• کدخبر: 1158390
  • منبع: خانه ملت
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

رئیس سازمان انرژی اتمی در توضیح پروژه‌هایی که 20 فروردین ماه با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود، گفت: سازمان انرژی اتمی 114 پروژه را افتتاح خواهد کرد، برخی به صورت تله کنفرانس افتتاح و برخی در سالن اصلی رونمایی می‌شود. این پروژه‌ها نتیجه کمیته علمی است که در طئل یک سال گذشته پروژه‌ها را از جهات و ابعاد مختلف بررسی و مورد ارزیابی قرار داده است.

به گزارش جماران؛ علی اکبر صالحی درباره حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: در این نشست فعالیت هسته‌ای کشور به صورت مفصل بررسی شد، همچنین فرصت‌ها و محدودیت‌ها مورد بحث قرار گرفت. بخشی از این فعالیت‌های هسته‌‍ای هم در سالروز فناوری هسته‌ای(20 فروردین ماه) رونمایی خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی، افزود: تنگناهای سازمان انرژی اتمی به ویژه در ابعاد مالی و بودجه‌ای نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. کمیسیون امنیت ملی مجلس با توجه به اهمیت این فناوری که نماد اقتدار ملی و دارای ارزش افزوده بالاست وعده‌هایی را دادند.

وی ادامه داد: نیروگاه بوشهر بر اساس ارزش برق تولیدی صادراتی ما حدود 7 هزار میلیارد تومان ارزش دارد اما سازمان انرژی اتمی از این بخش 400 میلیارد از دولت دریافت می‌کند که این میزان کفاف اداره نیروگاه بوشهر را نمی‌دهد. لذا قرار شد تا راه برای خروج از تنگنا در مجلس پیدا کنند. ما نمی‌خواهیم صنعت هسته‌ای دچار اُفت شود.

صالحی با بیان اینکه نحوه بسیج سرمایه‌گذاری‌ها در این مسیر نیز مورد توجه و بررسی قرار گرفت، گفت: همچنین سرریز فناوری هسته‌ای در حوزه پزشکی مورد بررسی قرار گرفت؛ در حال حاضر بیمارستان یون درمانی در البرز در حال ساخت است، در واقع سازمان انرژی اتمی به عنوان مشاوران علمی در کنار وزارت بهداشت و درمان بیمارستان در حال اجرای پروژه است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: پروژه تترا در ارتباط با ساخت رادیو داروها نیز به سرعت در حال اجرا است، برای این پروژه حدود 60 میلیون دلار تجهیزات جدید خریداری شده است. دو پروژه نیروگاه جدید در بوشهر هم شبانه روز در حال اجرا است، در حوزه اکتشاف و استخراج نیز پروژه‌های جدید داریم که در زمان مقتضی و به فراخور شرایط به اطلاع مردم می‌رسانیم.

صالحی با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی مجلس به ویژه کمیسیون‌های امنیت ملی، انرژی و آموزش و تحقیقات حامی سازمان انرژی اتمی بودند، گفت: از شخص آقای دکتر لاریجانی که زمان بررسی و تصویب قانون بودجه زحمت بسیار کشیدند و بودجه این سازمان را سر و سامان قابل توجهی دادند هم تقدیر و تشکی می‌کنم.

وی در توضیح پروژه‌هایی که 20 فروردین ماه با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود، گفت: سازمان انرژی اتمی 114 پروژه را افتتاح خواهد کرد، برخی به صورت تله کنفرانس افتتاح و برخی در سالن اصلی رونمایی می‌شود. این پروژه‌ها نتیجه کمیته علمی است که در طئل یک سال گذشته پروژه‌ها را از جهات و ابعاد مختلف بررسی و مورد ارزیابی قرار داده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: سازمان سالروز فناوری هسته‌ای را به فال نیک می‌گیرد زیرا موتور محرکی برای مجموعه شده است، به این شکل که تمام مجموعه از 21 فروردین ماه برای سالروز سال آینده بسیج می‌شوند تا ابتکارات نو و جدیدی را رونمایی کنند.

انتهای پیام
  • کدخبر: 1158390
  • منبع: خانه ملت
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.