اخبار مرتبط

دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)؛

آیت الله نورمفیدی گفت: همه با هم باید دور محوریت رهبری باشیم و اگر با هم اختلاف سلیقه داریم همدیگر را خراب نکنیم و تهمت نزنیم. اگر اختلاف سلیقه داریم حرف خود را بزنیم نه این که غیبت و توهین کنیم. نور ایمان اگر در دل باشد، عقل انسان را هدایت می کند.

به گزارش جماران به نقل از روابط عمومی دفتر نمایند ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، شب گذشته در جشن پیروزی انقلاب در مسجد جامع بندرگز با بیان این که ایام دهه فجر در تاریخ کشور بسیار مهم است، اظهار کرد: مردم منطقه ما هم در پیروزی انقلاب نقش مهمی داشتند و پس از آن هم در هشت سال دفاع مقدس 13 هزار نیرو از همین شهرستان بندرگز حضور پیدا کردند در حالی که آن زمان جمعیت زیادی نداشت.

وی با بیان این که ملت ایران قبل و بعد انقلاب سنگ تمام گذاشتند، افزود: ما همه صحنه ها را پشت سرگذاشتیم و انقلابی را به پیروزی رساندیم که کسی فکرش را هم نمی کرد.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امام وقتی وارد ایران شد، بعد از 10 روز نظام شاهنشاهی بهم ریخت.

وی بیان کرد: آمریکایی ها قرار بود شب 22 بهمن کودتایی خونین راه بیندازند و شخصیت های اصلی را در نقطه ای دور نگه دارند تا مردم ساکت شوند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: شنیدم که مرحوم آیت الله طالقانی شب 22 بهمن به امام زنگ زد که معلوم نیست فرمان شما به چه نتیجه ای برسد، امام هم پاسخ داد که تو فکر می کنی این تصمیم را از جانب خودم گرفتم. از حرف امام مشخص بود فردی بالاتر به او فرمان داده بود و این فردی که بالاتر از امام بود فقط امام زمان (عج) می تواند باشد.

وی با بیان این که دنیا خیال می کند همه کاره فقط قدرت های نظامی است و هر که زورش بیشتر، قدرتش بیشتر است، گفت: به آمریکا چون از نظر قدرت نظامی پیش است می گویند اَبَر قدرت، اما اگر بنا باشد زور حرف اول را بزند باید موسی(ع) از فرعون شکست می خورد و یا نمرود هم حضرت ابراهیم(ع) را شکست می داد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: از این موارد معلوم می شود اراده دیگری در زندگی انسان ها موثر است و آن اراده خدا است. همه قدرت ها اگر دست در دست هم بدهند، اما اراده خدا چیز دیگری بخواهد، بر همه آن ها غالب می شود.

وی با تاکید بر این که اگر ملتی قیام کند تا راه و دین خدا حاکم شود، یقینا خدای متعال کمک می کند، تصریح کرد: انصاف این است که در انقلاب ما مردم همواره حضور داشتند و رهبری امام (ره) هم پیامبرگونه بود.

وی با بیان این که قیام های بسیار قبل از حضور امام داشتیم که به نتیجه نرسیدند، افزود: امام هم چون فقط برای خدا ورود پیدا کرد، موفق شد. البته نباید نقش مردم را نادیده گرفت، زیرا حتی پیغمبر (ص) هم بدون همراهی مردم موفق نمی شد و پس از حضور مردم بود که به فتح مکه رسید.

نماینده ولی فقیه در گلستان ادامه داد: اراده خدا بود که شب 22 بهمن ارتش سست شد. امام زمان(عج) هم که می آید همینطور اسلحه ها از کار می افتد. خدا را باید برای نعمت انقلاب شکر بگوییم زیرا کشور ما در حلقوم آمریکا و انگلیس بود و داشتند قورتش می دادند.

وی درباره قانون کاپیتولاسیون، گفت: آن زمان حدود 50 هزار مستشار نظامی آمریکایی در کشور بود و قرار بود به ایران وام بدهند، آن ها شرط پرداخت وام را تصویب این قانون گذاشتند. رژیم هم به خاطر پول ناموس، دین و آبروی مردم را در اختیار آمریکا گذاشتند. آمریکا داشت این کشور را نابود می کرد و مراکز قضایی ما حق نداشت به این سرباز آمریکایی تو بگوید.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: برخی می گویند انقلاب برای ما چه کار اما به قول امام (ره) شما برای انقلاب چکار کردید؟ انقلاب هیچ کار نکرده باشد، کشور را از بردگی و ذلت و قیومیت آمریکا و انگلیس نجات داد. فیلم معمای شاه به خوبی شاه و درباره را به تصویر کشید. امام (ره) کشور را از این وضعیت نجات داد و باید خدا را میلیون ها بار شکر بگوییم.

وی اضافه کرد: امروز مستقل شده ایم و آقابالاسر نداریم. ممکن است اشتباه کنیم اما باید انقلاب را با چنگ و دندان هم شده نگه داریم زیرا اشتباه هم درست می شود. اما باید مراقب بود اشتباه های گذشته تکرار نشود. چندبار در کشور نهضت شد و اشتباه کردیم و نهضت ها را از دست دادیم.

