اخبار مرتبط

عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه:

در بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن انجام می‌شود؛

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی خبر داد:

تفسیر ۵ جلدی امام خمینی از قرآن کریم که دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره آیات قرآن کریم را از لابه‌لای آثار ایشان گردآوری و تدوین کرده، همزمان با نمایشگاه بین‌المللی قرآن رونمایی می‌شود.

به گزارش جماران ، تفسیر پنج جلدی امام خمینی (ره) با مقدمه و تحقیق سید محمد علی ایازی ، نظارت آیت الله محمد هادی معرفت و طرحی از ستاد شناخت و ترویج اندیشه های امام خمینی در پنج جلد از سوی موسسه عروج منتشر و در غرفه نشرآثار امام عرضه می‌شود.

 

کتاب تفسیر قرآن مجید برگرفته از آثار امام خمینی(ره) برپایه دانش و روش‌های تفسیرپژوهی، دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره آیات قرآن کریم را از لابه‌لای آثار ایشان گردآوری و تدوین کرده است.

این اثر درآمدی بر شناخت اندیشه، گرایش، روش و مبانی تفسیری و تأویلی حضرت امام خمینی(ره) است و تلاش کرده است تا با شناخت موقعیت فرهنگی و اجتماعی امام خمینی(ره) و شخصیت عرفانی و پژوهش‌های علمی و تألیفات ایشان و جایگاه قرآن کریم در اندیشه و نگرش امام(ره)، نگاه تفسیری ایشان را مورد بررسی قرار دهد.

بخش بزرگی از مباحث تفسیرپژوهی امام(ره) را پژوهش‌های تأویل‌گرایانه در مکتب عرفانی و جایگاه آن در تفسیر و بررسی‌های موضوعی تشکیل می‌دهد و در این بخش به دلیل اهمیت، گستردگی، پیچیدگی و حساسیت‌های خاص بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.!

در این مجموعه تلاش شده است تا هر آنچه که می‌توانسته در تبیین اندیشه قرآنی امام کمک کند، کاوش شود. به غیر از جلد اول این اثر که به مباحث مقدماتی اختصاص دارد جلدهای چهارگانه بعدی به متن آثار تفسیری حضرت امام اختصاص یافته است.

جلد اول این اثر که مقدمات نام دارد به بررسی زندگی علمی امام(ره) و جایگاه قرآن در اندیشه ایشان پرداخته است و سپس نگرش‌ کلی ایشان در تفسیر را مورد پژوهش قرار داده است و اقسام تفسیر، اهداف، مقاصد، درجات، مراتب تفسیر را از این منظر بیان داشته است.

جلد دوم این مجموعه به تشریح دیدگاه‌های تفسیری امام(ره) از سوره‌های حمد، بقره و آل‌عمران اختصاص دارد. از مزیت‌های این جلد، تفسیر سوره حمد است که به صورت منسجم توسط حضرت امام(ره) ارائه شده و به همین واسطه نیز از تفصیل بیشتری برخوردار است.

جلد سوم این مجموعه به تفسیر سوره‌های نساء، مائده، اعراف، انفال و توبه اختصاص دارد. در جلد چهارم نیز اندیشه‌های حضرت امام(ره) مرتبط با تفسیر ٢٤ سوره از سوره‌های قرآن کریم ـ از سوره یونس تا سوره سبأ ـ گردآوری و تدوین شده است. جلد پنجم نیز به تفسیر ٦٥ سوره باقی‌مانده از مصحف شریف؛ یعنی سوره فاطر تا سوره ناس اختصاص دارد.

از مزیت‌های این کتاب می‌توان به برخورداری از فهرست آیات، ادعیه و روایات، اشخاص، موضوعات و اماکن به تفکیک هر جلد اشاره کرد.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن، اخلاق و زندگی» ٨ تا ٢٦ خردادماه سال جاری (همزمان با دوم تا بیست و یکم ماه مبارک رمضان) از ساعت ١٧ تا ٢٤ در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) میزبان علاقه‌مندان به قرآن است.

 

اخبار مرتبط

عضو هیات علمی جامعة المصطفی العالمیه:

در بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن انجام می‌شود؛

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی خبر داد:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.