اخبار مرتبط

به گزارش جماران، طرح استیضاح «ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا که از سوی حزب 'پودموس' ارائه شده ، فردا سه شنبه در صحن علنی کنگره نمایندگان این کشور بررسی خواهد شد.

بر اساس قانون با ارائه طرح استیضاح نخست وزیر باید یک گزینه برای جایگزینی وی نیز معرفی شود تا در صورت رای آوردن استیضاح این فرد در پست نخست وزیری قرار بگیرد. 
پودموس دبیر کل خود یعنی «پابلو ایگلسیاس» را کاندیدای این پست نموده که در روز استیضاح راخوی باید برنامه دولت احتمالی خود را نیز ارائه کند. 
از طرف دیگر خانم «آنا پاستور» رئیس کنگره نمایندگان اسپانیا اعلام کرده است بررسی طرح استیضاح از ساعت 9 صبح آغاز خواهد شد. 
ظاهرا هدف نامبرده این بوده که نظر به لزوم سخنرانی همه فراکسیون های پارلمانی، جلسه آنقدر زود آغاز شود تا بشود در آخر همان روز طرح استیضاح را به رای گذاشت و این 'شوی تبلیغاتی' حزب پودموس دو روزه نشود.
اتفاقا حزب پودموس از همین مساله انتقاد کرده و یادآور شده است دو طرح استیضاح دیگری که در طی چهار دهه دموکراسی کنونی اسپانیا ارائه شده بودند، از نیمروز در دستور کار کنگره قرار گرفته اند. 
پس از سخنرانی ایگلسیاس و همکاران حزبی اش به عنوان مدافعین طرح استیضاح نوبت به سخنرانی نماینده فراکسیون های پارلمانی خواهد رسید که بر اساس مقررات از فراکسیون های کوچک آغاز می شود. به این ترتیب دو حزب سوسیالیست و مردمی آخرین سخنرانان نشست استیضاح خواهند بود که البته حزب پودموس به عنوان ارائه دهنده طرح، امکان پاسخ به همه فراکسیون ها را خواهد داشت. 
همچنین جدا از نوبت بندی مذکور، هر یک از اعضای دولت نیز قادر هستند در پایان سخنرانی های اولیه پودموس به اظهارات آنها پاسخ دهند، هر چند که در همین بخش هم امکان پاسخگویی پودموس به مواضع دولت نیز وجود دارد. 
در هر صورت یک روزه بودن بررسی طرح استیضاح قطعی نیست اما با توجه به آغاز بررسی آن از ساعت 9 صبح، احتمال برگزاری آن در یک روز زیاد است. 
پودموس به این دلیل خواهان استیضاح راخوی است که حزب حاکم مردمی دولت را حزبی فاسد می‌ داند و معتقد است که راخوی در جریان فساد مالی‌ حزبش بوده و با پارتی پازی ها ، قضات را متقاعد کرده ا‌ند که پرونده های فساد آنان را مختومه کند تا از مجازات مصون بمانند.
*موضع حزب سوسیالیست 
حزب سوسیالیست اسپانیا از همین الان موضع خود برای روز رای گیری طرح استیضاح ماریانو راخوی را مشخص کرده است. این حزب اعلام نموده به طرح مذکور رای ممتنع خواهد داد. به این ترتیب، همانطور که از قبل هم معلوم بود، طرح پودموس عملا رای لازم برای عزل راخوی از پست نخست وزیری اسپانیا را کسب نخواهد کرد. 
«پدرو سانچز» دبیر کل جدید حزب سوسیالیست اسپانیا راهبرد خود برای جذب هر چه بیشتر رای و حمایت چپ گرایان در اسپانیا را بر همگان آشکار کرد، رهبر جدید سوسیالیست های اسپانیا اظهار دارد که خود را به رای دهندگان و طرفداران حزب پودموس 'خیلی نزدیک' می داند هر چند که 'برخی تصمیمات و برخی روش های' پابلو ایگلسیاس را نمی پسندد. 
وی در این راستا بیان کرد که دقیقا به همین دلیل نمی تواند از طرح استیضاح راخوی که پابلو ایگلسیاس ارائه نموده حمایت کند. 
به عبارتی هر چند که سانچز سعی می کند اختلافات و فاصله ها را با رهبران حزب پودموس حفظ نماید، در عین حال در تلاش است طرفداران این حزب به عنوان اصلی ترین رقیب سوسیالیست ها در جناح چپ اسپانیا را جذب خود نماید. 
در هر صورت هر چند امکان همکاری این دو حزب در آینده برای مقابله با حزب مردمی وجود دارد، اما تحولات اخیر حزب سوسیالیست حداقل تا الان از سردی روابط بین این حزب و پودموس نکاسته است و به نظر هم نمی رسد به این راحتی ها روابط پیچیده بین این دو حزب تعدیل شود. 
دلیل اصلی‌ رای ممتنع سوسیالسیت ها این است که در صورت استیضاح راخوی ، ایگلسیاس نخست وزیر اسپانیا می‌ شود و این چیزی است که سایر احزاب اسپانیا نمی‌ خواهند .

 

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.