اخبار مرتبط

دفتر نشر معارف انقلاب، اعلام کرد آخرین کتابی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای آن مقدمه‌ای کامل نوشته است، منتشر و به همه دوستداران انقلاب اسلامی و ایران عزیز و به همه همراهان و همفکران آیت‌الله تقدیم می‌شود.

به گزارش جماران، کتاب دوجلدی که تحت عنوان «روزها و روزگاران سخت» و با موضوع تاریخ شفاهی جنگ ایران و عراق، در بیش از هزار وپانصد صفحه، تهیه و تنظیم شده است، آخرین کتابی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آن را در چند نوبت به صورت کامل بازخوانی و بازنویسی کرده و اصلاحات و نظرات تکمیلی خود را حاشیه‌نگاری کرده تا سرانجام متن نهایی حاصل شد و بر آن مقدمه‌ای نوشت.

متن کامل این مقدمه به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

محققان و اندیشمندان حوزه تاریخ معاصر ایران، می‌دانند که من در طی سالیان گذشته، خصوصاً از ده هفتاد به بعد، مصاحبه‌های متعدد و متنوعی درخصوص رویدادهای انقلاب و وقایع بعد از آن داشته‌ام. بخشی از این مصاحبه‌ها، به مناسبت‌های مختلف انتشار عمومی یافته و بخشی دیگر، به دلایل گوناگون، انتشار نیافته است. اما همه آنها براساس برنامه‌ریزی دفتر نشر معارف انقلاب، به عنوان یکی از کتابهای جنبی، همراه با کتاب خاطرات هر سال تنظیم و منتشر می‌شود.

در این میان وقتی طرح تدوین تاریخ شفاهی عصر انقلاب و جمهوری اسلامی، بر مبنای تدوین مجدد و موضوعی این مصاحبه‌ها و انجام مصاحبه‌های تکمیلی برای آنها، توسط جناب آقای بشیری، مطرح شد، انجام آن را با توجه به اقبال محققان و جوانان عزیز، از این نوع سبک نگارش رویدادهای تاریخی، مفید و مناسب دیدم و قول همراهی دادم.

حال آنچه پیش روی شماست، جلد اول از همین مجموعه است که تحت عنوان «روزها و روزگاران سخت» و با موضوع تاریخ شفاهی جنگ ایران و عراق، تهیه و تنظیم شده است. برای به نتیجه رسیدن این کار، ابتدا کلیه گفته‌های من در مورد جنگ، فیش‌برداری شده و سپس با بررسی مقایسه‌ای آنها با خاطرات، کمبودها ، نواقص و ابهامات موجود در شرح این رویداد مهم تاریخ معاصر ایران، با انجام چند مصاحبه جدید، برطرف گردیده است.

درنهایت، خودم نسخه اولیه تهیه شده را خوانده‌ام و طی چندین مرحله رفت و برگشت و انجام اصلاحات لازم، نسخه نهایی، تدوین و آماده انتشار شده است.

از حیث محتوا، کتاب حاضر شرح مفصلی است از رویدادها و حوادث مربوط به سالهای اولیه جنگ تحمیلی و دفاع مقدس . تفاوت محتوای این کتاب با مجموعه کارنامه و خاطرات روزنوشت و مجموعه دیگری که تحت عنوان کارنامه و خاطرات جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ، تهیه شده است در این می‌باشد که در آن مجموعه‌ها، خاطراتم را از وقایع و رویدادهای جنگ آورده‌ام، اما این کتاب به صورت پرسش و پاسخ است و هدف آن پاسخگویی به کلیه ابهامات و شبهات احتمالی در مورد این رویداد تاریخی می‌باشد.

خوبست که خوانندگان گرامی و علاقمندان و اهل نظر، پس از مطالعه این کتاب، اگر پرسشی و ابهام دیگری در مورد رویدادهای جنگ تحمیلی دارند، مطرح کنند تا انشاءالله در چاپ‌های بعدی، به آنها نیز پاسخ داده شود.

امیدوارم این مجموعه جدید نیز مورد توجه اندیشمندان و محققان قرار گیرد و بتواند در بازنویسی رویدادها و وقایع مهم انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، مفید واقع گردد.

لازم می‌دانم از زحمات جناب آقای عباس بشیری، در طراحی و تدوین این مجموعه قدردانی نمایم و از دفتر نشر معارف انقلاب که حاصل این کوشش و تلاش مجددانه را ، به زیور طبع آراسته است، تشکر کنم.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.