنلاین نوشت:

محمد هاشمی گفت: دولت سایه مفید نیست و دلیلی ندارد که یک گروهی که شکست خورده‌اند برای ما فکری کنند.
محمد هاشمی رئیس اسبق سازمان صداوسیما معتقد است که حرف‌هایی مبنی بر تشکیل دولت در سایه مبنای قانونی ندارد. او گفت: اصولگرایان چون نمی توانند دولتی را بر طبق قانون تشکیل دهند بنابراین فکر می کنند اگر چیزی به نام دولت در سایه وجود داشته باشد از این طریق می توانند خودشان را سازماندهی کنند. اما دلیلی ندارد که یک گروهی  که شکست خورده اند برای ما فکری کنند.

 محمد هاشمی با اشاره به اظهارات مطرح شده مبنی بر تشکیل دولت در سایه گفت: اصولا در قانون اساسی و قوانین جاری چنین مسئله ای پیش بینی نشده است. هر دولتی که بخواهد ایجاد شود باید مبتنی بر قانون باشد در برخی از کشورها برخی از احزاب چیزی به نام دولت در سایه دارند و قانونی است و شرایط آن را تعیین کرده اند.

وی تاکید کرد: اما در قانون اساسی و قوانین جاری کشور ما اصولا چنین واژه ای وجود ندارد و یک حرف بی پشتوانه است که مبنای قانون ندارد بنابراین هیچ جایگاهی ندارند و تنها حرفی است که رقبا می زنند.

رئیس اسبق سازمان صداوسیما در خصوص چرایی مطرح شدن و تاکید بر لزوم تشکیل دولت در سایه از سوی برخی اصولگرایان تندرو، تصریح کرد: آنان چون نمی توانند دولتی را بر طبق قانون تشکیل دهند و عموما اصولگرایان در انتخابات شکست خورده اند بنابراین فکر می کنند اگر چیزی به نام دولت در سایه وجود داشته باشد از این طریق می توانند خودشان را سازماندهی کنند اما چون در قانون ما چنین چیزی وجود ندارد این حرف، حرف خلافی است.

هاشمی خاطرنشان کرد: دولت سایه در کشور ما چون مبنای قانونی ندارد، نمی تواند وجود داشته باشد. برخی کشورها که دولت سایه را در قانونشان تشکیل دادند مسئولیت هایشان را نیز تعیین کرده اند اما در ایران تشکیل دولت سایه یک حرفی است که منشا قانونی ندارد بنابراین همین طوری نمی توان حرف از دولت سایه زد. مانند این است که بنده بگویم قوه قضاییه در سایه یا قوه مقننه در سایه تشکیل دهم یک چنین چیزی مبنایی ندارد. 

هاشمی در خصوص خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه احتمال دارد حکمی برای محمود احمدی نژاد در  مجمع تشخیص مصلحت نظام زده نشود، گفت: بنده هیچ اطلاعی ندارم جز آنکه آقای باهنر ظاهرا مصاحبه ای داشت و چنین مطلبی را گفته است. من هیچ اطلاع خاصی غیر از اینکه در رسانه ها مطرح شده ندارم.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.