اخبار مرتبط

سعودی که چندی پیش، «یوسف قرضاوی» روحانی مصری مقیم دوحه را به اتهام حمایت از گروه های تروریستی در فهرست تحریم های خود قرار داده بود، آثار وی را درعربستان جمع می کند.

به گزارش جماران از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، «احمد عیسی» وزیر آموزش و پرورش عربستان روز یکشنبه در بخشنامه ای که به دانشگاه ها، اداره های آموزشی و استان های این کشور ابلاغ کرد، از این مراکز خواست تمامی آثار قرضاوی را جمع کنند.
همچنین در این بخشنامه آمده است: باید تمامی مراکز آموزشی، کتاب ها و تالیفات قرضاوی را از دانشگاه ها، دانشکده ها و مدارس عربستان جمع کنند و در آینده نیز اجازه انتشار آثار وی را ندهند.
در ادامه این بخشنامه ادعا شده است:‌ این اقدام در سایه پایبندی به مساله مبارزه با تروریسم، خشکاندن ریشه های این پدیده، مقابله با اندیشه های افراطی و ممانعت از گسترش آن و حفظ جامعه عربستان دربرابر مساله تروریسم و تندروی صورت می گیرد.
مسئولان و مفتی های سعودی در سال های گذشته از قرضاوی به دلیل آنچه خدمت به اسلام عنوان می شد، استقبال کرده و جایزه «ملک فیصل» را به وی داده بودند.
سران امارات متحده عربی نیز که اکنون قرضاوی را در فهرست تروریسم قرار داده اند، پیشتر از او تقدیر و قدردانی کرده بودند.
در بیانیه مشترکی که پنجشنبه شب گذشته عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر منتشر کردند، 59 شخصیت و 12نهاد فعال در کشورهای عربی به ویژه در قطر به اتهاماتی از جمله وابستگی به این کشور و حمایت از تروریسم به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی شدند.
این بیانیه، شامل 18 تبعه قطری از جمله عبدالله بن خالد آل ثانی از خانواده سلطنتی قطر، 26 تبعه مصری از جمله یوسف قرضاوی عضو انجمن علمای مسلمان، پنج لیبیایی، 2 عربستانی، 2 بحرینی، 2 اردنی، 2 کویتی و یک تبعه اماراتی و یک تبعه یمن می‌شوند.
عربستان دوشنبه هفته گذشته (15خرداد 96) اعلام کرد که به همراه امارات متحده عربی، بحرین، مصر و برخی از کشورهای دیگر و با اعلام حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرده است.
قطر اتهام وارده به خود را مبنی بر حمایت مالی از تروریسم بی پایه و اساس خوانده است.
به گفته تحلیلگران، بحران موجود در منطقه، ادامه مناقشه سال 2014 است، زمانی که عربستان، امارات متحده عربی و بحرین سفیران خود در قطر را به دلیل حمایت دوحه از اخوان المسلمین مصر فراخواندند.

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.