اخبار مرتبط

«شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز سه شنبه خود اعلام کرد که برخلاف گمانه زنی روزهای گذشته، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گیری درباره ماندن در توافق آب و هوایی پاریس یا کناره گیری از آن را به زمانی بعد از بازگشت از سفر های آتی خود به کشورهای خاورمیانه و اروپا موکول کرده است.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، اسپایسر در این رابطه افزود : رئیس جمهوری اخیرا در این رابطه با تیم مشاوران خود دیدار کرده است و تا زمان بازگشت از نشست «جی هفت» در این رابطه اعلامیه ای نخواهد داشت.
این نشست قرار است در روزهای 26 و 27 مه (پنج و شش خرداد) در سیسیل ایتالیا برگزار شود.
ترامپ بارها از توافق آب و هوایی پاریس انتقاد کرده و آن را مانع برنامه های صنعتی خود دانسته بود.
نخستین توافق بین المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در دسامبر 2015 در پاریس پایتخت فرانسه به امضای نمایندگان نزدیک به 200 کشور دنیا رسید و سال گذشته میلادی پس از پیوستن آمریکا و چین به مرحله اجرا در آمد.
این توافق با هدف جلوگیری از افزایش دمای کره زمین بیش از دو درجه سلسیوس در قرن جاری میلادی منعقد شده است ؛ موضوعی که بی توجهی به آن می تواند به ذوب شدن یخچال های طبیعی، ایجاد سیلاب ها و تغییرات آب و هوایی شدید در آینده نزدیک منجر شود.
حال اما با روی کار آمدن دولت ترامپ، این توافق هم به مانند بسیاری از دیگر توافق های بین المللی که آمریکا در آنها مشارکت داشته، در معرض خطر قرار گرفته است.
ترامپ اخیرا به یک دستور اجرایی جدید، محدودیت های زیست محیطی اعمال شده در دولت پیشین آمریکا برای مقابله با تغییرات جوی را لغو کرده بود.
از جمله بخش های این فرمان می توان به لغو طرح تولید برق پاک اشاره کرد که یکی از گام های مهم دولت اوباما برای مهار میزان تولید کربن به شمار می رفت.
ترامپ در لایحه بودجه پیشنهادی برای سال 2018 بودجه آژانس حفاظت از محیط زیست را 31 درصد - معادل دو میلیارد و ششصد میلیون دلار - کاهش داده و مشارکت در برنامه های زیست محیطی بین المللی را به شدت محدود کرده است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.