اجلاس شهرداران جهان اسلام با حضور 40 شهردار از 27 کشور اسلامی عصر سه شنبه طی مراسمی در مشهد آغاز شد.

به گزارش جماران، شهردار مشهد در این مراسم گفت: با توجه به انتخاب مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برنامه ریزی برای برگزاری اجلاس شهرداران جهان اسلام اواخر پارسال آغاز شد. 
سید صولت مرتضوی افزود: مشهدالرضا به واسطه وجود بارگاه منور رضوی از جایگاه ویژه ای در جهان اسلام برخوردار است و سالانه این کلانشهر میزبان حدود 30 میلیون زائر داخلی و خارجی است لذا مشهد باید زمینه ساز بازنمایی سبک زندگی اسلامی و مرکز صدور فرهنگ رضوی به دنیا باشد. 
وی ادامه داد: رشد و شکوفایی فرهنگ، تمدن و هنر در مشهد مدیون وجود بارگاه منور حضرت امام رضا(ع) است که اثرات پربرکتی در خطه خراسان داشته و دارد. 
شهردار مشهد گفت: پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 جایگاهی است که یکی از مهمترین شخصیتهای اسلامی را به سراسر گیتی معرفی می کند و نویدبخش امنیت و عدالت در دنیا است. 
وی افزود: نقش پایتخت فرهنگی در توسعه شهرها، معماری اسلامی، بررسی فرصتها و چالشهای مدیریت شهری در شهرهای اسلامی، اشتراک تجارب شهرها در زمینه گردشگری مذهبی، اقتصاد شهری، حصول درآمدهای پایدار، دیپلماسی شهری و ایجاد پیوند دوستی بین شهرهای مختلف اسلامی از اهداف برپایی اجلاس شهرداران جهان اسلام در مشهد است. 
مرتضوی تقویت دیپلماسی عمومی و افزایش همکاریهای میان شهری در قرن حاضر را از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس ذکر و بیان کرد: ایجاد یک شبکه منسجم بین شهرهای اسلامی و تقویت گردشگری زیارت از جمله مباحثی است که در اجلاس دنبال می شود. 
وی ادامه داد: جهان اسلام همواره تمدنهای موثری برای دنیا داشته است. ارائه الگوی جدید مبتنی بر قرآن و عترت و تبیین حقوق و تکالیف مسلمانان در حوزه شهری از دستاوردهای این اجلاس خواهد بود . 
اجلاس شهرداران جهان اسلام در مشهد با حضور 40 شهردار از 27 کشور اسلامی و 19 شهردار داخلی تا هفتم اردیبهشت جاری در مشهد ادامه دارد. 
عراق، عمان، لبنان، مالی، اوگاندا، الجزایر، غنا، افغانستان، پاکستان، تایلند، ترکیه، سوریه، مراکش، مالزی، یمن، بوسنی، روسیه، استرالیا، سیدنی و ساحل عاج از جمله کشورهای حاضر در این اجلاس هستند. 

 

 

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.