اخبار مرتبط

در راس یک هیات بلند پایه سیاسی، نظامی، انتظامی و امنیتی؛

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر چهارشنبه و در پایان سفر یک روزه به پاکستان، از توافق دو کشور برای ایجاد خط تماس مستقیم بین فرماندهان نظامی و عملیاتی دو کشور با هدف تقویت امنیت مرزهای منطقه خبر داد.

به گزارش جماران، 'محمدجواد ظریف' در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در ملاقاتی که امروز با ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان داشتم، وی قول داد که در آینده نزدیک و ظرف مدت چند هفته آینده، نیروهای ارتش این کشور را در مناطق مرزی با ایران با هدف کمک به امنیت مرز و پیشگیری از تکرار حوادث تلخی چون حادثه تروریستی هفته گذشته که منجر به شهادت تعدادی از مرزبانان غیور کشورمان شد، افزایش دهد.
وی گفت: بعد از حادثه تروریستی دردناک هفته گذشته و شهادت مرزبانان ایرانی به دست تروریست ها، در روزهای اخیر تماس های از طرف ایران با مقامات پاکستانی انجام شد و که مهم ترین آن، نامه رئیس جمهوری کشورمان به نخست وزیر پاکستان بود و یکی از مهم ترین اهداف سفر امروز من به پاکستان به همراه یک هیات عالی نظامی، انتظامی، سیاسی و امنیتی به پاکستان، پیگیری این تماس ها به ویژه نامه دکتر حسن روحانی به نواز شریف بود.
ظریف با بیان اینکه در سفر شش ساعته امروز به پاکستان، ملاقات های خوبی با پنج نفر از عالی ترین مقامات دولتی، نظامی و پارلمانی پاکستان انجام داد، گفت: با مقامات عالی سیاسی و نظامی پاکستان برای برگزاری کمیسیون مشترک امنیتی در آینده نزدیک توافق کردیم.
وی افزود: در این ملاقات ها همچنین تاکید و توافق شد که مرزبانی های دو کشور تماس مستمرتر نسبت به گذشته برای هماهنگی بیشتر در جهت حفظ و تقویت امنیت مناطق مرزی مشترک داشته باشند.
ظریف گفت: در همه این ملاقات ها طرف های پاکستانی مراتب انزجار شدید خود را از اقدام تروریستی اخیر علیه مرزبانان ایران ابراز داشتند و آن را قویا محکوم کردند.
ظریف با اشاره به شهادت 9 نفر از مرزبانان کشورمان در هفته گذشته به دست تروریست ها در نزدیک مرز پاکستان گفت: به هرحال اتفاقی که چند روز پیش در مرز دو کشور رخ داد، به هیچ وجه قابل توجیه نیست. دولت پاکستان هم کاملا اعتقاد دارد که اینگونه اقدام ها نه تنها برای امنیت ایران و پاکستان، بلکه برای امنیت منطقه بسیار خطرناک است و این گروه های تروریستی دشمنان مشترک ایران و پاکستان و تمام منطقه هستند.
وی تاکید کرد که ایران و پاکستان هرگز اجازه نخواهند داد کسانی که می خواهند با استفاده از ترور روابط دو کشور را زیر سوال ببرند، به این خواسته شوم خود دست یابند.
وزیر امور خارجه کشورمان درخصوص یکی از مرزبانان کشورمان که در حادثه اخیر به دست تروریست ها به اسارت گرفته شده است، نیز گفت: در این خصوص هم از نخست وزیر و هم از فرمانده ارتش پاکستان خواستیم که تمام تلاش خود را برای کمک به آزادی این مرزبان دلیر کشورمان انجام دهند و آنها هم قول دادند که از هیچ تلاشی برای همکاری با ایران در این زمینه دریغ نکنند. اطلاعات لازم دراین خصوص در اختیار طرف پاکستانی قرار دارد و مقامات عالی سیاسی و نظامی پاکستان قول دادند که در این خصوص اقدام کنند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در راس یک هیات عالی رتبه نظامی، انتظامی، سیاسی و امنتی متشکل از سردار 'غلامرضا محرابی' معاون رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، سردار 'قاسم رضایی' فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، 'محمد حسین ذوالفقاری' معاون امنیتی وزارت کشور و 'علی اوسط هاشمی' استاندار سیستان و بلوچستان به پاکستان سفر کرد.
وی در این سفر یک روزه با پنج نفر از عالی ترین مقامات سیاسی و نظامی پاکستان از جمله محمد نواز شریف نخست وزیر، ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش، چودری نثار عالی خان وزیر کشور، سردار ایاز صادق رئیس مجلس ملی و ناصرخان جنجوعه مشاور امنیت ملی پاکستان ملاقات کرد.
ظریف حدود ساعت 18 روز چهارشنبه به وقت محلی و بعد از یک روز پرکار در پایتخت پاکستان، اسلام آباد را به مقصد تهران ترک کرد.

 

 

اخبار مرتبط

در راس یک هیات بلند پایه سیاسی، نظامی، انتظامی و امنیتی؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.