اخبار مرتبط

بر اساس آمار و اطلاعات ثبت شده در خانه کتاب، شمارگان متوسط کتاب در اردیبهشت سال 96 در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته با کاهش 16 درصدی رو به رو شده است.

به گزارش جماران از خانه کتاب، 271 عنوان کتاب در حوزه کمک درسی در اردیبهشت سال 95 منتشر شد که این آمار در مقایسه با اردیبهشت ماه با 69 درصد افزایش، به 457 عنوان رسیده است.
بر اساس این آمار، در اردیبهشت سال 95 در مجموع پنج هزار و 960 عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال 96 با 27 درصد افزایش به 7 هزار و 575 عنوان رسیده است. 
از مجموع کل کتاب های منتشر شده در سال 95، 4 هزار و 835 عنوان به حوزه عمومی و 854 عنوان به حوزه کودک اختصاص پیدا کرده که این آمار در سال 96 به ترتیب با 27 و 13 درصد افزایش روبه رو شده است.
همچنین، شمارگان متوسط کتاب در اردیبهشت سال 96 در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته با کاهش 16 درصدی رو به رو شده است.
این در حالیست که قیمت متوسط کتاب در اردیبهشت ماه سال 95 از 139 هزار و 440ریال به 172 هزار و 80 ریال رسیده و افزایش 23 درصدی داشته است.
بر اساس این گزارش، تهرانی ها اردیبهشت ماه سال 95 شاهد انتشار 3 هزار و 754 عنوان کتاب بودند که این آمار در اردیبهشت ماه سال 96 با افزایش 49 درصدی به 5 هزار و 612 عنوان رسیده است.
شهرستانی ها در اردیبهشت ماه 95 در مجموع 2 هزار و 206 عنوان کتاب منتشر کرده اند، این آمار در اردیبهشت سال 96 با کاهش 11 درصدی مواجه شده است.

** «سمت» پرکارترین ناشر اردیبهشت ماه
کتاب های منتشر شده در بازه زمانی یک ماهه اردیبهشت 96 از سوی شش هزار و 294 پدید آورنده انتشار یافته که از این تعداد چهار هزار و 837 نفر مرد و مابقی زن بودند.
در همین دوره زمانی در سال 95 تعداد 5 هزار و 612 پدیدآورنده فعالیت داشته اند که از این تعداد چهار هزار و 229 نفر مرد و هزار و 383 نفر آن زن بودند.
بر اساس آمار، تعداد عناوین کتاب ها به تفکیک استان نسبت به آمار کل کشور در اردیبهشت سال جاری، تهران با 5 هزار و 612 عنوان کتاب در صدر قرار گرفت و خراسان رضوی، قم، آذربایجان شرقی به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.
انتشارات «سمت» با انتشار 96 عنوان کتاب در اردیبهشت ماه سال جاری در جایگاه پرکارترین ناشر عمومی قرار گرفت و انتشارات «دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات»،« دانشگاه پیام نور»، «نشر چشمه»، «نشر نی»، «دارالکتب اسلامیه»، «شرکت نشر قطره»، «نشر جنگل»، «مینوفر» و «شاپرک سرخ» در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.
انتشارات «پرتقال» با 120 عنوان کتاب در اردیبهشت ماه سال 96 در رده نخست پرکارترین ناشر کودک قرار گرفت و انتشارات «پیدایش»، «هوپا»، «افق»، «ایران جوان»، «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان»، «آریا نوین»، «ابوعطا»، «به نشر» وابسته به آستان قدس رضوی و «کتاب پرنده» در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
از جمله ناشران آموزشی پرکار در اردیبهشت ماه سال جاری می توان به شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش، بین المللی گاج، مبتکران، الگو، خیلی سبز، وارستگان نوابغ سرآمد، پیشروان، حرف آخر آموزش، مهر و ماه نو و تک رقمی ها اشاره کرد.
کتاب « بیشعوری: راهنمای علمی شناخت و درمان خطرناک ترین بیماری تاریخ بشریت» از انتشارات «تیسا» با یکصد هزار نسخه در صدر پرشمارگان ترین کتاب ها در اردیبهشت 96 قرار گرفته و کتاب « کتاب کودک3: ایران، میهن ما» با 45 هزار نسخه، « مجموعه کتاب های آموزش پیش دبستان ویژه کودکان 5 تا 6 سال»، « دروس طلایی سوم دبیرستان ریاضی»، « صحیفه سجادیه امام زین العابدین (ع)» و« ماهی سیاه کوچولو» هر کدام با 30 هزار نسخه جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
کتاب های « گلستان یازدهم» (خاطرات زهرا پناهی روا، همسر سردار شهید علی چیت سازیان) و « هفت گام تا زندگی مطمئن در کنار زلزله» از انتشارات «سوره مهر» و نشر «کسما» با هفت بار چاپ در جایگاه پرتکرارترین کتاب های اردیبهشت ماه سال 96 قرار گرفتند.
از مجموع 7 هزار و 575 کتاب منتشر شده در اردیبهشت ماه سال 96، تعداد هزار و 648 عنوان کتاب به حوزه ادبیات و پس از آن به حوزه علوم عملی با هزار و 182 عنوان اختصاص دارد.
موضوع علوم اجتماعی، کودک و دین هریک با 968، 963 و 813 عنوان در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.