جمله آخر رئیسی در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت و بسیاری از کاربران جمله «واقعا مشکل کشور کنسرت است؟» را با جمله «واقعا مشکل کشور مدل موی جوانان ما است» مقایسه کردند؛ جمله‌ای که احمدی‌نژاد سال ٨٤ در جریان رقابت‌های انتخاباتی استفاده کرد.

عصر روز گذشته فیلم تبلیغاتی «سیدابراهیم رئیسی» نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، از شبکه یک پخش شد. در بخش‌هایی از این فیلم به غیر از خود رئیسی، اشخاص مطرح دیگری هم دیده می‌شدند؛ «علی نیکزاد» وزیر مسکن دولت احمدی‌نژاد، «نادر طالب‌زاده» فیلم‌ساز و ابوالقاسم طالبی کارگردان «قلاده‌های طلا». صحبت‌های مطرح شده در فیلم رئیسی، باعث شد تا «حسام‌الدین آشنا» مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری نسبت به آن واکنش نشان دهد. او به «ایسنا» گفت: «از کاندیدای محترمی که آراسته به زینت روحانیت است و سال‌ها تجربه فعالیت در بخش‌های مهم قوه قضائیه را دارد و به افتخار خادمی آستان مقدس ثامن‌الحجج پذیرفته شده، انتظار نمی‌رود که چنین سیاه‌نمایی کند».

آشنا ادامه داد: «واقعا انتظار نداریم کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری با سیاه‌نمایی از وضعیت کشور و تخریب چهره دولت، ابزاری برای رأی‌آوری پیدا کنند».

آشنا تأکید کرد: «اتهامات ناروایی که در این مستند یا سخنرانی‌های مختلف و مصاحبه‌های متعدد علیه اقدامات دولت و علیه اشخاص محترم ذکر می‌شود قطعا بدون پیگیری و پاسخ‌گویی رها نخواهد شد».

در این فیلم مراکز تجاری بزرگ(مال) در مشهد نشان داده شد و رئیسی از ساخت آنها انتقاد کرد. در فیلم رئیسی همچنین با نمایش حاشیه‌نشین‌ها و منازل لوکس، سعی شد بر فاصله طبقاتی موجود در جامعه تأکید کند. هم‌زمان با نشان‌دادن منازل لوکس، موسیقی‌ای پخش شد که در قسمتی از آن خواننده می‌خواند: «مباد سفره رنگین‌تان کپک بزند؛ خلاف میل شما چرخکی فلک بزند...».

اما در بخش‌هایی از فیلم رئیسی که از مال‌سازی انتقاد می‌شد، در این فیلم به پروژه‌هایی نظیر مشهد مال اشاره شد که به گفته گوینده دارای «هشت هکتار با ٥٠٠هزار مترمربع زیربنا» بود که باغ آن را خشک کردند.

این درحالی‌است که شهردار مشهد «سید صولت مرتضوی» است که به نمایندگی از رئیسی در همایش «جمنا» شرکت کرده بود.

به ‌گفته گوینده فیلم، آستان قدس سهمش را از این پروژه‌ها بیرون کشیده است. در همین حال در بخش «فعالیت‌های ساختمان‌سازی» سایت «شرکت مسکن و عمران قدس رضوی» که از شرکت‌های آستان قدس رضوی است، «مشهد مال» از پروژه‌های این شرکت معرفی شده است.

در قسمت دیگری از فیلم، از «جهان‌مال» انتقاد شد؛ باز هم در بخش «فعالیت‌های ساختمان‌سازی» سایت «شرکت مسکن و عمران قدس رضوی»، «جهان‌مال» به عنوان یکی از پروژه‌ها معرفی شده است.

رئیسی در بخشی از این فیلم می‌گوید: «ما قرار شد که سهم‌مان را در مشهد مال بگذاریم برای تولید؛ آن هم تولیدی که به درد مردم بخورد؛ مثلا دارو... یعنی همان پولی که می‌خواست برود واحد تجاری شود، الان در عرصه تولید به کار می‌افتد».

رئیسی در بخشی از فیلم گفت: «یکی از شرکت‌های آستان را که بازرسی کردیم متأسفانه یک حیاط‌خلوت بود که در تخلفات جدی اقتصادی اتفاق افتاده بود که موجب شد در همان ابتدا قائم‌مقام آستان را عوض کنیم.

گزارش حسابرسی کامل کردیم. یک ماه قبل از فرار ایشان، پرونده را به دادگستری تهران فرستادیم که سؤال ما هم این است که ایشان چطور از کشور خارج شد. این به معنی نادیده‌گرفتن کاری که تولیت فقید آستان قدس کرده بود، نیست. دور از چشم ایشان بالاخره اتفاقاتی افتاده بود». فرد مدنظر رئیسی «مهدی عزیزیان» است که از فروردین امسال خبرهایی مبنی بر خروج او از کشور منتشر شد.

او اسفند سال ٩٣ با حکم مرحوم واعظ طبسی تولیت وقت آستان قدس، به سمت قائم‌مقامی منصوب شده بود. پس از برعهده‌گرفتن تولیت آستان از سوی رئیسی در اسفند ٩٤، دوم خرداد ٩٥، عزیزیان از قائم‌مقامی تولیت کنارگذاشته شد؛ اما با حکم رئیسی به سمت مشاور عمرانی و عضو هیئت‌امنای آستان قدس رضوی منصوب شد.  

در بخش دیگری از این فیلم کارگردان قلاده‌های طلا روبه‌روی رئیسی نشسته است. رئیسی درباره کنسرت می‌گوید: «معتقدیم که کنسرت دو قسم است؛ کنسرت هنجارمند که دنبال توسعه آن هم هستم و کنسرت هنجارشکن که هیچ‌کس در کشور آن را قبول نمی‌کند».

کارگردان «قلاده‌های طلا» از رئیسی می‌پرسد: «چرا اینقدر مسئله کنسرت‌ها را مطرح می‌کنند». رئیسی هم در پاسخ می‌گوید: «آقایان جوابی نمی‌خواهند داشته باشند؛ برای کمبودها و ضعف مدیریت‌شان کنسرت را مطرح می‌کنند که از کرسنت نام برده نشود. کنسرت مسئله کشور است واقعا؟ نمی‌خندند به ما؟ کارگر کار ندارد... واقعا مشکل کشور کنسرت است؟».

جمله آخر رئیسی در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در پی داشت و بسیاری از کاربران جمله «واقعا مشکل کشور کنسرت است؟» را با جمله «واقعا مشکل کشور مدل موی جوانان ما است» مقایسه کردند؛ جمله‌ای که احمدی‌نژاد سال ٨٤ در جریان رقابت‌های انتخاباتی استفاده کرد.

 

 

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.