اخبار مرتبط

یک‌بار در مجلس خبرگان که اصولا شاگرد پرحرفی بودم؛ می‌خواستم مجدد صحبت کنم ولی هنگام برخاستن عبایم افتاد و دنبال آن می‌گشتم، آقای بهشتی که رئیس مجلس بود آنجا هم گفت که با عبایت کاری نداریم و صحبت کن و من هم بدون عبا سخنرانی کردم. از هم‌لباسان خود هم می‌پرسم که واقعا این عبا چه استفاده‌ای دارد؟

به گزارش جماران ؛ حجت‌الاسلام حجتی کرمانی که با لباس روحانیت بدون عبا در مراسم حضور داشتند، خاطره‌ای از نگاه شهید آیت‌الله بهشتی مطرح و بیان کرد: آیت‌الله بهشتی در مراسم هایی که در آلمان شرکت می‌کردند عبا نمی‌پوشیدند و به همین دلیل عده‌ای بهانه کرده و می‌گفتند او تحت تاثیر کشیش‌های مسیحی و به تقلید از آنها عبا نمی‌پوشد ولی درواقع شهید بهشتی معتقد بود که عبا در لباس سنتی روحانیون ایران جایی ندارد.

 

وی افزود: یک‌بار هم در مجلس خبرگان قانون اساسی که اصولا شاگرد پرحرفی بودم؛ می‌خواستم مجدد صحبت کنم ولی هنگام برخاستن عبایم افتاد و دنبال آن می‌گشتم، آقای بهشتی که رئیس مجلس بود آنجا هم گفت که با عبایت کاری نداریم و صحبت کن و من هم بدون عبا سخنرانی کردم. از هم‌لباسان خود هم می‌پرسم که واقعا این عبا چه استفاده‌ای دارد؟

حجتی کرمانی سپس شعری از هوشنگ ابتهاج خواند و تاکید کرد که با نگاهی کنایه‌ای این شعر امروز می‌تواند به شهید بهشتی اشاره داشته باشد. یعنی ما همچنان دست به دامان شهید بهشتی هستیم و دردی‌کشانی هستیم که ساقی خود را از دست داده‌ایم ولی دست از دامن او نکشیده‌ایم.

او همچنین خاطراتی از کلاس‌های درس شهید آیت‌الله بهشتی و اینکه آیت‌الله مصباح یزدی به نوعی شاگرد اول آن کلاس‌ها بوده و همین‌طور همراهی شهید بهشتی با مرحوم بازرگان و سحابی؛ در این مراسم رحلت آیت‌الله بروجردی ا تسلیت گفت.

حجتی کرمانی درباره نقش آیت‌الله بهشتی در معماری جمهوری اسلامی یادآور شد: برخی درباره گفته‌ها نسبت به نقش شهید بهشتی در انقلاب ایراد می‌گیرند که او در آلمان بوده و به زندان نرفته و شکنجه نشده است. واقعیت این است که ما در انقلاب اسلامی دو مرحله مهم داشتیم، اول مرحله ویرانگری رژیم شاه و دوم سازندگی و معماری نظام جمهوری اسلامی. شهید بهشتی به حق یکی از معماران و نهادسازان جمهوری اسلامی بودند و هستند. اگر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سردار سازندگی پس از جنگ است، آیت‌الله بهشتی هم سردار سازندگی اندیشه و تفکر جمهوری اسلامی است. هرچند ما خود را از ظلم نجات دادیم ولی امروز به نوعی دچار ظلم مضاعف شده‌ایم.

این چهره سیاسی ادامه داد: حتی شخصیت آقای هاشمی را هم تحریف کردند. اینکه برخی بگویند فقط ما در جریان انقلاب حضور داشتیم اشتباه است. در پیروزی انقلاب اسلامی عوامل داخلی و خارجی متعددی مثل ضعف، وادادگی و بیماری شاه، ازهم‌گسیختگی سیاست آمریکا و رهبری انسجام‌بخش امام خمینی تاثیر داشت.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.