اخبار مرتبط

بکیر بوزداغ وزیر دادگستری ترکیه که برای استرداد فتح الله گولن به آمریکا سفر کرده است، با همتای آمریکایی خود دیدار کرده و خواستار بازداشت موقت فتح الله گولن و استرداد وی به ترکیه شد.

به گزارش جماران بوزداغ در دیدار با جف سشنز همتای آمریکایی خود در واشنگتن از وی خواست تا علاوه بر بازداشت موقت گولن سرکرده گروه موسوم به فتو، پرونده وی را به دادگاه ارسال کند.
ارتشبد خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز که برای فراهم کردن مقدمات سفر 15 می(25 اردیبهشت) اردوغان به آمریکا در واشنگتن به سر می برند، در خصوص استرداد گولن با مقامات آمریکا به رایزنی پرداختند.
یکی از موضوعات اصلی در سفر سه روزه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به آمریکا و دیدار وی با دونالد ترامپ همتای آمریکایی اش استرداد فتح الله گولن تعیین شده است.
دولت ترکیه بارها از دولت سابق و فعلی آمریکا خواسته است تا فتح الله گولن روحانی ناراضی ساکن پنسیلوانیا و متهم ردیف اول کودتای 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) را دستگیر کرده و به ترکیه مسترد کند.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در سفر دو ماه قبل خود به آمریکا در دیدار با جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا موضوع بازداشت و استرداد فتح الله گولن را مطرح کرده و پرونده قضایی گولن و گروه منسوب به او(فتو) را به انضمام اسناد جدید در اختیار وی قرار داده بود.
به گزارش ایرنا، دولت ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال گذشته اعلام شده و اعاده او که بیش از 15 سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.
مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز تا کنون نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل فتح الله گولن متقاعد کنند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه با کیفرخواست 2581 صفحه ای تنظیم شده در مرکز ستاد کل ارتش ترکیه علیه 221 متهم در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

 

انتهای پیام
کلمات کلیدی ترکیه گولن

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.