اخبار مرتبط

به گزارش جماران؛ رسانه های انگلیسی روز دوشنبه در حالی از تعویق نشست افتتاحیه مجلس عوام و اولین نشست اعضاء کابینه جدید دولت اقلیت انگلیس خبر دادند که «ترزا می» در تلاش است تا به رغم بروز چالش های داخلی در حزب محافظه کار و مخالفت احزاب سیاسی مخالف، دولتش را بنا شد.

«ترزا می» قرار بود صبح روز دوشنبه برای اولین بار با اعضاء کابینه‌اش دیدار و درباره کسب موافقت اصولی حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند، برای تشکیل دولت اقلیت گفت وگو کند.
با این حال این دیدار به نشستی محدود با حضور شماری از اعضای کابینه و نزدیکان نخست وزیر، به بعد از ظهر امروز ( دوشنبه ) موکول شد.
این منابع عنوان می کنند که «ترزا می» در جریان جدال برای ماندن در قدرت، قرار است عصر روز دوشنبه با گروه با نفوذ نمایندگان غیردولتی حزب محافظه کار موسوم به کمیته 1922 که نقش کلیدی در تعیین رهبر حزب محافظه کار ایفا می کنند، دیدار کند.
شبکه خبری 'بی.بی.سی' در گزارشی می گوید که جو عمومی حزب محافظه کار به نفع ادامه رهبری «ترزا می» نیست اما آنها از ترس بروز بحران در این حزب، سکوت کرده اند.
یکی از اعضاء گروه موسوم به کمیته 1922 در گفت وگو با شبکه 'بی.بی.سی' گفته است: بعید به نظر می رسد که «ترزا می» قادر باشد تا انتخابات بعدی دوام بیاورد. اعتبار او به شدت اسیب دیده است.
در همین حال منابع انگلیسی از به تعویق افتادن مراسم گشایش پارلمان و سخنرانی ملکه که قرار بود دوشنبه هفته آینده صورت گیرد، خبر می دهند.
اسکای نیوز در خبری روز سه شنبه گفت:' ترزا می' مجبور شد تا برای به دست گرفتن کنترل کامل دولت اقلیت محافظه کار، سخنرانی ملکه در پارلمان را به تعویق بیندازد.
این شبکه خبری افزود: انتظار می رود که این سخنرانی با چند روز تاخیر صورت گیرد.
تارنمای روزنامه گاردین نیز روز دوشنبه به نقل از یک مقام دولت انگلیس نوشت: بایستی جلسه کابینه برگزار شود، گفت وگوها با حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند به سرانجام برسد و به همین خاطر هنوز زمان مشخصی برای سخنرانی ملکه در نظر گرفته نشده است.
«ترزا می» در همین حال قرار است، فردا (سه شنبه) طی سفر به ایرلند شمالی، با نمایندگان حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند برای جلب نهایی حمایت آنها از دولت اقلیت محافظه کار دیدار کند.
نخست وزیر انگلیس پس از ناکامی در انتخابات سراسری هفته گذشته که به موجب آن نتوانست اکثریت قاطع کرسی های پارلمان را کسب کند، با حزب راست گرای دمکراتیک وحدت طلب ایرلند برای تشکیل دولت اقلیت وارد گفت وگو شده است.
توافق حاصله قرار است در جلسه اعضاء کابینه به بحث و بررسی گذشته و در صورت کسب موافقت به اجرا گذاشته شود.
با این حال تصمیم اتحاد با حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند از سوی شماری از سیاستمداران ارشد حزب محافظه کار با مخالفت جدی مواجه شده و به کناره گیری ترزا می از قدرت بیش از پیش دامن زده است.
روزنامه ساندی تایمز روز گذشته در گزارشی عنوان کرد پنج تن از اعضاء کابینه انگلیس ضمن تاکید بر برکناری 'ترزا می'، از مقام رهبری حزب محافظه کار و نخست‌وزیری انگلیس، از بوریس جانسون وزارت خارجه این کشور، درخواست کرده اند که خود را برای جانشینی 'ترزا می' آماده کند.
این روزنامه افزود که چند تن از وزرای کابینه روز جمعه گذشته با بوریس جانسون تماس گرفته اند ضمن اینکه بحث و گفت وگو ها در مورد احتمال برگزاری انتخابات مجدد پارلمانی از سوی اعضای حزب محافظه کار بالاگرفته است.
با این حال اسکای نیوز روز دوشنبه با افشای تصاویری از پیامک «واتس آپ» بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس به هم حزبی هایش از آنها خواسته تا به ادامه حمایتشان از «ترزا می» به عنوان نخست وزیر انگلیس ادامه دهند.
جانسون در این پیامک گفته است: دوستان، ما امروز بایستی آرامش مان را حفظ کنیم و پشت نخست وزیر متحد شویم و به قرائت پیروزی کوربین در انتخابات دامن نزنیم.
وی افزود: ما بایستی به کارمان از جمله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ادامه دهیم و نگذاریم که رسانه ها شیطنت کنند. مردم از سیاست و سیاستمردان زده شده اند و قطعا انتخابات دیگری را نمی خواهند. 
وزیر خارجه انگلیس عنوان کرد: هرچند بایستی از نتیجه این انتخابات درس بگیریم اما نبایستی این کار در جراید و رسانه ها کشیده شود. «ترزا می» یک زن با قابلیت های فوق العاده ای است و مردم انتظار دارند که ما پشت او متحد شویم.
حزب محافظه کار در انتخابات سراسری پنجشنبه گذشته 318 کرسی بدست آورد که نسبت به انتخابات سال 2015 میلادی که 330 کرسی بدست آورد، 12 کرسی کمتر است.
این حزب اکنون 8 کرسی برای تشکیل دولت مستقل کم دارد و از این رو چاره ای جز کسب حمایت احزاب کوچکتر و یا ائتلاف رسمی با آنها ندارد.
درصورتی که توافق اصولی محافظه کاران با حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند به نتیجه نهایی برسد، «ترزا می» قادر خواهد بود تا رسما کار دولتش را آغاز کند.
رودنی شکسپیر استاد دانشگاه کمبریج روز دوشنبه بیان داشت: هر چند احزاب محافظه کار و حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند ممکن است تشکیل دولت دهند اما هیچکدام از آنها خواهان برگزاری انتخابات مجدد نیستند؛ چون محافظه کاران باز هم کرسی های پارلمانی بیشتری از دست می دهند.
وی گفت: پیش بینی می کنم که حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند خواهان ایجاد تغییرات داخلی خواهد شود و محافظه کاران با آن مخالفت می کنند. این مساله منجر به بروز اختلاف داخلی و فروپاشی دولت خواهد شد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: در کل بعید به نظر می رسد که دولت اقلیت محافظ کار بیشتر از یک سال دوام بیاورد. «ترزا می» تا پیش از پایان دوره اش از سوی هم حزبی هایش کنار زده خواهد شد.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.