اخبار مرتبط

«مارک تونر» سخنگوی موقت وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود با اشاره به روند 90 روزه بررسی و بازبینی توافق هسته ای گفت که دولت آمریکا تا پایان این فرآیند به تعهدات خود پایبند باقی خواهد ماند.

 

به گزارش جماران، تونر بار دیگر با تکرار ادعاهای بی اساس مقام های آمریکایی مبنی بر حمایت تهران از تروریسم، «بازبینی جامع سیاست های آمریکا در قبال ایران» را موضوعی دانست که به عقیده وی «واشنگتن را برای مقابله بهتر با چالش هایی که از جانب ایران متوجه منطقه است، آماده می کند».
تونر در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نشست کمیسیون مشترک برجام که روز سه شنبه در وین اتریش برگزار می شود، گفت : این نشست فصلی طبق برنامه ریزی قبلی برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد : در این نشست میزان پایبندی ایران به تعهدات خود بررسی و نگرانی های احتمالی کشورها در این رابطه مطرح خواهد شد.
تونر در پاسخ به سوالی درباره موضع ترامپ در قبال توافق هسته ای و اظهارات هفته گذشته وی که اقدامات ایران را در تناقض با «روح برجام» دانسته بود، گفت : من اظهارات رئیس جمهوری را تفسیر نمی کنم اما گمان می کنم منظور او این بوده باشد که رفتار ایران تغییر زیادی نکرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا تخطی از «روح توافق هسته ای» می تواند به منزله نقض برجام تلقی شود، با تاکید بر اینکه در متن توافق تنها به مسائل فنی اشاره شده است، گفت : فکر می کنم که هنوز برای پاسخ به این سوال آماده نیستیم. این یکی از همان مواردی است که در فرآیند بازبینی به آن پاسخ داده خواهد شد.
وی در عین حال تاکید کرد تا آنجایی که دولت ترامپ در جریان است، ایران تا به امروز به تعهدات خود پایبند بوده است.
رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته با ادعای اینکه ایران «روح توافق هسته ای» را نقض کرده است، احتمال خروج آمریکا از برجام را رد نکرده بود.
در پاسخ به این اظهارات، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشت: باید دید که آیا آمریکا آماده است تا به متن برجام پایبند باشد یا نه، چه برسد به روح آن ... تاکنون که از هر دو تخطی کرده است.
این در شرایطی است که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه گذشته با ارسال یک نامه به رئیس مجلس نمایندگان این کشور، پایبندی ایران به تعهدات خود ذیل برجام را مورد تایید قرار داده بود.
در این نامه همچنین اعلام شده بود که شورای امنیت ملی آمریکا در طی 90 روز به بررسی و ارزیابی برجام خواهد پرداخت و تصمیم خواهد گرفت که آیا تداوم تعلیق تحریم ها برای منافع ملی این کشور ضروری است یا نه.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.