امام جمعه گرگان گفت: نهضت مشروطیت چه شد؟ مردم و روحانیت قیام کردند و به نتیجه رسید، اما بعد با کوتاهی ها دوباره به جای اول برگشت. نهضت ملی نفت هم که حدود 60 سال قبل بود، بین مرحوم آیت الله کاشانی و دکتر مصدق دعوا شد که به نظر من ساختگی بود و ریشه در سفارت انگلیس داشت اما دوباره 28 مرداد کودتا شد و همه چیز به حالت اول برگشت.

وی تاکید کرد: نباید گذاشت اینبار اشتباه های تاریخی تکرار شود. باید با تمام وجود از انقلاب دفاع کرد. دشمن برای کشور ما برنامه ها دارد و نباید گذاشت انقلاب را بدزدند. یکی از کارهای دشمن فضای مجازی است که دارد جوان های ما را می قاپد. درست است که بیکاری از مشکلات ما است و باید حل شود، اما چیزی نیست که یک شبه حل شود و برنامه می خواهد. از من به عنوان طلبه بپذیرید که این ها برنامه ها منظم و منسجم می خواهد. اما مشکلات حل می شود.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: شبکه هایی درست کرده اند که خانواده ها را از هم بپاشانند. جوان های ما باید بیدار باشند. افرادی دنبال افزایش آتش اختلاف در کشور هستند. من و تو با هم اختلاف نظر داریم چرا به جان هم بیفتیم. اختلاف سلیقه و اختلاف اجتهاد نباید باعث ساختار شکنی و هتاکی شود. زیرا برای انقلاب خطرناک است و باعث شکاف اجتماعی می شود. قرآن می گوید ای مردان و زنان خدا بین شما مودت و رحمت به وجود آورده است. رحمت یعنی اگر عیبی در کسی دیدم از سر لطف و مهربانی برای برطرف کردن عیب او تلاش کنم.

وی تصریح کرد: آیا اگر دو نفر اختلاف سلیقه دارند، به هم هتاکی کنند حل می شود؟ کسی که منطق دارد هتاکی نمی کند. اگر کسی در حرفش منطقی داشته باشد، منطق خود را بیان می کند. چرا برخی می خواهند با هتاکی انقلاب را به هم بریزند؟ باید با هم برادر باشیم. این به نفع انقلاب است. انقلابی که برای آن سرمایه های مادی و معنوی دادیم و شهدای زیادی را در میدان های جنگ از دست دادیم باید حفظ شود.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: آنچرا که امروز از هر چیزی مهمتر است این است که اولا انقلاب یک محور می خواهد. همه باید حول آن جمع شوند و حرف او را گوش کنند و این محوریت باید حفظ شود. این محوریت هم رهبری است. خود مقام معظم رهبری در نامه به آیت الله هاشمی گفتند که ما با هم اختلاف اجتهاد و اختلاف نظر داریم. اما برخی نمی دانم به چه دلیل توهین می کنند.

وی افزود: من 12 ساله بودم که طلبه شدم و از روزی که خود را شناختم همراه امام بودم. از روزهای اول دل در گرو علاقه به امام بستم و از علاقه ام به امام کم نشد. آیا ما انقلاب را دوست نداریم و نمی فهمیم انقلاب چیست؟ چرا توهین می کنیم؟ چرا هتاکی می کنیم؟ چرا آّبرو ریزی می کنیم؟

امام جمعه گرگان ادامه داد: در مجلس هم اختلاف نظر وجود دارد. اگر بنا باشد در مجلس هم دعوا و جنگ باشد که هر روز مثل برخی کشورها کتک کاری خواهیم داشت. در همین قم و در مدرسه فیضیه یا مدارس علمیه استان، طلبه ها با هم بحث می کنند و گاهی با هم دعوا دارند اما وقتی تمام می شود هیچ مساله ای نمی ماند. 

وی اضافه کرد: خودمان در مدرسه آقای بروجردی قم روزی مباحثه می کردیم، سر بحث واقعا دعوا می گرفتیم، در اتاق سیخی بود و یکی از افراد مباحثه سیخ را می گرفت تا من را بزند اما بعد از مباحثه با هم می گفتیم و می خندیدیم. روزی طلبه ها از دست ما شکایت کردند و حاج آقا مجتبی اراکی روزی من را خواست و مساله شکایت را مطرح کرد و گفت طلبه ها گفتند نمی گذارید بخوابند، اما فقط از من خواست آرامتر مباحثه کنیم.

وی بیان کرد: در نهضت مشروطیت و نفت هم همین دعواها وجود داشت. لذا به همه آن ها که دلشان برای انقلاب می سوزد می گویم اختلاف سلیقه ها را کنار بگذارید. یادم هست امام (ره) می فرمود آن ها که پشت سر خوبان حرف می زنند ولایت خدا از آن ها قطع می شود. خدا ولی مومنین است و آن ها را از تاریکی به نور می آورد. آیا فحش دادن و غیبت کردن نور است؟

وی تاکید کرد: همه با هم باید دور محوریت رهبری باشیم و اگر با هم اختلاف سلیقه داریم همدیگر را خراب نکنیم و تهمت نزنیم. اگر اختلاف سلیقه داریم حرف خود را بزنیم نه این که غیبت و توهین کنیم. نور ایمان اگر در دل باشد، عقل انسان را هدایت می کند.

آیت الله نورمفیدی در پایان با بیان این که زینب (س) وسیله نجات انسان ها است، گفت: اگر تمام زنان برجسته دنیا جمع شوند و روی یک کفه ترازو باشند و در کفه دیگر زینب باشد، در مقابل او هیچند

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.